Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakanliği, eğitim, ilköğretim, kurumlari, milli, yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanliği İlköğretim Kurumlari Yönetmeliği

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Milli Eğitim Bakanliği İlköğretim Kurumlari Yönetmeliği

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM KURUMLARI YÖNETMELİĞİ

Milli Eğitim Bakanlığından
Resmi Gazete Tarihi: 27/08/2003
Resmi Gazete Sayısı: 25212

BİRİNCİ KISIM : Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
Amaç
Madde 1 - Bu Yönetmeliğin amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel İlköğretim Kurumlarının kuruluş, görev ve işleyişi ile ilgili yöntem ve ilkeleri düzenlemektir
Kapsam
Madde 2 - Bu Yönetmelik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarının amaç ve ilkelerini, yönetim, personel, eğitim-öğretim, öğrenci, güvenlik, sağlık ve donatım işleri ile bu okullardaki kayıt-kabul, sınıf geçme, sınavlar ve devam-devamsızlık konularına ilişkin yöntem ve ilkeleri kapsar
Dayanak
Madde 3 - Bu Yönetmelik, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 573 sayılı Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır
Tanımlar

Madde 4 -
(Değişik Madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/1mad)

Bu Yönetmelikte geçen;
a) Ana sınıfı öğretmeni: Alanı okul öncesi öğretmenliği veya çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği olan öğretmeni,
b) Bakanlık: Millî Eğitim Bakanlığını,
c) Bakan: Millî Eğitim Bakanını,
ç) Branş öğretmeni: Alanı bir veya bir grup dersin öğretmenliği olan öğretmeni,
d) Ders yılı: Derslerin başladığı tarihten, derslerin kesildiği tarihe kadar geçen ve iki
[/b]dönemi
[/b]kapsayan süreyi,
e) Derse katılım, ders içi performans: Öğrencinin öğretim etkinliklerine; soru sorma, alıştırma yapma, çalışma kâğıtlarını doldurma, görüşleriyle tartışmalara katılma, sorumluluk alma, verilen görevi isteyerek zamanında yapma ve benzeri çabalarıyla katkıda bulunmasını,
f) Dereceli puanlama anahtarı: Öğrencinin gerçekleştirdiği bir çalışmaya ilişkin performansını, belirlenen ölçütler bakımından yetersizden yeterliye doğru belirleyen puanlama anahtarını,
g) İlköğretim kurumları: Resmî ve özel ilköğretim okullarını,
ğ) Millî eğitim müdürlüğü: İlköğretim kurumlarının bağlı bulunduğu il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünü,
h) Müdür: Gündüzlü veya yatılı ilköğretim kurumlarının müdürlerini,
ı) Müdür yetkili öğretmen: Öğretmenlik ve müdürlük görevini birlikte yürüten öğretmeni,
i) Okul gelişim yönetim ekibi: Okulun bütün birim temsilcilerinin katılımı ile kurulan ekibi,
j) Okul-aile birliği: Okul ile aile arasındaki bütünleşmeyi, dayanışmayı ve iş birliğini sağlamak amacıyla yönetici, öğretmen ve velilerden oluşan birliği,
k) Özel eğitimci: Alanı özel eğitim uzmanlığı olan ve öğrencilerin sorunlarının çözümünde gerekli önlemlerin alınması için yardımcı olan personeli,
l) Öğrenci ürün dosyası: Öğrencinin bir ya da birkaç gelişim alanındaki çalışmaları arasından öğrenciler tarafından seçilen en iyi ürünleri içeren dosyayı,
m) Öğretmenler Kurulu: Okulun yönetici, öğretmen ve rehber öğretmeninden veya öğretmenlerinden oluşan kurulu,
n) Öğretim yılı: Ders yılının başladığı tarihten, sonraki ders yılının başladığı tarihe kadar geçen süreyi,
o) Proje: Öğrencilerin grup hâlinde veya bireysel olarak istedikleri bir alan veya konuda inceleme, araştırma ve yorum yapma, görüş geliştirme, yeni bilgilere ulaşma, özgün düşünce üretme ve çıkarımlarda bulunmaları amacıyla ders öğretmeni rehberliğinde yapacakları çalışmaları,
ö)
(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/1md)
Performans görevi: Programda öngörülen eleştirel düşünme, problem çözme, okuduğunu anlama, yaratıcılığını kullanma, araştırma yapma gibi öğrencinin bilişsel, duyuşsal, psikomotor, alandaki becerilerini kullanmasını, geliştirmesini ve bir ürün ortaya koymasını gerektiren çalışmaları kapsayan ve öğretmen rehberliğinde yaptırılan görevleri,
p) Rehber öğretmen: Alanı rehberlik ve psikolojik danışmanlık olan öğretmeni,
r) Sınıf öğretmeni: Alanı sınıf öğretmenliği olan öğretmeni,
s) Sınavlar: Öğrencilerin ünite, konu ya da tema ve kazanımlara ilişkin hazır bulunuşluk düzeylerini, öğrenme eksikliklerini ve öğrenme düzeylerini belirlemek için kullanılan kısa veya uzun cevaplı, çoktan seçmeli, doğru-yanlış, eşleştirmeli ve benzeri sorulardan oluşan ölçme araçlarıyla yapılan ölçmeyi,
ş) Şube rehber öğretmeni: Alanı rehberlik ve psikolojik danışmanlık olmayan, sadece bir sınıfta rehberlik hizmetlerini ve diğer öğrenci kişilik hizmetlerini yürütmekle görevlendirilen öğretmeni,
t) Şube öğretmenler kurulu: 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda aynı şubede ders okutan öğretmenlerden oluşan kurulu,
u) Veli: Öğrencinin annesi, babası veya yasal olarak sorumluluğunu üstlenen kişiyi,
ü) Yatılı ilköğretim bölge okulu: Nüfusu az, dağınık, okulu bulunmayan yerleşim yerlerindeki zorunlu öğrenim çağındaki öğrencilerin parasız yatılı, bu okulun bulunduğu çevresindeki öğrencilerin gündüzlü olarak eğitim-öğretim gördükleri ilköğretim okulunu,
v)
[/b]Dönem
[/b]: Derslerin başladığı tarihten dinlenme tatiline, dinlenme tatili bitiminden ders kesimine kadar geçen her bir süreyi,
y) Zümre öğretmenler kurulu: İlköğretim okullarında aynı sınıfı veya aynı dersi okutan öğretmenlerden oluşan kurulu,
z) Zorunlu öğrenim çağı: 6-14 yaş grubundaki çocukların eğitim-öğretim süresini kapsayan çağı,
ifade eder
aa)
(Ek bent: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/1md)
Seviye belirleme sınavı: İlköğretim kurumlarının 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, Görsel Sanatlar, Teknoloji ve Tasarım, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından ders yılı sonunda, merkezi düzeyde yapılan sınavı,

İKİNCİ KISIM : İlköğretimin Amaçları, İlkeleri ve Genel Konuları
İlköğretimin Amaçları
Madde 5 - Türk Milli Eğitiminin amaç ve ilkeleri doğrultusunda;
a) Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini geliştirerek onları hayata ve üst öğrenime hazırlamak,
b) Öğrencilere, Atatürk ilke ve inkılaplarını benimsetme; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na ve demokrasinin ilkelerine, insan hakları, çocuk hakları ve uluslar arası sözleşmelere uygun olarak haklarını kullanma, başkalarının haklarına saygı duyma, görevini yapma ve sorumluluk yüklenebilen birey olma bilincini kazandırmak,
c) Öğrencilerin, milli ve evrensel kültür değerlerini tanımalarını, benimsemelerini, geliştirmelerini bu değerlere saygı duymalarını sağlamak,
d) Öğrencileri, kendilerine, ailelerine, topluma ve çevreye olumlu katkılar yapan, kendisi, ailesi ve çevresi ile barışık, başkalarıyla iyi ilişkiler kuran, iş birliği içinde çalışan, hoşgörülü ve paylaşmayı bilen, dürüst, erdemli, iyi ve mutlu yurttaşlar olarak yetiştirmek,

e)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/2mad)
Öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine, sosyal, kültürel, eğitsel, bilimsel, sportif ve sanatsal etkinliklerle millî kültürü benimsemelerine ve yaymalarına yardımcı olmak,

f) Öğrencilere bireysel ve toplumsal sorunları tanıma ve bu sorunlara çözüm yolları arama alışkanlığı kazandırmak,
g) Öğrencilere, toplumun bir üyesi olarak kişisel sağlığının yanı sıra ailesinin ve toplumun sağlığını korumak için gerekli bilgi ve beceri, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı konularında bilimsel geçerliliği olmayan bilgiler yerine, bilimsel bilgilerle karar verme alışkanlığını kazandırmak,
h) Öğrencilerin becerilerini ve zihinsel çalışmalarını birleştirerek çok yönlü gelişmelerini sağlamak,

