Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
midir, müceddit, nursi

Said Nursi Müceddit Midir?

Eski 09-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Said Nursi Müceddit Midir?

"Risâle-i Nur'a da siyaset mânası da taşıyan o unvanı (mehdiliği) vermemek münasiptir Müceddidiyet kâfidir" Said Nursi *

Bu konuda Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Şamlı Hafız Tevfik (ra)' in bir yazısını sunuyoruz:

Kütüb-i Sittenin hadis alimlerinden İmam-ı Hâkim'in, Müstedrek eserinde ve Ebu Davud'un Kitab-ı Sünen eserinde; Beyhakî'nin, Şuab-ı İman eserinde rivayet ettikleri; "Muhakkak ki, Allah bu topluluğa her yüzyılın başında (veya sonunda), dinini yenilemek için bir müceddit gönderir" hadis-i şerifine mazhar ve mâsadak ve mazhar-ı tâm olan Mevlânâ eş-şehîr, kutbü’l-ârifîn, gavsü’l-vâsılîn, vâris-i Muhammedî, kâmilü’t-tarikati’l-âliyye ve’l-müceddidiyye Hâlid-i Zülcenâheyn (Kuddise sirruhu), ilâ âhir

Sonra tarihçe-i hayatında gördüm ki, doğumu, 1193 tarihindedir Sonra gördüm ki, 1224 tarihinde Saltanat-ı Hind’in idare merkezi olan Cihanâbâd’a dahil olmuş Nakşî Tarikatı'nın silsilesine girip müceddidiyete başlamış

Sonra 1238’de, ehl-i siyasetin nazar-ı dikkatini celb ettiğinden, vatanını terk ederek Şam’a hicretle gitmiştir Hem Hazret-i Mevlânâ’nın nesli, Hazret-i Osman bin Affan’a (radıyallahü anh) mensuptur

Sonra gördüm ki, halinde fıtri ve harika bir kabiliyet ile yaşı yirmiye erişmeden evvel döneminin en meşhur bir alimi olmuş Süleymaniye kasabasında medreselerde ilim ile meşgul olmuş, talebe yetiştirmiştir

Sonra Üstadımın tarihçe-i hayatını düşündüm Baktım, dört mühim noktada tevafuk ediyorlar

Birincisi: Hazret-i Mevlânâ 1193’te dünyaya gelmiş Üstadım ise, Arabî 1293’te Tam Mevlânâ Hâlid’in yüz senesi dolduktan sonra dünyaya gelmiş

İkincisi: Hazret-i Mevlânâ, dinde yapılan tahribatları giderme mücahedesine başlamak niyetiyle Hindistan’ın idare merkezine 1224’te girmiş Üstad ise, aynen yüz sene sonra, 1324’te Osmanlı Saltanatının idare merkezi olan İstanbul'a girmiş, mânevi mücahedesine hazırlanmış

Üçüncüsü: Ehl-i siyaset, Hazret-i Mevlânâ’nın fevkalâde şöhretinden evhamlanarak Şam’a nakl ettirilmesi, 1238’de meydana gelmiştir Üstad ise, aynen yüz sene sonra 1338’de Ankara’ya gidip, onlarla uyuşamayıp, onları reddederek, küserek tekrar Van’a gidip, bir dağda inziva ederken 1338 senesini müteakip, Şeyh Said hâdisesinin vukuu münasebetiyle ehl-i siyasetin vehmine dokunmuş Ondan korkarak Burdur, Isparta, Kastamonu, Afyon vilâyetlerinde (sekizer sene) yirmi beş sene ikamet ettirilmiş

Dördüncüsü: Hazret-i Mevlânâ, yaşı yirmiye erişmeden evvel zamanın alimi hükmünde, dönemin en önemli alimlerinin üstünde görünmüş, ders okutmuş Üstad ise, tarihçe-i hayatını görenlere ve bilenlere malûmdur ki, on dört yaşında icâzet alıp zamanın ünlü alimlerine karşı muarazaya girişmiş, on dört yaşında iken, icâzet almaya yakın talebeler yetiştirmiştir

Hem Hazret-i Mevlânâ, neslen Osmanlı olduğu ve Sünnet-i Seniyeye bütün kuvvetiyle çalıştığı gibi, üstadım da Kur’ân-ı Hakîme hizmet noktasında, meşreben Hazret-i Osman-ı Zinnûreyn’in arkasında gidip, Hazret-i Mevlânâ (ks) gibi, Risale-i Nur eczâlarıyla, bütün kuvvetiyle Sünnet-i Seniyenin ihyâsına çalıştı

İşte bu dört noktadaki tevafukat, tam yüz sene fasılayla Risale-i Nur’un takviye-i din hususundaki tesirâtı, Hazret-i Mevlânâ’nın (ks) tarik-i Nakşiye vasıtasıyla hizmeti gibi azîm görünüyor

Hazret-i Mevlânâ (ks), milyonlar tabilerinin ittifaklarıyla müceddiddir ve baştaki hadis-i şerifin doğruluğunu gösteren bir unsurdur Ve madem tam yüz sene sonra, dört mühim tevafukla beraber Risale-i Nur aynı vazifeyi görüyor Demek, hadisin de ifade etmesiyle, Risale-i Nur eserleri tecdid ve takviye-i din vazifesini görüyorlar

Üstadım kendine ait medh ü senâyı kabul etmiyor Fakat Risale-i Nur, Kur’ân’a ait olup medh ü senâ, Kur’ân’ın esrârına aittir Yalnız Üstadımla Hazret-i Mevlânâ’nın birkaç farkı var:

Birincisi: Hazret-i Mevlânâ, zülcenâheyndir Yani, hem Kadirî, hem Nakşî tarikat sahibi iken, Nakşîlik tarikatı onda daha galiptir Üstadım, bilâkis, Kadirî meşrebi ve Şâzelî mesleği onda daha ziyade hükmediyor

İkinci fark şudur ki: Üstadım kendi şahsiyetini merciiyetten azlediyor Yalnız Risale-i Nur’u merci gösteriyor Hazret-i Mevlânâ’nın şahsiyeti ise, kutbü’l-irşad, merciü’l-hâs ve’l-âmm olmuştur

Üçüncü fark: Hazret-i Mevlânâ, çok kanatlıdır Fakat, zamanın gerektirmesiyle—sünnet-i seniyeye çok kuvvet vermekle beraber ilm-i tarikatı esas tutmak cihetiyle—tarikatı daha ziyade tutmuş O noktada himmetini sarfetmiş Üstadım ise, şu dehşetli zamanın gerektirmesiyle hakikat ilmini ve iman hakikatlerini anlatma cihetini tercih ederek, tarikata üçüncü derecede bakmışlar

Elhasıl: Baştaki hadis-i şerifin "Muhakkak ki, Allah bu topluluğa her yüzyılın başında (veya sonunda), dinini yenilemek için bir müceddit gönderir" va’d-i İlâhisine binaen, Hazret-i Mevlânâ Hâlid, ekser ehl-i hakikatça, 1200 senesinin, yani on ikinci asrın müceddididir Madem tam yüz sene sonra, aynen dört cihette tevafuk ederek Risale-i Nur eczaları aynı vazifeyi görmüş Kanaat verir ki—hadisinde kesin ifadesiyle—Risale-i Nur tecdid-i din hususunda bir müceddid hükmündedir

Benim Üstadım daima diyor ki: “Ben bir askerim, fakat mareşal hizmetini görüyorumYani kıymet bende değil Belki Kur’ân-ı Hakîmin feyzinden damlayan Risale-i Nur eserleri bir manevi mareşal hizmetini görüyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com