Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
açıklamalı, anlatım, hakkında, isim, sıfat, tamlamaları

İsim Ve Sıfat Tamlamaları - İsim Ve Sıfat Tamlamaları Hakkında Açıklamalı Anlatım

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İsim Ve Sıfat Tamlamaları - İsim Ve Sıfat Tamlamaları Hakkında Açıklamalı Anlatım

İSİM TAMLAMALARI

*İki yada daha fazla ismin yan yana gelmesiyle oluşan öbeğe �isim tamlaması� denir
İsim+isim=> İsim tamlaması Tamlayan+Tamlanan=>Tamlama

Tamlayan Ekleri : -nin, -in, -im, -den (Bunlar ses değişimine uğrayabilir)
Tamlanan Ekleri: -i, -si, -im, -in, -imiz, -iniz, -leri (Bunlar ses değişimine uğrayabilir)

Ali'nin Kitabı, Kalemin Ucu, Benim Arabam, Sizin Aileniz, Pencerenin Camları

Not: Bazı tamlamalarda tamlayan eki olarak �-den, -dan� ekleri kullanılabilir
Bu ek seçme anlamı katmak için gelmektedir
Oturanlardan Biri

Not: Bazı istisna durumlarda tamlayan ve tamlanandaki kaynaştırma harfleri yerine �y� harfi kullanılabilir
Suyun Altı, Şişenin Suyu

Not: �Benim Kalemim� tamlamasındaki �ben� zamiri �-im� eki almıştır Bu ekin aslı �-in� dir Fakat bu ek zamanla ses değişikliğine uğramıştır

SIFAT TAMLAMASI
*Bir sıfatın, ismin önüne gelerek, onu nitelemesi yada belirtmesiyle oluşan tamlamalardır
Sıfat+İsim=> Sıfat Tamlaması (Sıfat=Tamlayan, İsim=Tamlanan)
Büyük insan, Düz saç, Üç Elma, O adam

Not: Sıfat mutlaka ismin önünde olmalıdır
Adamın burnu epey büyük (�Büyük� sözcüğü sıfat olmasına rağmen, sıfat tamlaması kurmamıştır)

Not: Adlaşmış sıfat, sıfat tamlaması sayılmaz
Çalışanlar, belli oluyor

Not: Adlaşmış sıfat, bir sıfat tarafından nitelenerek yada belirtilerek sıfat tamlaması oluşturabilir
Yakışıklı gençleri daha çok severim

Not: Sıfat tamlamasında tamlayan yada tamlanan isim tamlaması olabilir
Sıcak yaz akşamları,
El örgüsü kazak

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com