ı)
Öğrencileri kendilerine güvenen, sistemli düşünebilen, girişimci, teknolojiyi etkili biçimde kullanabilen, planlı çalışma alışkanlığına sahip estetik duyguları ve yaratıcılıkları gelişmiş bireyler olarak yetiştirmek,

i) Öğrencilerin ilgi alanlarının ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlamak, meslekleri tanıtmak ve seçeceği mesleğe uygun okul ve kurumlara yöneltmek,
j) Öğrencileri derslerde uygulanacak öğretim yöntem ve teknikleriyle sosyal, kültürel ve eğitsel etkinliklerle kendilerini geliştirmelerine ve gerçekleştirmelerine yardımcı olmak,
k) Öğrencileri ailesine ve topluma karşı sorumluluk duyabilen, üretken, verimli, ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunabilen bireyler olarak yetiştirmek,
l) Doğayı tanıma, sevme ve koruma, insanın doğaya etkilerinin neler olabileceğine ve bunların sonuçlarının kendisini de etkileyebileceğine ve bir doğa dostu olarak çevreyi her durumda koruma bilincini kazandırmak,

m)
Öğrencilere bilgi yüklemek yerine, bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanma yöntem ve tekniklerini öğretmek,

n)
Öğrencileri bilimsel düşünme, araştırma ve çalışma becerilerine yöneltmek,

o) Öğrencilerin, sevgi ve iletişimin desteklediği gerçek öğrenme ortamlarında düşünsel becerilerini kazanmalarına, yaratıcı güçlerini ortaya koymalarına ve kullanmalarına yardımcı olmak,

ö)
Öğrencilerin kişisel ve toplumsal araç-gereci, kaynakları ve zamanı verimli kullanmalarını, okuma zevk ve alışkanlığı kazanmalarını sağlamak,

ilköğretim kurumlarının amacıdır
Genel İlkeler

Madde 6 -
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/3mad)

İlköğretimde aşağıdaki ilkeler göz önünde bulundurulur;
a) İlköğretimde sekiz yıllık kesintisiz eğitim, ilköğretim çağındaki her Türk vatandaşının hakkıdır ve zorunludur
b) İlköğretim kurumlarında karma eğitim-öğretim yapılır
c) İlköğretimde derslerde ve ders dışı etkinliklerde Türkçe'nin doğru, güzel ve etkili kullanılması temel hedeftir
ç) İlköğretim kurumlarının kuruluş ve işleyişi ile her türlü eğitim-öğretim programlarının hazırlanması ve uygulanmasında Atatürk ilke ve inkılâplarına uyulur Evrensel değerler içinde millî kültürün öğrenilmesine ve geliştirilmesine önem verilir
d) İlköğretim kurumları; dil, ırk, cinsiyet, felsefî inanç ve din ayrımı gözetilmeksizin herkese açıktır Eğitimde hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa ayrıcalık tanınamaz
e) Eğitim-öğretim etkinlikleri; öğretim ilkeleri, öğrenci düzeyi, çevre özellikleri ve programda belirtilen esaslar dikkate alınarak bu Yönetmeliğin 5 inci maddesindeki amaçları gerçekleştirecek şekilde düzenlenir ve uygulanır
f) İlköğretim kurumlarında herkese imkân ve fırsat eşitliği sağlanır Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere, öğrenimlerini sürdürebilmeleri amacıyla parasız yatılılık ve bursluluk imkânları sağlanır Özel eğitim gerektiren ve korunmaya muhtaç çocukları yetiştirmek için özel önlemler alınır
g) Eğitim-öğretim hizmetleri düzenlenirken öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri ile toplumun ihtiyaçları dikkate alınır
ğ) Demokrasi bilincinin geliştirilmesi amacı ile öğrenci, öğretmen, yönetici, personel ve velilerce; kurumda iş birliği, iş bölümü, seçme, seçilme, katılma ve düşüncelerini açıklayabilme gibi demokratik kuralların uygulandığı, sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir çalışma ortamı oluşturulur
h) İlköğretim kurumlarında uygulanan, programlar, yöntem ve teknikler ile kullanılan eğitim teknolojisi; bilimsel ve teknolojik gelişmelere göre yenilenerek, okul, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli geliştirilir
ı) İlköğretim kurumlarında açıklık, güvenirlik ön planda tutulur Eğitim-öğretim ve yönetim etkinliklerinin kurul ve komisyonlarca yürütülmesi, öğrenci, öğretmen, veli ve çevrenin gözetim ve denetimine açık tutulması sağlanır
i) Kaynakların etkili ve verimli olarak kullanılması, eğitim-öğretimin kalitesinin artırılması ve kurumun rekabet gücünün geliştirilmesi sağlanır
j) Okul ile aile ve çevrenin iş birliği sağlanır
k) İlköğretimde öğrenciler, oldukları gibi kabul edilerek değer verilir
l) Öğretmen, yeri geldikçe günlük olaylara ve fırsat eğitimine yer verir
m) Öğrencilere temel bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak, öğrencilerin davranış, ilgi ve yeteneklerini belirlemek, programlar doğrultusunda başarılarını bir bütün olarak değerlendirmek, meslek alanlarını tanıtmak ve yönlendirmek için gerekli önlemler alınır
n) Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin akranları ile birlikte kaynaştırma uygulamaları yoluyla eğitimlerini sürdürmeleri esastır Bu öğrenciler eğitimlerini akranları ile birlikte aynı sınıfta sürdürebilecekleri gibi okulların bünyesinde açılacak özel eğitim sınıflarında da sürdürebilirler
Kaynaştırma yoluyla eğitim uygulamalarında özel eğitim ile ilgili mevzuat hükümleri uygulanır

Genel Konular
Madde 7 -
(Mülga madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/70mad)

Ders Yılı Süresi
Madde 8 -
(Değişik cümle : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/4mad)
İlköğretim okullarında ders yılı süresinin 180 iş gününden az olmaması esastır
(Ek cümle : 09/06/2007 - 26547 SRG Yön1mad)

Ancak, 180 inci iş gününün haftanın ilk üç iş gününe rastlaması durumunda ders yılının bitim tarihi, bir önceki haftanın son iş gününe alınarak kısaltılabilir
Kayıt-kabuller ile dinlenme ve yaz tatilinin başlama ve bitiş tarihleri, her yıl düzenlenen çalışma takviminde belirtilir Öğretim yılının başlaması,
[/b]dönem
[/b] tatili ve ders kesimi tarihleri Bakanlıkça belirlenir Bu tarihler göz önünde bulundurularak hazırlanan çalışma takvimi, il milli eğitim müdürlüklerinin önerisi ve valinin onayı ile yürürlüğe girer Ders yılı iki
[/b]dönemime
[/b] ayrılır İki
[/b]dönem
[/b] arasında dinlenme tatili verilir Dinlenme tatili Ocak veya Şubat aylarında iki hafta süreyle yaz tatili ise ders yılının bitiminden itibaren yapılır
Ders yılı süresi, derslerin başladığı günden kesildiği güne kadar okulun açık bulunduğu günler ile öğrencilerin törenlere katıldıkları resmi tatil günleri sayılarak hesaplanır Resmi tatil günleri ile her ne sebeple olursa olsun okulun açık bulunmadığı günler göz önünde bulundurulmaz Normal öğretim yapan okullarda sabah ve öğleden sonrası yarımşar gün, ikili öğretim yapan okullarda bu süreler tam gün sayılır
Ders yılı başında ve sonunda, ilköğretim okulu ile ilgili genel bilgi formu, okul müdürlüğünce doldurularak milli eğitim müdürlüğüne gönderilir (EK:6)
Ders Etüt ve Dinlenme Süreleri

Madde 9 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/5mad)

Bir ders saati süresi 40 dakikadır Gerektiğinde dersin özelliği ve öğrenci düzeyi dikkate alınarak blok ders uygulaması yapılabilir Okul yönetimince teneffüsler için en az 10 dakika zaman ayrılır Beslenme yapılan teneffüsün süresi 20 dakikadır
Normal öğretim yapan okullarda yemek ve dinlenme için en az 40, en çok 60 dakika ara verilmesi esastır Ancak bu süre, valiliklerce okulun ve çevrenin şartlarına göre de düzenlenebilir Yatılı ilköğretim bölge okullarında etüt için günde iki ders saati ayrılır Ayrıca ilköğretim okullarında ders dışı zamanlarda düzenlenecek isteğe bağlı etütler ile kurslardaki ders saati süresi ve teneffüsler de aynı yolla belirlenir
Özendirici önlemlerle ilköğretim kurumlarında ana sınıfı açılması ve öğrenci sayısının artırılması sağlanır Okulun öğretim şekline bakılmaksızın ana sınıflarında ikili eğitim yapılır Ancak, ikili eğitim için grup oluşturacak sayıda çocuk bulunamadığı takdirde yarım gün eğitim de yapılabilir

