Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kahramanları, milli, mücadele, sübaşi, yakup, şevki

Yakup Şevki Sübaşi - Milli Mücadele Kahramanları

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yakup Şevki Sübaşi - Milli Mücadele Kahramanları

Yakup Şevki SÜBAŞI

(1876-1939)

Harput'ta doğdu 1896'da Harp Okulunu, 1900'de de Harp Akademisini bitirdi Balkan ve I Dünya Savaşları'nda görev aldı 1916 yılında Tümgeneralliğe terfi etti 16 Mart 1920 günü İstanbul işgal edilince tutuklanarak Malta'ya sürüldü 1921 yılı sonbaharında İnebolu'ya geldi 2'nci Ordu Komutanı olarak istiklal Savaşı'na katıldı 1922'de Korgeneral, 1926'da da Orgeneral rütbesini aldı 1924 yılında Yüksek Askerî Şûra üyeliğine atandı Bu görevde iken 20 Aralık 1939 tarihinde İstanbul'da öldü

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com