Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kardeştiler

Dört Kardeştiler

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dört Kardeştiler

DÖRT KARDEŞTİLER

Romanın Konusu: Anneleri ve babaları öldükten sonra hayatta kalmaya çalışan dört kardeşin yaşadıkları

Romanın Ana fikri: Hayatta tutunulacak ip kalmadıkça yani bir büyük olmadıkça hayat çok zorlaşır

Romanın Yazarı: Gülten DAYIOĞLU

Romanın Özeti:

Anneleri ölen dört kardeş dedeleri ile birlikte eski bir evde yaşıyorlardır Bunlardan en büyüğü ve 13–14 yaşlarında olan Feten idir 5–6 yaşlarındaki Habibe ve Döndü ve daha 2 yaşında olan Yaşar ailenin diğer fertleridir Feten Yaşar’ı çok seven daima sırtından indirmeyen ona bir anne şefkati ile bakan bir abla idir Yaşar da ablasını çok seviyordur Diğerleri ise hep Yaşarla kavga eden onu kıskanan kardeşlerdir

Kardeşlerin babaları köy koruyucusuydu bu yüzden eve çok az uğrar Anneleri ölmeden önce köyde çok sevildiği ve köyde birçok kişiye yardımı dokunan biri olduğu için çocuklarda köylü tarafından çok sevilirdir

Komşuları Nihal Hanım da onları çok sever onlara yardım yapardır

Bu Dört kardeşin başlarından geçen birçok olay vardır

Bir gün karşı köyün çobanları keçilerini bizimkilerin köyünün ormanına sürmüşlerdir Babaları koyunlara ateş edince çobanlar ile Hasan Bey ve arkadaşları arasında çatışma çıkmış ve Hasan Bey ölmüştür Tüm köy bu haber üzerine çok üzülmüşlerdir özelliklede dört kardeş

Babaları ölünce ailenin geçimi Feten’e düşer Evde büyük olarak sadece dedeleri vardır ama o da hasta olduğu için çalışamaz Feten komşuları Ali Bey’in koyunlarını gütmüş ve gün aşırı ekmek ve bir akşamlık yemek karşılığında yapmıştır

Daha sonra dedeleri de ölünce başlarında bir büyük kalamaz komşuları Nihal Hanım ve Ali Bey de onlara elinden geldikleri kadar yardım etmektedirler

Feten okumamıştır çünkü Yaşar’a bakmak zorundadır Yaşar büyüyünce artık okula başlar ve okulda iyi notlar alır Öğretmeni Feten’i ilde okutmak ister ama

Köy muhtarı dedelerinin de öldüğünü duyunca hem birkaç hafta komutanın kendisine bana iki evlatlık bulabilir misin demesine hem de çocukların büyüklerin gözetmeninde olmasını isteyerek Döndü ve Habibe yi zorla evden alır ve götürür

Feten çok üzülür ama birkaç ay sonra acısını yüreğine gömer Artık kendi koyun gütmeye kardeşi de kaz gütmeye başlar Böyle yaşarlarken komutan bir çocuk daha ister

Bu seferde Feten’i zorla evden alır Ve yaşar ile Feten ayrılır

Feten geldiği evde çok eziyet çeker Evden kaçmaya kalkar ama yeni annesi evden çıkarken kapıyı kitlediği için evde yangın çıkar ve Feten son anda kurtulur Vücudunda yanıklar olur artık yeni annesi de onu istemez köyüne gönderir

Feten otobüse biner sevinçle içinden şunları geçirir: “Geliyorum Yaşarım

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com