Olağanüstü Haller

Madde 10 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/6mad)

Eğitim-öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, hastalık, aşırı sıcak veya soğuk gibi nedenlerle mülkî amirlerin ve il veya ilçe sağlık kurulunun gerekli gördüğü durumlarda okullarda öğretime ara verilebilir Bu gibi durumlarda öğrencilerin yetiştirilmesi amacıyla millî eğitim müdürlüklerince gerekli önlemler alınır

Resmi Tatil Günleri
Madde 11 - Resmi tatil günleri şunlardır:
a) Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim öğleden sonra başlar, 29 Ekim günü tören yapılır ve akşamı sona erer)
b) Yılbaşı tatili (1 Ocak günü)
c) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, (23 Nisan günü törenden sonra başlar 24 Nisan akşamı sona erer)
d) Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü törenden sonra başlar ve 20 Mayıs günü akşamı sona erer)
e) Zafer Bayramı (30 Ağustos günü)
f) Ramazan Bayramı (Arife günü saat 1300'te başlar 3,5 gündür)
g) Kurban Bayramı (Arife günü saat 1300'de başlar 4,5 gündür)
h) Mahalli kurtuluş günü (1 gün)
Öğrenci Andı
Madde 12 - İlköğretim okullarında öğrenciler, her gün dersler başlamadan önce öğretmenlerin gözetiminde topluca aşağıdaki "Öğrenci Andı"nı söylerler
"Türküm, doğruyum, çalışkanım,
İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir
Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir
Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim
Varlığım Türk varlığına armağan olsun
Ne mutlu Türküm diyene!"
Yabancı uyruklu öğrencilerin "Öğrenci Andı"nı söyleme zorunluluğu yoktur

Rehberlik Hizmetleri ve Sosyal Etkinlikler
Madde 13 -
(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/7mad)
Öğrenci rehberlik hizmetleri ile sosyal etkinlikler ilgili mevzuatına göre yürütülür

Eğitim bölgesindeki okulların salonları, özel derslikleri ve atölyeleri koordinatör müdürün yapacağı plan dahilinde diğer okullar tarafından da kullanılabilir
ÜÇÜNCÜ KISIM : Kayıt-Kabul ve Devam
Kayıt Zamanı
Madde 14 - İlköğretim okullarında kayıt işlemleri, il milli eğitim müdürlüklerince düzenlenen ve valilikçe onaylanan yıllık çalışma takviminde belirtilen süre içinde yapılır
Okula Kayıt Yaşı
Madde 15 - İlköğretim okullarının birinci sınıfına, o yılın 31 Aralık tarihinde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılır Yaşça kayıt hakkını elde eden ancak bedenen yeterince gelişmemiş olan çocuklar, velisinin yazılı isteği üzerine okul öncesi eğitim kurumlarına devam edebilir veya kayıtları bir yıl ertelenebilir
Okul Tespitinin Planlanması
Madde 16 - Öğrencilerin oturdukları yere en yakın ilköğretim okuluna kaydedilmeleri esastır
Öğrencilerin, yerleştirilecekleri okulları belirlemek üzere il/ilçe merkezlerinde, mayıs ayı içinde "Öğrenci Yerleştirme Komisyonu" kurulur
Komisyon, milli eğitim müdürünün görevlendireceği müdür yardımcısı veya şube müdürünün başkanlığında, eğitim bölgesindeki okulların özelliklerine göre seçilen en çok beş okul müdüründen oluşur
Komisyon üyeleri, milli eğitim müdürü tarafından belirlenir
Ayrıca, ilgili yerleşim birimlerinin belediye başkanları, köy/mahalle muhtarları ile kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri de görüşleri alınmak üzere toplantıya davet edilebilir
Komisyonun Görevleri:
a) İl/ilçe merkezlerindeki okulların kapasitelerini dikkate alarak öğrenci alacakları çevreyi belirler
b)
(Mülga bend: 21/10/2004-25620 SRG Yön/1mad)
*1*

c)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/8mad)
Yatılı ilköğretim bölge okullarına yerleştirilmesi gereken öğrenci sayısını belirler

İl/ilçe milli eğitim müdürleri, yapılan planlamayı ilköğretim okulu müdürleri ile muhtarlara yazılı olarak bildirir Okul müdürleri planlamaya ilişkin komisyon kararını, velilerin görebilecekleri bir yere asar ve uygulanmasını sağlar

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/8mad)
Fizikî kapasitesi dolmayan okullara bölge dışından da kayıt yapılabilir Kapasitenin üstünde başvuru olması durumunda kur'a ile öğrenci alınır

Yeni Kayıt
Madde 17 - İlköğretim okullarının birinci sınıflarına kayıt-kabul işlemleri aşağıdaki esaslara göre yapılır:

a)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/9mad)
Öğrenci kayıtlarında velinin beyanı esastır Ancak, gerektiğinde nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi istenebilir Çocuklar öncelikle öğrenci geçici kayıt defterine, kasım ayının sonuna kadar da öğrenci kayıt defterine kaydedilir Kayıtlar elektronik ortamda da yapılabilir

b) Yabancı uyruklu olup Türk vatandaşlığına kabul işlemleri devam edenlerin çocuklarının kayıtları, oturma belgesi veya pasaportlarındaki bilgilere göre yapılır Öğrenim belgesi bulunmayanlar hakkında okul müdürünün başkanlığında iki öğretmen ve varsa rehber öğretmenin yapacağı gelişim seviyesi tespitine ve gelişim yaşına göre işlem yapılır
c) Okula kaydı yapıldığı halde nüfus kaydı bulunmayan çocukların nüfus cüzdanının çıkarılması, nüfusa gerçek yaşından büyük veya küçük yazılmış olanların yaşlarının düzeltilmesi okul yönetimince velilerinden istenir Veli bu işleri, bir yıl içinde yapmadığı veya girişimde bulunmadığı takdirde gereği yapılmak üzere milli eğitim müdürlüğü kanalıyla nüfus müdürlüğüne bildirilir
d) Zorunlu öğrenim çağında olup herhangi bir sebeple okula kaydı yapılmamış çocukların, yıllık çalışma takviminde belirlenen süreye bakılmaksızın okula kaydı yapılır
e) Zorunlu öğrenim çağına gelen ve özel eğitim tanısı konulmamış ve yerleştirme kararı alınmamış olanların da kaydı ilköğretim okullarına yapılır

f)
(Değişik bend: 21/10/2004-25620 SRG Yön/2mad)
*2*
Kayıt sırasında varsa çocuğun aşılarının yapıldığına dair belge istenir

g)
(Ek bend: 21/10/2004-25620 SRG Yön/2mad)
*2*
Özel ilköğretim kurumlarında kayıt, kabul ve nakillerle ilgili iş ve işlemler, özel öğretim kurumları mevzuatında belirtilen esaslara göre yapılır
ğ)
(Ek bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/2md)
Durumlarını belgelendirmeleri şartıyla şehit ve muharip gazi çocuklarının yeni kayıt ve naklen kayıtları, ikamet adreslerine bakılmaksızın istedikleri ilköğretim okuluna yapılır

Nakil
Madde 18 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/10mad)

Okullar arası nakillerde, öğrenci kaydı aşağıdaki şekilde yapılır;
a) Nakillerde velinin beyanı esastır Velinin başvurusu üzerine öğrenci, kesin kaydı yapılıncaya kadar beyan edilen sınıfa devam ettirilir Gerekli durumlarda ikametgâh ve öğrenci belgesi de istenebilir Okul müdürlüğü, öğrencinin geldiği okuldan en geç bir hafta içinde nakil belgesini ister Nakil belgesi okula ulaştığında kayıt işlemi tamamlanır Nakiller elektronik ortamda da yapılabilir
b) Nakil belgesine öğrencinin sınıfı, aldığı puanı/notları, 4, 5, 6 ve 7 nci sınıflara ait ağırlıklı yılsonu ortalaması ile yabancı dili ve devamsızlık durumu yazılır Nakil belgesini müdür ve müdür yardımcısı, müdür yardımcısı yoksa sınıf öğretmeni imzalar Bu belge, öğrenci dosyası ile birlikte gittiği okula en geç onbeş gün içinde gönderilir Nakil belgesi ve dosyanın bu süre içinde gönderilmemesi hâlinde okul müdürlüğünce ikinci kez istenir Gelmemesi hâlinde izlenmesi için durum, bağlı bulunduğu millî eğitim müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir İller arası nakillerde en çok beş günlük süre devamsızlıktan sayılmaz
c) Taşımalı ilköğretim kapsamına alınan okulun öğrencilerinin nakilleri, taşıma merkezi olarak belirlenen ilköğretim okuluna yapılır Öğrencisi taşınan okullardaki defter, dosya, kayıtlar ve her türlü resmî belge, taşıma merkezi ilköğretim okuluna teslim edilerek saklanır ve durum, millî eğitim müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir
ç) Nakil belgelerinin hatalı düzenlenmesi veya okula geç ulaşması nedeniyle bir alt veya üst sınıfa devam eden öğrencilerin durumları tespit edildiğinde, okul müdürlüğünce olması gereken sınıfa devam ettirilirler
Nakillerde aşağıdaki esaslara uyulur;
a) Nakil,
[/b]dönemi[/b]n
bitimine yirmi gün ve daha az süre kala yapılıyorsa, öğrencinin o döneme ait notları da tespit edilerek nakil belgesine işlenir (Ek-2)
b) Nakil,
[/b]dönemi[/b]n
bitimine yirmi günden daha fazla süre kala yapılıyorsa, öğrencinin nakil belgesine o
[/b]dönem
[/b] içinde yapılan sınavlar, proje çalışmaları, performans ödevleri ve ders içi performans olarak aldığı puanları yazılır Naklen gittiği okulda öğrenciye
[/b]dönem
[/b] notu verilirken bu puanları da dikkate alınır
c) İkinci
[/b]dönemde
[/b] nakiller,
[/b]dönem
[/b]başından onbeş gün sonraya kadar yapılır Doğal afet, sağlık ve ailenin başka bir yere nakli gibi zorunlu nedenler dışında, bu tarihten derslerin bitimine kadar nakil yapılmaz

