Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anadilimiz, oluyor, türkçeye

Anadilimiz ''Türkçe'ye'' Ne Oluyor.

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Anadilimiz ''Türkçe'ye'' Ne Oluyor

Şuan Türkçemiz Benliğini yitirmek üzere olduğunu pek
çoğumuz biliyoruzBenliğini yitirmesede dilimize giren
yabancı kelimeler kendi dilimizden inanın ki daha çok rol oynuyorBuda doğal olarak kayba yol açıyor
Peki neden buna karşı koyamıyoruz?
Türkçe'ye olan saygımızda mı yok oluyor?
Dilimiz yabancı kelimelerle daha mı süslü oluyor?

Ben olaya farklı açıdan bakıyorumBelki aynı görüşte olan arkadaşlarımız vardır
Bundan seneler belkide asırlar önce böyle bir konu söz konusu muydu bilmiyorumYani Yabancı kelimelerin dilimize girmesiBelki vardı ama bugünkü hayatta bu kadar büyük bir sorun değildiBundan eminim
Artık nesil değişiyorYeni nesil zihniyeti yanlış olanları hemen kapabiliyorBuda yayılmasına sebep oluyor
Bir diğer sebep olarakda teknolojiyi görüyorum

Teknoloji harikalarından birisi olan ''Bilgisayar''

Bunun sayesinde hemen hemen her işimizi görür hale geldikAma bununla birlikte birçok zararlı alışkanlıklarıda beraberinde getirdi
Belki dilimizle ne alakası var diyeceksiniz, bu konuyada değinceğim

Bilgisayar sayesinde sanal alemde sağlam dostluklar kuralabiliyor

Burda bahsetmek istediğim bu dostluklar kurulurken yada eğlence maksatlı sohbetlerde Türkçe'nin değiştirilmesi
Buna başlık olarak:

Tiky'lik Sendromu

Başlıkta türkçe bir kelime değil ama böyle adlandırıyorlar
Tiky dediğimiz durum aslında konusulurken kullanılmıyan yazış şekillerinde var olan bir durum olarak ortaya çıkıyor
Nedendir bilinmez ama türkçe bir kelime yabancı dillere benzetilmeye çalışılıyorKelimelerin ortalarına veya sonlarına ''s,c,h'' gibi kelimeler getirilerek türkçe olan kelime değiştiriliyor
Acaba nasıl bir zevki var?Daha mı süslü oluyor?

Bence bir ilk başta bir zevk gibi geliyor ama sadece geçici bir hevesGenelde bunlar 20 yaş grubu altındaki çocuk ve gençlerde daha sık rastlanıyorÇünkü o zamana ait bir hevesDaha mı süslü konusuna gelinceBence alakası yokSüsleme kelimenin anlamıyla yeter zaten
Hiç yapamıyorsan yazıda renk kullan

[Aranızda bunları kullanan varsa lütfen alınmasın sadece örnekleme]

Ayshe, CicibiShe, Türkche, Aşkhım, Aşkom, Aşkhom
Mervhe, Tuche, Arky vb

ve daha birçok kelime Türçemizi değiştiriyor
Öyle durumlar oluyor ki artık kelime değişmesini geçtim sadece harf bile değişmeye başladı
Örneğin; Klavye yazarken ''Klawye'' yazılıyor
2 tane ''v'' yanyana gelince ''W' yazılıyor
''Mukawa'' ''Hawa'' gibi

Ya kısaltmalara ne demeli!!
Önceden kısaltmalar özel ve resmi daireler, iş yerlerinde, adres yazılımında, yani devlete ait
birçok yerde kullanılırdı
Ama şimdi bir mektup bile kısa yazılmaya başlanmışBırakın mail, mesaj ve sohbet ortamlarını

Osmn Sn Bze saat kç gbi gelrsn?
Osman sen bize saat kaç gibi gelirsin?

Bgn oklda bşkn oldm
Bugün okulda başkan oldum

Mesala Bir yakın dostun hal hatrını sorucağız
Ama kısadan geçiştirmek geliyor aklımıza
Şöyle yazılıyor:

slm knka nbr nslsn bnde iitşşkrlryarn grşrz
by kib

İşte uzun süre görüşememeyi giderebilecek buluşmanın planlandığı hasret sözleri

Madem bu şekilde daha duygusal yada daha bağımlı olduğunuzu iddia ediyorsunuz
O zaman yüz yüze görüşüncede bu şekilde yazıldığı gibi kelimeler kullanarak konuşun
Sizce mümkün mü?

Şunu eklemek istiyorum ki bende Dilimizin kullanılışında bende dört dörtlük bir insan değilimBende yeri geliyor bu hatalara ister istemez düşüyorum nadiren
Ama şunu biliyorum ki bu hataların farkındayımAma o kadar çok rastlanan bir vaka ki, insan ister istemez ortak olabiliyor bu hataya!!

Teşekkür ediyorum

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-21-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Türkçe veya daha doğru kullanımla Türkiye Türkçesi, Ural-Altay dil ailesine bağlı Türk dillerinden ve Oğuz Grubu'na mensup bir dildir Türkiye, Kıbrıs, Irak, Balkanlar, Orta Asya ve Orta Avrupa ülkeleri başta olmak üzere geniş bir coğrafyada konuşulmaktadır Türkiye Cumhuriyeti,Bosna Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti[1] ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin resmî; Romanya, Makedonya, Kosova ve Irak'ın ise tanınmış bölgesel dilidirBulgaristanda ise bazı bölgelerde konuşulmaktadır Türkçe, farklı lehçelere ayrılmış bir dildir Bu dilbilimcilerin lehçeler olarak kabul ettiği bu farklılıklar, TDKca ağız ve şive olarak nitelendirilmektedir Bu lehçelerden İstanbul ağzı-lehçesi, sivrileşerek yazı dili hâline gelmiştir Türkçe, 8 ünlü harf sayısıyla beraber zengin bir dil olmasının yanı sıra, özne-nesne-yüklem şeklindeki cümle kuruluşlarıyla bilinmektedir Ayrıca Türkçe sondan eklenmeli bir dildir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com