Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adamıyım, dersleri, huzur, işlerin, küçük

Huzur Dersleri: Ben Küçük İşlerin Adamıyım

Eski 08-17-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Huzur Dersleri: Ben Küçük İşlerin Adamıyım

Huzur Dersleri: Ben küçük işlerin adamıyım

02 Temmuz 2012, 18:22

Prof Dr Tekin MEMİŞ

Ben büyük işleri beceremem Büyük işlerden anlamam da Benim işlerim ufak tefek olmalı Karmaşık olmamalı, sade olmalı, aklım yetmeli ve elim ermeli Boyumu aşan işlerle uğraşmadım Küçük işleri başararak mutlu olmayı denedim Zaferlerim küçüktü, hayallerim gibi, ben gibi Bir itirafsa, itiraf ediyorum: Ben küçük işlerin adamıyım

Küçük işlerin adamıyım ama benim için küçük işler oldukça önemlidir Bir kere başladım mı, asla yarım bırakmam mesela Başladım mı canımla uğraşırım başarmaya Uyumam, uyuyamam, yemem içmem, çalışırım Zaten küçük de olunca iş, başarmam an meselesidir

Aslında işler birbirine geçmiş daireler gibidir En küçük daire vardır yakınımızda, elimizin ulaştığı yerlerde Bir de daha uzaktaki daireler Pek elimiz ulaşmaz Ben işte elimin ulaştığı yerlerle uğraşıyorum

Hikaye ederler ya Babası kendisini sürekli meşgul eden çocuğunu savmak için elindeki dünya haritası olan bir gazeteyi iyice parçalar, hadi oğlum bunu tamamla sonra oynayalım der Bir kaç dakika sonra gazeteyi tamamlamış çocuk gelir babasının yanına Babası hayretler içindedir Nasıl yaptın sorusuna, arkada bir insan resmi vardı, onu tamamladım, dünya resmi zaten kendiliğinden tamamlandı der

Hayattaki işler de böyledir aslında Küçük küçüktür, birbirine bağlıdır Etrafımızdaki en büyük dairenin tamamlanması da öyle aslında En küçüğü yapmazsak zaten büyüğünü yapsak da, o büyük kısım hep eksik kalacaktır

Taptuk Emrenin ocağına eğri odun sokmayan Yunus, küçük işi yapıyordu Yavuz Sultan?ın ordusu, üzüm bağlarının arasından aldıkları üzümlerin yerine altın keseleri koyması küçük işlerdendi Fetihten dönen, zafer kazanmış sultanların izbelerde yatması da küçük işti Okulunda dersini öğrenen öğrencinin yaptığı küçük iştir Mesaisinin hakkını veren memur, dersine vaktinde giren hocanın işi küçüktür Alın teriyle kazandığı parasıyla koltuğunun altına gazete kağıdıyla sıkıştırılmış ekmeği evine götüren baba da küçük iş yapar Kimseler bilmez bunları, kimseler de büyük iş safına sokmaz

Büyük işlere gelince, aklım ermez ama, dünyaya yön vermektir, ülkeye yön vermektir Oturduğunda politikadan başka bir şey konuşmamaktır Bir başbakan edasıyla konuşmaktır, bir parmağıyla savaşa sokmaktır devleti Uluslararası ilişkilerde ahkam keserler Türlü türlü komplo teorileri kurarlar Gizemli kişilerdir bunlar Hayran hayran dinlerim çoğu kez bu kişileri Her yerde tanıdıkları vardır, hatırlı insanlardır tabiatıyla Hayranlık bir yana anlayamadığımı da söylemeliyim bu insanları

Bazen düşünür ben de böyle olayım derim kendi kendime, büyük işlerle uğraşayım büyük işlerden bahsedeyim Ama ben bunları yapamam ki Gerçekten ben küçük işlerin adamıyım Mesela sıra bekleme işini iyi yaparım Ben hastanede iyi sıra beklerim, kimsenin sırasını almam, yemekhanelerde sıra beklerim, kaynak yapmam Daha önce de yazmıştım, torpil yapamam, hatır koyamam, bunları bilmediğim için çalışırım Bir kaybederim, iki kaybederim Bazen hep kaybederim Bazen de kazanırım Ben işte bu kazandıklarım kadarım, kazandıklarımla mutlu olurum Velhasıl ben, küçük işlerin adamıyım

Sevgili öğrencilerim ve dostlarım

Kimseyi kınama yazısı değil bu Sadece kendimi açtım bu yazımda size Bütün yaşadıklarımdan bildiğim ve çıkardığım bir sonuç var: Küçük işlerin adamı olmak insanı daha huzurlu ediyor Ben bunu biliyorum ve bugün, bu Pazar sizleri küçük işlerinizi iyi yapmaya çağırıyorum Büyük işleri büyüklere bırakarak tabii

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com