Nakil
Madde 19 -

Denklik ile Kayıt
Madde 20 - Denkliği kabul edilmiş olan özel Türk okulları ile azınlık veya yabancı okullardan resmi okullara naklen gelen öğrenciler, öğrenim belgelerinde gösterilen sınıflara sınavsız alınırlar
Yabancı ülkede okumakta iken yurdumuza gelen öğrencilerin öğrenim belgeleri il milli eğitim müdürlüğünce incelenerek öğrenime devam edecekleri sınıflar belirlenir
Sınavla Kayıt
Madde 21 -
(Değişik fıkra: 21/10/2004-25620 SRG Yön/3mad)
*3*
Zorunlu öğrenim çağında olup yurt dışında bulunması, tutuklu olması, oturduğu yerde okul bulunmaması ve sağlık durumu nedeniyle hiç okula gidememiş veya öğrenime ara vermiş çocuklardan özel bir şekilde kendini yetiştirmiş olanlar, sınavla tespit edilecek bilgi düzeyine ve yaşlarına göre uygun sınıflara kaydedilirler

Bu sınavlar; 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda okul müdürünün başkanlığında en az iki öğretmenin ve okul rehber öğretmenin, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise branş öğretmenin ve okul rehber öğretmenin katılacağı bir komisyon tarafından yapılır Okulda komisyon oluşturulacak sayıda öğretmenin bulunmaması durumunda il veya ilçe milli eğitim müdürlüğüne başvurulur Gerekli işlem bu makamlarca tespit edilen okullarda yapılır

Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna Öğrenci Kaydı
Madde 22 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/11mad)

Yatılı ilköğretim bölge okuluna kayıtta aşağıdaki esaslara uyulur;
a) Yatılı ilköğretim bölge okulunun öğrenci alacağı bölge ve öğrenci sayısı, kayıtlar başlamadan en az bir ay önce il millî eğitim müdürü veya görevlendireceği müdür yardımcısının başkanlığında; ilçe millî eğitim müdürleri ve yatılı ilköğretim bölge okulu müdürlerinden oluşan bir komisyon tarafından bu Yönetmeliğin 16 ncı maddesinde belirtilen planlama da dikkate alınarak tespit edilir
b) Okulu bulunmayan, öğrenci yetersizliği nedeniyle okulu kapatılan yerleşim birimlerindeki öğrenciler ile birleştirilmiş sınıfları bulunan okullarda 5 inci sınıfı tamamlayan ve taşımalı ilköğretim kapsamına alınamayan zorunlu eğitim çağındaki öğrenciler de yatılı ilköğretim bölge okullarına alınırlar Bulunduğu ilde yatılı ilköğretim okulu bulunmayan öğrenciler, kontenjanlarının bulunması durumunda diğer illerdeki yatılı ilköğretim bölge okullarına yerleştirilir
c) Olağanüstü durumlarda ve özel durumu olan öğrencilerin kayıtları ise millî eğitim müdürlüklerince belirlenen yatılı ilköğretim okullarına yapılır

Öğrenci Dosyası
Madde 23 - Her öğrenci için örneğine uygun bir dosya tutulur Bu dosyada öğrencinin kayıt ve okul değiştirme belgeleri, velisiyle yapılan yazışmalar, rehberlikle ilgili gerekli kayıtlar yer alır Dosyada gizliliği gerektiren belgeler ile objektif olmayan görüşlere yer verilmez
Öğrenci dosyası, öğrencinin okul değiştirmesi veya okulu bitirmesi halinde gittiği okula gönderilir
Okulu bitiren ve üst öğrenime devam etmeyen öğrencilerin dosyaları okul arşivinde öğrenci numara sırasına göre beş yıl saklanır
Öğrenci dosyalarının zamanında işlenmesinden ve saklanmasından ilgili öğretmenler, müdür yardımcıları ve okul müdürü sorumludur
Veli Zorunluluğu

Madde 24 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/12mad)

Her öğrencinin bir velisinin olması zorunludur Veli öğrencinin; anne, baba veya yasal sorumluluğunu üstlenen kişidir
Öğrenciler için, okulun bulunduğu yerde oturan, öğrencinin eğitim-öğrenim durumu ile yakından ilgilenebilecek, anne, baba veya yasal sorumluluğunu üstlenen kişi tarafından yazılı olarak bildirilen ve 18 yaşından büyük olan bir kişi de veli olabilir Veli gösteremeyen yatılı öğrencilerin veliliğini okul müdürü üzerine alır

Devam Zorunluluğu
Madde 25 - İlköğretim kurumlarına kaydedilen zorunlu öğrenim çağındaki öğrencilerin velileri öğrencilerin okula devamını sağlamakla yükümlüdürler Okul yönetimleri, milli eğitim müdürlükleri, müfettişler, muhtarlar ve mülki amirler 222 sayılı Kanunun ilgili hükümleri gereğince çocukların okula devamını sağlamakla yükümlüdürler
Derse Devamsızlık
Madde 26 - Normal ve ikili öğretim yapan okullarda ilk derse girdiği halde sonraki bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu velisine ivedilikle bildirilir ve devamsızlığı yarım gün sayılır
Devamın İzlenmesi
Madde 27 - İlköğretim kurumlarında okula devam zorunludur
İlköğretim okullarındaki öğrencilerden, okulun bulunduğu yerleşim biriminin dışına çıkan, adresi bulunamayan, okulsuz bir yere veya yabancı bir ülkeye gidenlerin durumu, okul müdürü tarafından belgelendirilerek milli eğitim müdürlüğüne bildirilir Milli eğitim müdürlüğü yurt dışına gidenlerin adreslerini, takipleri yapılmak üzere Bakanlığa bildirir Diğer devamsız öğrencilerin takip işlemleri milli eğitim müdürlüğünce yapılır Sonuçtan okul müdürlüğüne bilgi verilir Bunların kaydı, yaşları zorunlu öğrenim çağı dışına çıkıncaya kadar silinmez Geri dönenlerin okula devamları sağlanır
Özürlü Devamsızlık
Madde 28 - Okula devam ederken, yangın, deprem, sel ve benzeri doğal afet veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birinin ağır hastalığı, ölümü gibi önemli nedenlerle kendilerine izin verilen, tedavi yahut ameliyatı gerektiren bir hastalıktan dolayı okula özürlü olarak devam edemeyen öğrencilerin özürlerinin bitiminde okula devamları sağlanır

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/13mad)
Velisinin yazılı izni ile yurt içi ve yurt dışı sanatsal, sosyal, sportif, kültürel ve benzeri etkinlikler ile yarışmalara katılacak öğrenciler, hazırlık çalışmaları ve etkinliklerin devamı süresince izinli sayılır İzinleri, 13/1/2005 tarihli ve 25699 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği hükümlerine göre verilir

