Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
beyler, düşünmeli, eden, hanımlarını, ihmal, olayı

Hanımlarını İhmal Eden Beyler Bu Olayı Düşünmeli?

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hanımlarını ihmal eden beyler bu olayı düşünmeli?

Ramazan'ın hafızalara bıraktığı güzel hatıralardan biri de, cami avlularında kurulan kitap fuarları olsa gerektir

Yazarlarla okurlar bu fuarlarda buluşarak karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor, sorular sorulup cevaplar alınıyor, sıkıntılar dile getirilip çözümler araştırılıyor
Hatta oldukça tebessüm ettiren tevafuklar da söz konusu olabiliyor bu yazar-okur sohbetlerinde İzin verirseniz Sultanahmet Camii avlusundaki fuardan kalan bir okur-yazar sohbeti hatıramı paylaşayım sizlerle
Bir hanımefendi masadaki kitapların içinden Yeni Aile İlmihali'ni alıp evire çevire inceledikten sonra beyi ile anlaşamadıkları bir konuyu şöyle anlatmaya başladı:
- Beyim büyük bir işletmede müdür Kendisiyle her konuda anlaşıyoruz Çok iyi bir insandır Ancak bir konuyu bir türlü düzeltemedik Akşam eve gelince işiyle ilgili dosyalar getirip açar, erken bitirirse bu defa da televizyona kilitlenir, benimle konuşmaya fırsat bulamadan da uykusu gelir, gidip yatağına uzanır Böylece ben gündüz de yalnızım, akşam da yalnızım evde Bunu bir türlü düzeltemedik Kendisine sizin Aile İlmihali'nizi anlattım, Peygamberimizin aile hayatından örnekler çok net anlatılmış, bize de ışık tutabilir, alalım dedim İtirazlı cevaplar verdi:
- Bizim sorunlarımız dedi bu asra ait O çözümler ise o asra ait 'Televizyon asrının sorunlarına o asrın çözümleri çare olabilir mi?' diye de soru sordu İşte kendisi de geliyor, bu konuda size de soru sorabilir
Az sonra hürmetli, saygılı bir beyefendi geldi karşıma, selam ve saygıdan sonra, hemen konuya girdi
- Sizin Yeni Aile İlmihali'nizi tavsiye ettiler, onu almak için geldik, ancak şöyle bir sorum olacak size "Aile içi anlaşmazlıklara gösterilen çözümler geçmiş asra ait çözümlerdir Biz ise şimdi televizyon devrinin aile sorunlarını yaşıyoruz Bunlara çözüm getirebilir mi o devrin örnekleri? Bunu merak ediyorum doğrusu," dedi
- İsterseniz dedim o devirden bir örnek arz edeyim televizyon devrinin aile reisine Bakalım bir ölçü verir mi, bir çözüm sunar mı bu asrın insanlarına bir görelim
- Buyurun merakla dinleyeceğim sizi, dedi
- Peygamberimiz dedim, gün boyunca mescidinde ashabının işleriyle meşgul oluyor, çoğu zaman yatsıdan sonra evine dönebiliyordu
Bir gün yine yatsı namazından sonra evine geldi, şöyle bir müddet dinlendikten sonra ailesinden izin isteyerek dedi ki:
- Aişe! İzin verir misin, Rabb'imle baş başa kalıp biraz namaz kılayım?
Aişe validemiz (ranha):
- Ya Resulallah dedi, akşama kadar seninle konuşmayı çok özlüyorum Birlikte sohbeti hiçbir şeye feda etmem Ancak Rabb'imle baş başa olayım diyorsunuz, öyle ise namazınıza mani olamam Buyurun namazınızı kılın Ben bekleyeyim
Burada dikkatinize arz etmek istediğim husus şudur:
- Resulullah (sas) Hazretleri, namaz kılmak için neden hanımından izin istiyor? Namaz için de hanımdan izin istenir mi? Siz ne diyorsunuz bu izin isteme olayına?
- Sahi neden namaz için izin istedi acaba? Ben de merak etmeye başladım doğrusu
- Çünkü yatsıdan sonraki saatler ailesine ayıracağı saatlerdir Ailesinin saatlerini kullanmak ancak yine ailenin izniyle mümkün olmaktadır İzin vermeseydi demek ki nafile namaza dahi durmayacak, onunla oturup konuşmayı tercih edecekti Ne dersiniz bu örneğe? Geçmişten gelen bu örnek, yatsıdan sonra ailesini ihmal ederek televizyona kilitlenen çağdaş aile reislerine bir sınır çiziyor, bir ölçü veriyor mu? Hakları var mı bu aile reislerinin hanımlarına ait vakti saatlerce televizyona kilitlenerek harcamaya? Sonra da konuşmadan yatıp uyumaya? Hanımı gündüz de gecede yapayalnız bırakmaya?
Bu sorulardan sonra ayaklarının ucuna bakarak düşünmeye başlayan müdür bey, neden sonra başını kaldırıp hanımına şöyle seslendi:
- Hanım! Hocamızın keşfi açık galiba! Akşamları seni ihmal ederek televizyona kilitlenişimi keşfetmiş olacak ki itirazı mümkün olmayan çarpıcı bir örnekle beni uyardı Aile İlmihali'ni al da akşamları birlikte okuyalım Galiba, günümüzdeki yanlışları düzeltecek yegâne örnekler de bunlar olsa gerektir Şimdiye kadar biz farkına varmamış olsak da
Kitap fuarındaki okur-yazar sohbetinden bir hatıra arz etmiş oldum Bilmem size de bir mesajı var mı bu olayın?
AHMET ŞAHİN - ZAMAN

