Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Serbest Forum

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başkani, bilim, dilemelidir, insanlarindan, yök, örgütümüzden, özür

Yök Başkani Örgütümüzden Ve Bilim İnsanlarindan Özür Dilemelidir

Eski 08-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yök Başkani Örgütümüzden Ve Bilim İnsanlarindan Özür Dilemelidir

YÖK BAŞKANI ÖRGÜTÜMÜZDEN VE BİLİM İNSANLARINDAN ÖZÜR DİLEMELİDİR
DUYURU
YÖK, 17112008 tarih 33505 sayılı genelgesiyle; üniversite öğretim elemanlarının çeşitli kamu kuruluşları veya meslek kuruluşlarının yönetim-denetim organlarında görev alabilmelerinin ancak Yükseköğretim Kanunu?nun 38 maddesi kapsamında görevlendirilebilmeleriyle mümkün olabileceğini duyurmuştu Bu genelge ile YÖK, yasal görevlerinin dışına çıkarak bilim insanlarının meslek örgütlerinin kurullarında görev almaları için idareden izin almaları gerektiğinden söz ediyordu

YÖK Başkanından konu ile ilgili görüşme talep ettik Vermedi 13 Ocak 2009 tarihinde "YÖK ne diyor anlayamadık" başlığında konu ile ilgili bir basın açıklaması yoluyla uyardık Dinlenmedik Söz konusu YÖK genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay?a başvurduk Danıştay Sekizinci Dairesi de 2009/970 sayılı dosya ile görüşülen davada, TMMOB lehine yürütmenin durdurulması kararı aldı

YÖK tarafından yargı kararının gerekçesi dikkatlice okunup anlaşılmalıdır

Kararın sonunda Yargı, YÖK?e ve YÖK?ün başkanına şunları hatırlattı:

"Bu durumda, 2547 sayılı Yasanın 36 maddesi kapsamında görev yapan öğretim elemanlarının kamu kuruluşları veya meslek kuruluşlarının yönetim veya denetim organlarında görev alabilmelerini 2547 sayılı Yasanın 38 maddesi kapsamında değerlendirerek, Anayasadan kaynaklanan hakkın gerçekleşmesini ve etkin olarak yürütülmesini kısıtlayan dava konusu Genelgenin hukuka aykırı olduğu ve giderilmesi güç veya olanaksız zararlar doğuracağı açıktır Açıklanan nedenlerle, 2577 sayılı Yasanın 27 maddesinde öngörülen koşulların gerçekleşmiş olduğu anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne 2842009 gününde oybirliği ile karar verildi"

Evet, bir kere daha söylüyoruz:

Üniversiteleri yönetebilmek için ya üniversitelerin misyonuna layık olmak gerekir ya da istifa

YÖK, boş yere örgütümüzü, bilim insanlarını, üniversiteleri ve yargıyı meşgul etmiştir

YÖK Başkanı, kurumu adına örgütümüzden ve örgütümüz üyesi bilim insanlarından özür dilemelidir

Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

09062009 16:08:42

WIN FUARLARINA GİDİYORUZ (301)

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İHALE İLANI (67)
Ayrıntılı bilgi için wwwemoorgtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com