Bu durumdaki öğrencilerin yetiştirilmesi için veli, öğretmen, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisi ve okul yönetiminin iş birliği ile gerekli önlemler alınır
İzin Verme
Madde 29 - Öğrencinin ailesi yanında kalmasını gerektiren hastalık, ölüm, aileden birinin askerlik durumu, tarımsal çalışmalar gibi nedenlerle velisinin yazılı bildirimi üzerine bir ders yılında en çok on beş güne kadar izin verilebilir
Bu izinler, en az yarım gün olmak üzere parça parça veya bütün olarak okul müdürü veya yetkili kılacağı müdür yardımcıları tarafından verilir
Özüre bağlı izinler devamsızlıktan sayılmaz
Okula Geç Gelme
Madde 30 - Okula geç gelmeyi veya izinsiz olarak sınıftan ya da okuldan ayrılmayı alışkanlık haline getiren öğrencilerin bu durumlarının önlenmesi için veli, öğretmen, okul rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri servisi ve okul yönetiminin iş birliği ile gerekli önlemler alınır
İlişik Kesme
Madde 31 - İlköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerden;
a) Resmi sağlık kurullarından, "Sağlık durumu, zorunlu öğrenim çağı süresince okula devam etmesi uygun değildir "hükmünü taşıyan raporu alanlar için devam zorunluluğu aranmaz Bunlar, "Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği"ne göre yönlendirilirler Haklarında kovuşturma yapılmaz

b)
(Değişik madde: 21/10/2004-25620 SRG Yön/5mad)
*5*
(
Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/14mad ; Değişik bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/3md)
Zorunlu öğrenim çağını bitirdiği öğretim yılı sonuna kadar ilköğretim okulunu bitiremeyen öğrenciler, ilköğrenimlerini tamamlamak üzere en çok iki öğretim yılı daha okula devam edebilirler Bu iki yıllık uzatma sonunda da okulu bitiremeyen öğrencilere öğrenim durumunu gösterir Öğrenim Belgesi verilir (EK-1)

(Mülga bend: 21/10/2004-25620 SRG Yön/5mad)
*5*

ç)
(Ek bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/3md)
Ancak zorunlu öğrenim çağı dışına çıkan ve iki yıl daha öğrenim görmesine imkân verilen 8 inci sınıftaki öğrencilerin o öğretim yılı sonuna kadar okula devamları sağlanır Ders yılı sonunda başarılı olanlara ilköğretim diploması düzenlenir Başarısız olan 8 inci sınıf öğrencileri ile ara sınıflarda öğrenim çağı dışına çıkan ve iki yıl uzatma hakkını kullanan öğrencilerin, ders yılı sonunda öğrenim belgesi düzenlenerek okulla ilişkileri kesilir Bu durumdaki öğrenciler Açık İlköğretim Okuluna yönlendirilir

(Mülga fıkra: 21/10/2004-25620 SRG Yön/5mad)
*5*

DÖRDÜNCÜ KISIM : Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi
BİRİNCİ BÖLÜM : Ölçme ve Değerlendirmenin Genel Esasları

Madde 32 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/15mad)

Öğrenci başarısının ölçme ve değerlendirilmesinde aşağıdaki esaslar gözetilir;
a) Ders yılı, ölçme ve değerlendirme bakımından birbirini tamamlayan iki
[/b]dönemden
[/b] oluşur
b) Başarının ölçülmesinde ve değerlendirilmesinde ders programlarında belirtilen özel ve genel amaçlar, kazanımlar esas alınır
c) Ölçme ve değerlendirmede okul, il ve ülke genelinde birlik sağlanır
ç)
(Değişik bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/4md)
Öğrencilerin başarısı; sınavlar, varsa proje ve öğrencilerin performanslarını belirlemeye yönelik çalışmalardan alınan puanlara göre tespit edilir
d) Öğrencilerin ders, uygulama ve değerlendirme etkinliklerine katılmaları zorunludur
e)
(Değişik bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/4md)
Öğrencilerin performansını belirlemeye yönelik çalışmalar; ders ve etkinliklere katılım ile performans görevlerinden oluşur
f) Öğrencilerin başarısının değerlendirilmesinde bilişsel, duyuşsal, sosyal ve psikomotor özellikleri bir bütün olarak ele alınır
g) Öğrencilerin başarısını belirlemek için kullanılan her türlü ölçme araç ve yöntemlerinde, eleştirel ve yaratıcı düşünme, araştırma, sorgulama, problem çözme ve benzeri becerileri ölçen hususlar öne çıkarılır
ğ) Öğrencilerin başarısının ölçülmesinde kullanılacak araçlar geçerlilik, güvenirlilik, kullanışlılık özelliklerine sahip olmalıdır Ölçülecek kazanımın özelliğine göre ölçme ve değerlendirme araçları için cevap anahtarı, dereceli puanlama anahtarı ya da kontrol listeleri kullanılır
h) Kaynaştırma yoluyla eğitim-öğretimlerine devam eden öğrenciler için bireyselleştirilmiş eğitim programı geliştirme birimi tarafından bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlanır Bu öğrenciler, programında yer alan amaçlara göre değerlendirilir

(Mülga bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/4md)

[/b]Puan, Notla Değerlendirme

Madde 33 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/16mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/5md)

Öğretmenler, ölçme ve değerlendirmenin genel esaslarını, derslerin öğretim programlarında yer alan genel amaçlar ile kazanımları dikkate alarak öğrencilere sınav uygular, proje ve performansını belirlemeye yönelik çalışmaları yaptırır
Özel eğitim kapsamındaki öğrencilerin başarıları, sınav ve performansını belirlemeye yönelik çalışmalar, bireyselleştirilmiş eğitim programları dikkate alınarak değerlendirilir
Sınav ve öğrencinin performansına yönelik çalışmalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir Değerlendirme sonuçları, öğretmen not çizelgelerine puan olarak yazılır ve beşlik sisteme göre nota çevrilerek karneye işlenir
Puanların not değeri ve derecesi aşağıda gösterilmiştir
[/b]PUAN[/b][/b]NOT[/b][/b]DERECE
[/b]85-1005Pekiyi
70-844İyi
55-693Orta
45-542Geçer
0-441Başarısız
Dönem puanı, yıl sonu puanı, yıl sonu başarı puanı ve diploma puanı 100 tam puan üzerinden; dönem notu ile yıl sonu notu ise beşlik not sistemine göre Yönetmelik hükümlerince belirlenir Beşlik not sisteminde başarı dört, başarısızlık bir notla değerlendirilir

İKİNCİ BÖLÜM : Sınavlar
Sınavlar
Madde 34 -

Ölçme ve Değerlendirmenin Niteliği ve Sayısı
Madde 35 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/17mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/6md)

1, 2 ve 3 üncü sınıflarda öğrencilerin gelişimi, ilerleme ve çabaları, öğretmen rehberliğinde gerçekleştirilecek olan projeler ve performanslarını belirlemeye yönelik çalışmaları, öğretmen gözlemlerine göre belirlenir
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda haftalık ders saati üç ve üçten az olan derslerde en az iki, üçten fazla olan derslerde ise en az üç sınav yapılır
Öğrenciler, bir ders yılında istedikleri ders veya derslerden bireysel ya da grup çalışması şeklinde öğretmen rehberliğinde en az bir proje hazırlar Öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde ders ve etkinliklere katılımı ve performans görevleri de dikkate alınır
Projeler ve performans görevleri, önceden belirlenen ölçütlere göre hazırlanan değerlendirme ölçeği veya dereceli puanlama anahtarına göre değerlendirilir Öğrenciler, çalışmalarında yararlandıkları kaynak veya kişileri de belirterek öğretmenin belirleyeceği süre içinde çalışmalarını verirler Projeler verildikleri dönemde değerlendirilir
Öğrencilere bütün derslerden her dönemde en az bir ders ve etkinliklere katılım puanı verilir

Sınavlar
Madde 36 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/18mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/7md)

Sınavların zamanı, en az bir hafta önceden öğrencilere duyurulur Bir sınıfta/şubede bir günde yapılacak sınav sayısı ikiyi geçemez Sınavların süresi bir ders saatini aşamaz
Derslerin özelliğine göre;
a) Klasik (Essay) sınav türünde soru sayısının üçten az olmaması,
b) Çoktan seçmeli, eşleştirmeli, kısa cevaplı, açık uçlu, doğru/yanlış, tamamlamalı ve benzeri sınav türlerinde soru sayısının çok ve soruların kısa cevaplı olması,
c) Soruların konulara göre dağılımı yapılırken ağırlık bir önceki sınavdan sonra işlenen konulardan olmak kaydıyla geriye doğru azalan bir oranda ve dönem başından beri işlenen konulardan seçilmesi
esastır
Sınavlardan önce sorularla birlikte cevap anahtarı da hazırlanır ve sınav kağıtları ile birlikte saklanır Cevap anahtarında her soruya verilecek puan, ayrıntılı olarak belirtilir Sınav soruları, imkânlar ölçüsünde çoğaltılarak öğrencilere dağıtılır
Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım dersleri dışındaki derslerden, öğretmenlerin iş birliği ve ortak değerlendirme yapabilmelerine imkân vermek üzere her dönemde en az bir sınav birlikte düzenlenir Bu ortak sınavların sorularıyla birlikte cevap anahtarları da okul zümre öğretmenlerince hazırlanır ve cevap anahtarlarında her soru için verilecek puan belirtilir
Görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi, teknoloji ve tasarım derslerinde öğrencilerin başarıları, öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme etkinlikleri esas alınarak belirlenir Seçmeli yabancı dil dersi dışındaki seçmeli dersler ile rehberlik/sosyal etkinlikler ve ilgili öğretim programında belirtilmeyen seçmeli dersler notla değerlendirilmez Ancak, öğrencilerin hangi seçmeli dersi aldıkları karne ve diğer kayıtlarda belirtilir
Kopya çeken öğrencinin sınavı geçersiz sayılır ve notla değerlendirilmez Ancak, dönem notunun hesaplanmasında aritmetik ortalama alınırken sınav sayısına dâhil edilir Ayrıca bu durum, ders öğretmenince okul yönetimine bildirilir

