Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
birimleri, sınıflandırma

Sınıflandırma Birimleri

Eski 04-26-2009   #1
Şengül Şirin

Sınıflandırma Birimleri

SINIFLANDIRMA BİRİMLERİ

Doğal (filogenetik) sınıflandırmaya göre canlılar 7 ana grupta toplanmıştır En küçük sınıflandırma birimi Tür, en büyük birim ise Alem'dir Sınıflandırma birimleri Alem'den Tür'e doğru şöyledir;

Alem ®Şube ® Sınıf ® Takım ® Aile ® Cins ® Tür

Alem'den Tür'e doğru gidildikçe bireyler arasındaki benzer özellikler ve akrabalık artar Çeşitlilik, tür ve karakter sayısı azalır
Tür'den Alem'e gidildikçe, çeşitlilik, tür ve karakter sayısı artar, bireyler arasında benzerlik azalır

Birey Sayısı artar, benzerlik azalır

Birey sayısı azalır, benzerlik artar

Türlerin Adlandırılması
Türler iki kelime kullanılarak adlandırılır Birinci kelime cins adıdır İkinci kelime ise türün özelliğini belirten tamamlayıcı kelimedir

Örnek : Pinus nigra
Cins adı Tanımlayıcı kelime

Tür adı

Cins isimleri aynı olanlar yakın akrabadır

Örnek : Pinus nigra
Morus alba
Morus nigra
Yukarıda verilen canlılardan Morus'lar yakın akrabadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com