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-24-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Eşini Aldatmak Günahmı , islamda Eşini Aldatmak

Türkiye’de boşanma oranları her geçen gün artıyor İstatistiklere göre boşanmaların başlıca sebebi ise eşlerin birbirini aldatması

Bugün bu acıyı yaşayan bir kadının feryadı yükseldi Kanal 7 ekranlarında…

"Nur Ertürk’le Her Sabah" programında, izleyicilerden gelen soruları cevaplayan İlahiyatçı Mustafa Karataş, evlilik üzerine verilen sözlerin tutulmasından bahsederken programa telefonla bağlanan bir kadının anlattıkları ailelerin nasıl yıkıldığını gözler önüne serdi

"Zina yapan biri ile evli kalmak, aynı çatı altında kalmak günah mı?" sorusunun tartışıldığı, Nur Ertürk’ün programına bağlanan ismini ve vermeyen bir kadın, kocasını İslami konseptli bir internet sitesinde kendisini aldatıp yuvasını yıktığını gözyaşları içinde anlattı

BU DİN Mİ İSLAMİYET Mİ?

17 yıllık evli olduğu kocasının, işyerinden girdiği internetten İslami içerikli bir siteye girdiğini, kendisini "Biz namazı ve İslamiyet’i öğrenmeye çalışıyoruz" dediğini söyleyen kadın, eşinin bir zaman sonra bu siteden tanıştığı başörtülü ve evli olan bir kadınla kendisini aldattığını ifade etti

Eşinin kendisini aldattığı kadının, kapalı, evli ve bir de çocuğu olduğunu, kendilerini bir gece konuşurken yakaladığını aktaran gözü yaşlı kadın, eşinin o kadınla namazla ve dinle alakalı konuşmadığını bu yüzden ayrılma noktasına geldiklerini söyledi Eşinin evden ayrıldığını ve bir süre sonra barıştıklarını fakat eşinin bu kadınla ilişkisine devam ettiğini ifade kadın, bunun ne dine ne de ahlaka sığdığını belirterek, Nur Ertürk ve Mustafa Karataş’a ne yapması gerektiğini sordu

"Bu din mi, İslamiyet mi?" diye sorarak bu tür insanların inançlarımızı yıktığına vurgu yapan kadın çocuklarının 5 gündür ayakta uyuyarak okula gittiğini, babalarının ise buna hiç aldırış etmeden çocuklarından saygı beklediğini söyledi

KADIN YAPINC NAMUSSUZ AMA ERKEK YAPINCA…

Sanal yolla da olsa başka şekilde de olsa, hiçbir kadının aldatılmayı hak etmediğini belirten ismini vermeyen kadın ağlayarak, “Biz tek bir din üstünde değil miyiz? Tek bir ahlak üstünde değil miyiz? Neden? Bir kadın yapınca ahlaksız oluyor, namussuz oluyor Ama bir erkek yapınca niye bunu yakıştıramıyoruz?” diye sordu

15 yaşında oğlu olduğunu ve çocuklarına dürüst olmalarını tembihleyemediğini söyleyen kadın şöyle konuştu: Ben anneyim çocuklarıma dürüst olun diyemiyorum Babasının bu hareketlerinden dolayı, oğluma şöyle yapma diyemiyorum Çünkü örnek baba var Demeyecek mi bana, "Anne sen bana ne akıl veriyorsun? Bir de babama bak Bir de aile hayatımıza bak"

Maddi zorluklarının olmadığını ve evlerinin olduğunu ifade eden kadın, bir çok insanın imreneceği bir hayatlarının olduğunu söyledi

"EŞİM UYUYOR- BENİMKİ DE!"

Eşinin kendisini aldattığı kadının fotoğrafını gördüğünü ve ’su gibi’ güzel olduğunu ifade den kadın, aldatan eşlerin aralarındaki yazışmaları da anlattı Kadının kocası ile konuşurken, "Eşim uyuyor" dediğini bunun üzerine kocasının da "Benimki de uyuyor" diye cevap yazdığını aktardı ve şöyle devam etti: İnterneti çocuklarım ders yapsın diye, Kuran öğrenmek için aldım Ama benim kocam ne yapıyormuş Çocuklarımın odasında…"

Telefonla katıldığı programda yaşadıklarını gözyaşları içinde anlatan kadın, karısını aldatan eşlere seslenerek şunları söyledi: Eğer karısını aldatan kocalar varsa ve şu an izliyorlarsa Ellerini vicdanlarına koysunlar Eğer vicdanları varsa Erkek olarak geziyorlarsa ortada Benim gözyaşım bir çok kadının gözyaşı…"

Kadının anlattıkları karşısında stüdyoda duygu dolu anlar yaşanırken Nur Ertürk ve bir çok izleyici gözyaşlarına boğuldu…

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com