(Ek fıkra: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/2md)
Yıl içinde yapılan sınavların dışında, ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirmede değerlendirilmek üzere ilköğretim kurumlarının 6, 7 ve 8 inci sınıflarında Görsel Sanatlar, Teknoloji ve Tasarım, Müzik ve Beden Eğitimi dersleri dışındaki zorunlu derslerin öğretim programlarından ders yılı sonunda Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce Seviye Belirleme Sınavı yapılır

(Ek fıkra: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/2md)
Bu sınavlarla ilgili usul ve esaslar Yönerge ile belirlenir

Sözlü Notu Verilmesi
Madde 37 -

Ölçme ve Değerlendirmeye Katılmayanlar
Madde 38 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/19mad)

Herhangi bir nedenle sınavlara katılamayan, proje ve performans
[/b]görevini
[/b] zamanında teslim edemeyen öğrencinin durumu velisine bildirilir Veli, öğrencinin bunlara katılamama veya zamanında teslim edememe gerekçesini, en geç beş iş günü içinde okul yönetimine yazılı olarak bildirir
Okul yönetimince özrü uygun görülen öğrenciler, ders öğretmeninin belirleyeceği bir zamanda önceden öğrenciye duyurularak dersin niteliğine göre yapılacak değerlendirme etkinliğine alınır Bu ölçme değerlendirme etkinliği, sınıfta diğer öğrencilerle ders işlenirken yapılabileceği gibi ders dışında da yapılabilir Öğrenciler, proje ve performans
[/b]görevini
[/b] ise öğretmenin belirleyeceği süre içinde teslim eder
Geçerli özrü olmadan sınava katılmayan veya proje ve performans
[/b]görevini
[/b] teslim etmeyen öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmez Ancak aritmetik ortalama alınırken sayıya dâhil edilir

Sağlık Durumu Engeline Göre Dersler
Madde 39
-
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/20mad)
(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/8md)
Sağlık durumları veya bedensel engelleri nedeniyle uygulamalı derslere giremeyecek durumda olan öğrenciler, bu durumlarını sağlık kurum ve kuruluşlarından alacakları raporla belgelendirmek zorundadır
Raporda, sağlık durumları veya bedensel engelleri geçici bir süre ya da sürekli olarak beden eğitimi, görsel sanatlar, müzik, teknoloji ve tasarım derslerinin tümüne ya da hangi faaliyetlerine engel oluşturduğu açıklanır Bu durumdaki öğrenciler, rapor süresince bu derslerde raporda belirtilen faaliyetlerden sorumlu tutulmazlar Dersin özelliğine ve katıldıkları etkinliklere göre değerlendirilerek gerekli yerlerde raporlu oldukları belirtilir
Uygulamalı derslerle ilgili özür başvurusu, öğrencilerin velileri tarafından dilekçe ile okul müdürlüğüne yapılır Usulüne uygun olarak alınmayan raporlar kabul edilmez Alınacak raporlarda süre belirtilmemiş ise yalnız o öğretim yılı için geçerli sayılır

Ölçme ve Değerlendirme Sonuçlarının Duyurulması
Madde 40 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/21mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/9md)

Öğretmenler; sınavların yapıldığı, proje ve performans görevlerinin ise teslim edildiği tarihten başlayarak en geç on gün içinde sonuçlarını öğrencilere bildirir Varsa yapılan ortak hataları sınıfta açıklar Ölçme ve değerlendirme araçları, incelenmek üzere öğrencilere dağıtılır ve inceleme sonrasında geri alınarak bir öğretim yılı saklanır Projeler, öğrencileri bu çalışmalara özendirmek amacıyla sınıfın veya okulun bir yerinde sergilenir

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM : Sınıf Geçme

Öğretmen Not Çizelgesi
Madde 41 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/22mad)

Her öğretmen, bir not çizelgesi tutar Bu çizelge öğretim yılı başında okul yönetimi tarafından sağlanır, çizelge mühürlendikten sonra imza karşılığında öğretmene verilir
Puanlar ve notlar, mürekkepli kalemle silinti ve kazıntı olmamasına dikkat edilerek yazılır
Her öğretmen not çizelgesini okul yönetimine vereceği not cetvelleri için esas olarak kullanmak ve istendiği zaman okul müdürüne veya denetim yetkisi olanlara göstermekle yükümlüdür
Öğretmen not çizelgeleri ders yılı sonunda, öğretim yılı içinde çeşitli nedenlerle okuldan ayrılanlar ise ayrıldıklarında tutanak karşılığında okul yönetimine teslim ederler Bu çizelgeler bir öğretim yılı saklanır

Bir Dersin Dönem Puanı ve Notu

Madde 42 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/23mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/10md)

Bir dersin dönem puanı;
a) 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda öğrencilerin proje, ders içi başarılarını belirlemeye yönelik çalışmalarını temel alan öğretmen gözlemlerine dayalı olarak belirlenen puanların aritmetik ortalaması,
b) 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda, öğrencilerin performanslarını belirlemeye yönelik yaptıkları çalışmalar ve varsa projeden aldıkları puanların ayrı ayrı ortalamaları ile sınavlardan alınan puanların toplamının aritmetik ortalaması ile belirlenir
Aritmetik ortalama hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür Dönem puanının nota çevrilmesiyle de dönem notu tespit edilir Dönem puanı, dönem notuna çevrilirken yarım ve yarımdan büyük kesirler, bir üst tam puan olarak değerlendirilir Dönem puanında bir değişiklik yapılmaz
Dersteki gelişimlerini yansıtmak amacıyla öğrenciler ürün dosyası hazırlar Bu dosyalar, öğrencinin gelişim düzeyini belirlemek, öğretim sürecinde gerekli önlemleri almak ve öğrencinin başarısına ilişkin öğrenciye, öğretmene, veliye ve okul yönetimine geri bildirimde bulunmak amacıyla kullanılır
Birinci ve ikinci döneme ait not cetvelleri, dönem sona ermeden beş gün önce okul yönetimine verilir

Davranışlar

Madde 43 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/24mad;Değişik madde: 26/12/2007- 26738 SRG Yön/1md)

İlköğretim okullarının 1 ve 2 nci dönemlerinde her öğrencinin davranışları, belirlenen ölçütler dikkate alınarak 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda aynı sınıfta ders okutan diğer öğretmenlerin de görüşleri alınarak sınıf öğretmeni tarafından, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise şubede ders okutan ders öğretmenlerince değerlendirilir Bu değerlendirmede EK-6/3-A'da verilen ölçütler ve ölçek kullanılır
Öğrenci davranışları 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda "(1) Geliştirilmeli", "(2) İyi", "(3) Çok iyi" şeklinde; 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise "(1) Yetersiz", "(2) Geliştirilmeli", "(3) Orta", "(4) İyi", "(5) Çok iyi" şeklinde değerlendirilir
Davranış ölçütlerine göre öğretmenler tarafından verilen notlar, e-okul sistemine aktarılır Davranış notu ve puanı hesaplamaları bu sistemde yapılır
6, 7 ve 8 inci sınıflarda tüm dersler için, ders okutan öğretmenlerin her bir ölçüte vermiş oldukları notların aritmetik ortalaması alınarak öğrencinin o ölçüte ait dönem notu elde edilir Her bir ölçütün iki döneme ait notlarının aritmetik ortalaması alınarak ölçütün yıl sonu davranış notu bulunur Tüm ölçütlerin yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması alınarak davranış notu; davranış notu 20 (yirmi) ile çarpılarak davranış puanı bulunur Dönem notu ve davranış notu belirlenirken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür
1 ve 2 nci döneme ait öğrenci davranışlarını değerlendirme sonuçları EK- 6/3-B'ye işlenir, sonuçlar e-okul sistemine girilerek sistemden çıktısı alınan çizelge, öğretmen tarafından dönem sona ermeden 5 (beş) gün önce okul yönetimine teslim edilir
1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda davranış ölçütlerine göre öğrencilerin gelişim düzeyleri; 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise davranış ölçütleri, ölçütlerin dönem notları ile davranış notu ve davranış puanı öğrenci karnelerinde belirtilir E-okul sisteminde davranış ölçütlerinin dönem notu ve yıl sonu notu hesaplanırken kesirli sayılar tama dönüştürülmez Ölçütlerin dönem notları karneye yazılırken yarım ve yarımdan büyük kesirler bir üst tam nota çevrilir
Öğrencilerin davranışları;
a) Okul kültürüne uyum,
b) Öz bakım,
c) Kendini tanıma,
ç) İletişim ve sosyal etkileşim,
d) Ortak değerlere uyma,
e) Çözüm odaklı olma,
f) Sosyal faaliyetlere katılım,
g) Takım çalışması ve sorumluluk,
ğ) Verimli çalışma,
h) Çevreye duyarlılık
ölçütlerine göre değerlendirilir
Öğretmenler, öğrencilerin davranışlarını belirlenen ölçütlere ait açıklamaları da dikkate alarak gözlem yoluyla değerlendirir (Ek-6/3-A) Öğrencilerin davranış ölçütlerine ait değerlendirme sonuçları çizelgeye işlenir ve onaylanır (Ek-6/3-B)
Okul yönetimince, 6, 7 ve 8 inci sınıflara ait öğrencilerin davranış ölçütlerine ait dönem notu, yıl sonu notu ile davranış notu ve davranış puanlarının işlendiği çizelgenin, e-okul sisteminden çıktısı alınır, ders öğretmenlerine imzalatılarak saklanır

