Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
berksoy, hakkında, kimdir, semiha

Semiha Berksoy (Semiha Berksoy Kimdir? - Semiha Berksoy Hakkında)

Eski 10-07-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Semiha Berksoy (Semiha Berksoy Kimdir? - Semiha Berksoy Hakkında)

Semiha Berksoy (1910, İstanbul – 15 Ağustos, 2004) Türk opera sanatçısı ve ressamdır

1910 yılında İstanbul'da doğan Semiha Berksoy, ilk Türk kadın opera sanatçısıdır İstanbul Konservatuarı'nda ve Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi resim ve Tiyatro Okulu'nda eğitim almıştır Daha sonra devlet bursu Almanya'da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü'nde eğitim almış ve birinci olarak bitirmiştir

Opera kariyerine 1934'de başlamış olan Semiha Berksoy Türkiye, Almanya ve Portekiz'de sahneye çıkmıştır 1939'da Richard Strauss'un Ariadne Auf Naxos isimli operasındaki Ariadne rolü ile Avrupa'da sahne alan ilk Türk opera sanatçısı olmuştur 1940'da Türkiye'ye dönen Semiha Berksoy, Carl Ebert'in rejiliğinde Tosca ve Madame ButterflyDeli Dolu ve Lüküs Hayat operetlerinde de görev almıştır operalarında oynamıştır Ayrıca

1998'de Devlet Sanatçısı unvanı almıştır 1999'da New York City Lincoln Center'da Robert Wilson'ın The Days Before: Death, Destruction and Detroit III isimli operasında opera söylemiştir 15 Ağustos 2004'de 94 yaşında ölmüştür, bir gün sonra İstanbul'da gömülmüştür

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com