Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
işığın, kırılması

Işığın Kırılması

Eski 05-01-2009   #1
ysnkrks
Icon1861

Işığın Kırılması

Işık ışınları saydam bir ortamdan başka bir saydam ortama geçerken ışınların bir kısmı yansıyarak geldiği ortama dönerken bir kısmı da ikinci ortama, doğrultusu ve hızı değişerek geçer Işığın ikinci ortama geçerken doğrultu değiştirmesine ışığın kırılması denir

Kırılma Kuralları

1-) Gelen ışın, normal ve kırılan ışın aynı düzlemdedir

2-) Gelme açısının sinüsünün, kırılma açısının sinüsüne oranı her zaman sabittir Bu sabit, ikinci ortamın birinci ortama göre kırılma indisine eşittirŞekil 2 deki açılara göre;

sinQ1 = n2 = n1,2

sinQ2 n1

şeklinde ifade edilir Bu bağıntıya Snell bağıntısı denir Bağıntıdaki sabit değere ışığın havadan saydam maddeye girişte kırılma indisi veya sadece ortamın kırılma indisi denir Kırılma indisi saydam maddelerin ayırt edici bir özelliğidir

Burada kırılma indisi bağıl kırılma indisi ve mutlak kırılma indisi olmak üzere ikiye ayrılır

Bağıl Kırılma İndisi

Saydam bir ortamın kırılma indisinin, başka bir saydam ortama göre kırılma indisine denir Örneğin, suyun cama göre kırılma indisi sorulduğunda nsu kesri şeklinde ifade edilir

ncam

Mutlak Kırılma İndisi

Saydam bir ortamın boşluğa göre kırılma indisine denir Bir ortamın mutlak kırılma indisi bulunurken ışığın boşluktaki hızının o ortam içerisindeki hızına oranı alınır

Yani ; n = c dir

v

Buna göre, kırılma indisinin birimi ( n = m/s olduğundan) yoktur Yine ışığın boşluktaki hızı diğer ortamlardaki hızından m/s daha büyük (c>v) olduğundan kırılma indisinin değeri hiçbir zaman 1 den küçük olamaz En küçük 1olur ki, o da boşluğun kırılma indisidir Havanın kırılma indisi de yaklaşık boşluğun kırılma indisine eşittir Bundan dolayı havanın kırılma indisine eşittir Bundan dolayı havanın kırılma indisi 1 alınır Kırılma indisleri ile hızlar arasında n1 = v2 bağıntısı vardır

n2 v1

Snell bağıntısıyla bu bağıntı birleştirilirse ; sinQ1 = n2 = v1 elde edilir

sinQ2n1v2[/b]

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Işığın Kırılması

Eski 05-01-2009   #2
emre11

Cevap : Işığın Kırılması

güzel paylaşım

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com