Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bedduanın, bedeli, padişaha

Padişaha Bedduanın Bedeli

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Padişaha Bedduanın Bedeli

Cihan padişahı Sultan ikinci Mahmud Han, tebdil-i kıyafet (kıyafet değişikliği) ederek Silahdar Ağa ve bazı devlet erkanı ile beraber Sultan Mehmed Camii (Fatih Camii) yakınlarında bir ekmekçi fırınının önüne geldi Halkın ekmek allmaktaki sıkıntısını görüp biraz orada bekledi
Bir kadın iki ekmek alıp dönerken; "Padişahın gözü kör olsun Bak şu ekmeğe ve bak şu ekmeği alıncaya kadar çektiğimiz sıkıntı ve zahmete!" dedi Kadının bu sözlerini padişah da duydu Padişahın yanınnda bulunanlardan birisi;
"Bak a kadın, padişah neylesin, bu çektiğiniz kendi alın yazınızdır Padişahın tarlası, öküzü ve çifti yok ki ekip, biçip Allah'ın kullarıına vere Bunu siz Allah'tan bilin, yoksa padişah neyleesin !" dedi Kadın biraz daha beddua ederek oradan uzaklaştı
Bu durum padişahın çok gücüne gitti, fakat sabretti Dönüp saraya geldiğinde o gece bu duruma çok hayret ve taaccüp etti Hırka-i Şerıf Odası'nda Cenab-ı Rabbü' I-Izzet'e dua ve niyaz edip yalvararak Ümmet-i Muhammed'in rahat ve huzurunu istedi
Ertesi sabah Silahdar Ağa'ya yüz kuruş vererek o fırına gönderdi Vermiş olduğu yüz kuruşu kendisine beddua eden o kadına vermesini emir buyurdu
Silahdar Ağa ile birkaç kişi yine tebdıl-i kıyafet ederek o fırına geldiler ve kadını sordular Kalabalıkktan bir kimse kadını tanıdığını, fakat nerede oturduğunu bilemeyip, ancak bunu mahalle ekmekçisinin bilebileceğini söyledi Mahalle ekmekçisi, kadını ve hanesini bilip, bunları alıp kadının evine götürdü Kadını çağırdıklarında, o gün bu bedduayı edip hanesine vardığında, kadında bir göz ağrısı başladığını ve sabaha kadar iki gözünün kör olduğunu gördüler
Keramet sahibi padişahın aleyhinde konuşarak nankörlük eden kadının bedduası kendisine isabet etmişti Padişah-ı alem hazretlerinin velılik ve kerametleri herkes tarafından görülmüş ve dilden dile dolaşmıştır

YEDİKITA DERGİSİ

---
Kaynak _ Cabi Ömer Efendi, Cabi Tarihi, (haz Mehmet Ali Beyhan), Türk Tarih Kurumu, Ankara 2003, ı, s 604-605'ten sadeleştirilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com