Notların Okul Yönetimine Verilmesi
Madde 44 -

Öğrenci Karnesi
Madde 45 -
(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/25mad ; Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/11md)
Öğrencilere, her dönem sonunda karne verilir Karnede, öğrencinin derslerdeki başarısı ile
[/b]davranışlarına
[/b] ilişkin değerlendirme sonuçları, sosyal etkinlik çalışmaları ve okula devam durumu gösterilir

(Ek fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/11md)
Velileri bilgilendirmek ve öğrenci gelişimlerini takip etmek amacıyla ilköğretim 1, 2 ve 3 üncü sınıf öğrencilerine, kasım ve nisan aylarının ikinci haftasının son iş gününde Öğrenci Gelişim Raporu verilir (EK-15)

Sınıf veya şube rehber öğretmeni ile ilgili müdür yardımcısı öğrencilerin karnelerini doldurur ve öğrenci sınıf geçme defterine işler Karne, birinci
[/b]dönem
[/b] sonunda velilere imzalatılır ve geri alınır Ders yılı sonunda dağıtılan karneler geri alınmaz[/b]Bir Dersin Yıl Sonu Puanı ve Notu

Madde 46 -
(Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/12md)

Bir dersin yıl sonu puanı, birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır Bir dersin yıl sonu notu ise birinci ve ikinci dönem notlarının aritmetik ortalamasıdır Dönem puanlarının aritmetik ortalaması hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür Yıl sonu notu hesaplanırken yarım ve yarımdan büyük kesirler tama yükseltilir
Öğrencilerden;
a) Kurumdan veya geçerli özürlerinden kaynaklanan nedenlerle ders/derslerden yalnız bir dönem puanı/notu alanların bu puan/notu,
b) 4-8 inci sınıflarda iki dönemde de notu olmayanların yetiştirme kursunda aldığı puanı/notu,
c) Uygulamalı derslerden birinci dönem notu aldıktan sonra özrünü belgelendirenlerin bu dersleri dinleme, izleme ve sözel etkinliklere katılma boyutu değerlendirilerek o dersin yıl sonu puanı/notu sayılır
Birinci dönemde özrünü belgelendiren öğrencilerden ikinci dönemde verilen dönem notu uygulamalı dersleri okuyan öğrencilerin sınıf geçme durumları ikinci dönemdeki uygulama notu da katılarak belirlenir

Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi

Madde 47 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/26mad)

İlköğretimde öğrenci, kendi yaş grubu içinde bir bütün olarak yetiştirilir ve değerlendirilir İlköğretim, öğrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil, programda öngörülen derslerin ve sosyal etkinlik çalışmalarının ortak katkısıyla ilgi ve yeteneği ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olarak değerlendirilir
Buna göre;
a) Öğrencinin yıllık başarısı, her dersten ayrı ayrı değil, tüm derslerde ve sosyal etkinlik çalışmalarındaki durumu, sınavlar, projeler, performans
[/b]görevleri
[/b], ders içi performans ve Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisi ile öğrencilere kazandırılması hedeflenen tüm davranışlardaki etik değerleri benimsemesi de dikkate alınarak, bir bütün olarak değerlendirilir Başarılı öğrenciler doğrudan bir üst sınıfa geçirilir
b) Sınıf seviyesine göre yetersizlikleri görülen öğrenciler için ikinci
[/b]dönemin
[/b] ilk ayı içinde sınıf veya branş öğretmenleri, okul rehber öğretmeni, okul yönetimi ve öğrenci velilerince öğrencinin, okulun ve çevrenin durumuna göre alınacak tedbirler kararlaştırılır Gerektiğinde ilköğretim müfettişlerinin rehberliğinden de yararlanılarak kararlaştırılan önlemler tutanakla tespit edilir ve uygulama sonuçları rapora bağlanır
c) Alınan bütün önlemlere rağmen bir üst sınıfta güçlüklerle karşılaşabilecek öğrencilerin sınıf geçmesine veya sınıf tekrarına; 1, 2 ve 3 üncü sınıflarda okul müdürünün veya görevlendireceği müdür yardımcısının başkanlığında sınıf öğretmeni ile varsa okulun rehber öğretmeni, 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda ise şube öğretmenler kurulunda, 4 ve 5 inci sınıflarda şube öğretmenler kurulunun oluşamaması hâlinde okul müdürünün veya görevlendireceği müdür yardımcısının başkanlığında sınıf öğretmeni ile varsa okulun rehber öğretmeni tarafından karar verilir Bu kararda, oyların eşit olması hâlinde başkanın bulunduğu tarafın görüşü kabul edilir
ç) Alınan gerekçeli karar, tutanakla belirlenir ve sınıf geçme defterine işlenir Tutanağın bir örneği öğrenci dosyasına konur, bir örneği de karar defterine yapıştırılır ayrıca veli de bilgilendirilir (Ek- 9)
Birleştirilmiş sınıflarda, 3 üncü ve 5 inci sınıflar dışındaki öğrencilere sınıf tekrarı yaptırılmaz
Kaynaştırma yolu ile eğitimlerine devam eden özel eğitim gerektiren öğrencilere, başarısızlıklarından dolayı sınıf tekrarı yaptırılmaz

(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/13md)
Yurt dışında bulunması, tutuklu olması, oturduğu yerde okul bulunmaması ve sağlık durumu nedeniyle okula devam edemeyenler ile 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu gereğince okula devamları sağlanan öğrencilerin başarı durumları belirlenirken, en az bir dönem puanı ve notu almış olmaları kaydıyla devam eden öğrenciler gibi işlem yapılır Bu puan ve not, aynı zamanda yıl sonu puanı ve notu olarak değerlendirilir
Devlet konservatuarlarına bağlı ilköğretim okullarından naklen gelen öğrenciler, meslek dersleri dışındaki diğer derslerinden başarılı olmaları hâlinde bir üst sınıfa devam ettirilir

[/b]Bir Dersin Ağırlığı, Ders Yılı Sonunda Başarı ve Yıl Sonu Başarı Puanı'

Madde 48 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/27mad)

İlköğretim kurumlarında bir üst sınıfa devam etmek veya mezun olabilmek için öğrencinin iki
[/b]dönem
[/b]notunun aritmetik ortalaması bütün derslerden 2'den aşağı olamaz Ders yılı sonunda başarısız dersi veya dersleri olan öğrencilerin durumu, öğrenci başarısının değerlendirilmesi esaslarına göre şube öğretmenler kurulunda görüşülür Kurul kararıyla sınıf geçen öğrencilerin notları değiştirilmez Okul kayıtlarına "Şube Öğretmenler Kurulu Kararıyla Geçti" veya "Sınıf Tekrarına Karar Verildi" ifadesi yazılır Bu durum öğrencinin karnesinde de belirtilir

(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/14md)
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir Dersin yıl sonu puanı ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen puan o dersin ağırlıklı puanıdır Dersin yıl sonu notu ile o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen not ise o dersin ağırlıklı notudur

(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/14md)
Yıl sonu başarı puanı, dersin ağırlıklı puanları toplamının haftalık ders saati toplamına bölümü ile elde edilen puandır Yıl sonu başarı puanı hesaplanırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür Bu puanlar; öğrenci karnesi, sınıf geçme, diploma ve öğrenci kayıt defterine işlenir Yıl sonu başarı puanı, diploma puanının hesaplanmasında esas alınır

Sınıf Yükseltme

Madde 49 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/28 mad ; Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/15md)

