Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aliye, anaokulu, aşırbaylı, merkez, trabzon

Aliye Aşırbaylı Anaokulu Merkez Trabzon

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Aliye Aşırbaylı Anaokulu Merkez Trabzon

Trabzon Aliye Aşırbaylı Anaokulu - Aliye Aşırbaylı Anaokulu Hakkında - Aliye Aşırbaylı Anaokulu Tanıtımı - Aliye Aşırbaylı Anaokulu Erişim Bilgileri - Aliye Aşırbaylı Anaokulu Resimleri

Aliye Aşırbaylı Anaokulu Trabzon Merkez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur
Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Aliye Aşırbaylı Anaokulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Aliye Aşırbaylı Anaokulu resimleri (fotoğrafları), öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Aliye Aşırbaylı Anaokulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel etkinlikler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Adı: ALİYE AŞIRBAYLI ANAOKULU
Adresi: FATİH MAH OCAK SOKAK ALİYE AŞIRBAYLI ANAOKULU

Telefon Numarası: 4622295138
Faks Numarası: 4622240352

Aliye Aşırbaylı Kimdir

Aliye Aşırbaylı, seçkin bir ailenin iki kızından biri olarak 1913 yılında Bakü’ de doğdu Aşırbaylı ailesi, 1917 Ekim Devrimi’nin ardından, Tiflis ve Batum’ da kısa süre kaldıktan sonra Trabzon’a yerleşti Aliye Aşırbaylı, Trabzon’da öncelikle İç Kale (Gazipaşa) İlkokulu’nda ardından yakınlarının bulunduğu İstanbul’da “Socur”ler Okulu’nda öğrenimini sürdürdü Yeniden döndüğü Trabzon’da Kız Orta okulu birincilikle bitirdi Parasız yatılı öğrenci olarak Erenköy Kız Lisesi’nde öğrenim gördü 1931 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne girdi Aynı bölümden mezun oldu İlk görev yeri Adana Kız Lisesidir

Aşırbaylı,1936-1938 arası Adana’da görev yaptı 1937 yılında İstanbul Dolmabahçe Sarayında yapılan Türk Tarih Kongresi’ne Tarih Öğretmeni olarak Adana’dan katıldı Adana Halkevi’nin yayın organı GÖRÜŞLER’ de, Mayıs 1937’de TURGENYEV’ den çevirdiği GÜL adlı öykü yayımlandı

1938 yılında: aynı yazardan çevirdiği Rüya, Gül, Egoist, Ne Güzeldi Ne Teyzeydi O Güller ve Tabiat adlı öyküleri içeren RÜYA adlı kitabı, Aliye Aşar adıyla Adana’da yayımladı 1938 yılında Trabzon’a atandı Trabzon Erkek İlk Öğretmen Okulu’nda, Trabzon Lisesi’nde ve Fatih Eğitim Enstitüsü’nde uzun yıllar öğretmenlik yaptı Ankara Müzeler Müdürlüğü’ne atanma teklifine, mesleğini çok sevmesi nedeniyle olumlu bakmadı 1943 yıllında Turgenyev’ den çevirdiği ikinci kitap İstanbul’da Güven Matbaası’nda KLARA MİLİÇ adıyla yayımlandı

ÇEHOV’dan; Can Sıkıcı Hikaye, Tanıdık Adam, Çizme, Kadın Olmak Saadet Adlı öyküleri, D MEREJKOVSKİ’nin Leonardo da Vinci adlı yapıtının 9 bölümünü Bilginler Düellosu, 1946’ da Trabzon Lisesi yayın organı BOZTEPE’de, 1970 yılında KIYI dergisinde yer aldı

Trabzon Lisesi Öğretmenliği sırasında Shakespeare’den, Moliere’den, Sofokles’ten pek çok oyunu sahneye koydu Zengin bir kitaplığa sahip olan Aşırbaylı, değişik konularda çevirmenlik yaptı

Osmanlıca, Rasça, Fransızca, Almanca ve İngilizce bilen, Batı Edebiyatını, Rönesansı, aydınlanma hareketini, dinler tarihini özümseyen, Cumhuriyeti, Atatürk devrimini gönülden benimseyen, bu uğurda bitip tükenmeyen bir enerjiye sahip olan Aliye Aşırbaylı, son derece kültürlü, seçkin, zarif bir insandır Bu kimliği doğrultusunda sevgisini kazandığı binlerce öğrenci yetiştirdi

27 Mart 1981 günü Trabzon’da ölen Aliye Aşırbaylı, Şehir Mezarlığında toprağa verildi

http://wwwaliyeasirbaylik12tr/

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com