İlköğretimde 1-5 inci sınıflara devam eden öğrencilerden beden ve zihince gelişmiş olup bilgi ve beceri bakımından sınıf düzeyinin üstünde olanlar, sınıf/şube rehber öğretmeni ve varsa okul rehber öğretmeninin önerisi ile velinin görüşü alınarak öğretim yılının ilk ayı içinde sınıf yükseltme sınavına alınırlar Başarılı olanlar bir üst sınıfa yükseltilirler
Bu sınav, okul müdürünün başkanlığında sınıf öğretmeni ve bir üst sınıfın öğretmeniyle varsa okul rehber öğretmeninden oluşan komisyon tarafından yapılır Okulda bu komisyonu oluşturacak sayıda öğretmen bulunmaması durumunda, sınavın yapılacağı yer ile sınav komisyonu, okulun bağlı bulunduğu il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce belirlenir
Sınav sonucu tutanakla tespit edilir ve bu tutanağın bir örneği öğrencinin dosyasında bir örneği de öğrenci işleri dosyasında saklanır Başarılı olanların durumu, okul kayıtlarına ve nakil belgelerine de işlenir
Sınıf yükseltme sınavına değişik sınıflarda olmak üzere birden fazla da girilebilir Ancak sınıf yükseltme bir kez yapılır

Yetiştirme Kursları

Madde 50 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/29mad)

İlköğretim kurumlarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında, ders yılı içinde öğretmensizlik, salgın hastalık ve doğal afet gibi nedenlerle boş geçen dersler için öğretim yılının ikinci
[/b]döneminde
[/b]yetiştirme programları uygulanır
Boş geçen dersler için açılacak yetiştirme programlarında aşağıdaki esaslara uyulur:
a) Bir dersin program süresi, o dersin bir
[/b]dönemindeku
[/b] ders saati toplamının yarısından az olamaz
b) Bu programların düzenlenmesinde derslerin aksatılmamasına özen gösterilir
c) Programlarda görevlendirilecek öğretmenler, millî eğitim müdürlüklerince belirlenir

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM : Öğrenim Belgelerinin Düzenlenmesi
Öğrenim Belgesi
Madde 51 - Zorunlu öğrenim çağı dışına çıkmadıkça, öğrencinin okulla ilişiği kesilmez
Zorunlu öğrenim çağı dışına çıkan ve 8 inci sınıfı bitiremeyen öğrenciye durumunu gösterir öğrenim belgesi düzenlenir (Ek-1)
Öğrenim belgesi ile okulla ilişkisi kesilen öğrenci Açık İlköğretim Okuluna yönlendirilir

Nakil Belgesi

Madde 52 -
(Değişik fıkra: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/16md)
Velinin yer değiştirmesi veya diğer aile sorunları nedeniyle okul değiştirecek öğrenciler için nakil belgesi düzenlenir Bu belgeye; öğrencinin öğretim yılı içinde aldığı puanlar ve notlar, devam-devamsızlık durumu, 4, 5, 6 ve 7 nci sınıflara ait yıl sonu başarı puanları ve varsa sınıf yükseltme durumu yazılır (EK-2)
*13*

Bu belge, öğrencinin nakledeceği okul müdürünün yazılı isteği üzerine öğrenci gelişim dosyasına konularak posta ile gönderilir
Dış ülkeye gideceğini belgelendiren velilerin başvurması halinde öğrencinin sınıf düzeyi ile her sınıfa ait sınıf geçme notlarını gösteren bir belge verilir
Öğrenci Belgesi
Madde 53 - Velinin isteği üzerine öğrencilere öğrenci belgesi düzenlenir (Ek- 3)
Diploma
Madde 54 - İlköğretim okullarına devam ederek 8 inci sınıfı bitirenlere ilköğretim diploması verilir
Diplomaların Düzenlenmesi
Madde 55 - Diplomalar, sınıf geçme defteri esas alınarak yazılan diploma defterine göre düzenlenir Kimlik bilgilerinde nüfus cüzdanı esas alınır İlköğretim okullarından ders kesiminde mezun olanların diploma tarihi, derslerin kesildiği tarihtir Şube öğretmenleri kurulu kararı ile mezun olanların diplomasına, şube öğretmenleri kurulunun kararının tarihi diploma tarihi yazılır Her diplomaya, okulun ilk mezun verdiği tarihten itibaren düzenlenen diplomaların sırasını gösterir numara verilir İlköğretim diploması, ilgili müdür yardımcısı ile okul müdürü tarafından imzalanır
Diplomalar, iki nüsha halinde düzenlenen diploma defterlerinin bir örneği ve mezun olanların isimlerini gösterir bir liste okulun bağlı bulunduğu il, ilçe milli eğitim müdürlüğüne gönderilir Diplomalar, milli eğitim müdürlüğünce soğuk damga yapılarak okula gönderilir Diploma defterlerinin birer örneği milli eğitim müdürlüklerince saklanır
Diplomalar, diploma defterinin ilgili bölümü imzalatılarak öğrencinin kendisine veya velisine verilir
Yazılı başvurma halinde diploma, taahhütlü olarak da gönderilebilir Diploma defterinin imza bölümüne de yazının tarihi ve sayısı yazılır

(Ek fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/31mad)
Yabancı uyruklu olup mezun duruma gelen öğrencilerin diplomaları, nüfus cüzdanı yoksa pasaport veya oturma belgesindeki bilgilere göre düzenlenir

[/b]Diploma Puanı

Madde 56 -
(Değişik madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/17md)

Diploma puanı; 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflardaki yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasıdır Diploma puanı tespit edilirken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür Bu puan diplomada belirtilir
Öğrenimlerinin bir kısmını yurt dışında yaparak yurda dönenlerin diploma puanı;
a) Ülkemizde öğrenim gördükleri yıllara ait yıl sonu başarı puanları ile yurt dışında öğrenim gördükleri yıllara ait yıl sonu puanları/notlarına,
b) Yurt dışında öğrenim gördükleri okullardan yıl sonu puan/notlarının sağlanamaması durumunda, ülkemizde öğrenim gördükleri öğretim yıllarına ait yıl sonu başarı puanlarına göre tespit edilir

Diplomalarını Zamanında Alamayanlar
Madde 57 - Önceki yıllarda mezun olanların çeşitli nedenlerle zamanında düzenlenememiş veya verilememiş olan diplomaları, mevcut kayıtlara göre düzenlenir
Belgesini Kaybedenler
Madde 58 - Okuldan aldığı öğrenim belgesini, nakil belgesini veya diplomasını kaybedenler, okul müdürlüğüne bir dilekçe ile başvururlar Okul müdürlüğünce, kayıtlara göre dilekçe sahibinin aldığı belge ve diploma ile başka bir okula yazılmadığı belirlendikten sonra, dilekçenin altına veya arkasına, örneğine uygun onaylı bir belge verilir Durum, öğrenci kayıt defterine de işlenir (Ek-4)
*13*

Aldıkları bu belgeleri kaybedenlere, aynı yöntemle yeniden belge verilir
Savaş, sel, deprem, yangın gibi nedenlerle okul kayıtlarının yok olması halinde, belgelerini kaybedenlere öğrenim durumlarını kanıtlamaları şartıyla örneğine uygun belge verilir (Ek-5)
Diploma ve Belgelerin Düzenlenmesi
Madde 59 - Diploma ve nakil belgeleri ile okulda sürekli olarak saklanması gereken defter ve belgeler silintisiz ve kazıntısız olarak düzenlenir
Ancak, diploma ve nakil belgeleri ile diğer kayıt ve belgelerin düzenlenmesi sırasında sehven yapılan yanlışlıklar silinti ve kazıntı yapılmaksızın, yanlışlık okunacak şekilde üzeri tek çizgi ile çizilip üst kısmına doğrusu yazılır Mahkeme kararı ile diploma ve belgelerdeki bilgilerde yapılan değişiklikler, mevcut bilgiler değiştirilmeden diploma ve belgenin arkasına yeni şekliyle yazılıp düzeltmenin okul yönetimince yapılmadığına ilişkin açıklama, düzeltme tarihi, düzeltmeyi yapanın adı, soyadı yazılır ve imzalanarak onaylanır
BEŞİNCİ KISIM : Personelin Görev, Yetki ve Sorumlulukları
Okul Müdürünün Görev, Yetki ve Sorumluluğu
Madde 60 - İlköğretim okulu, demokratik eğitim-öğretim ortamında diğer çalışanlarla birlikte müdür tarafından yönetilir Okul müdürü; ders okutmanın yanında kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, program ve emirlere uygun olarak görevlerini yürütmeye, okulu düzene koymaya ve denetlemeye yetkilidir Müdür, okulun amaçlarına uygun olarak yönetilmesinden, değerlendirilmesinden ve geliştirmesinden sorumludur
Okul müdürü, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar
Müdür Başyardımcısı
Madde 61 - Müdür başyardımcısı, ders okutmanın yanında müdürün en yakın yardımcısıdır Müdürün olmadığı zamanlarda müdüre vekalet eder
Müdür başyardımcısı, okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, ayniyat, yazışma, eğitici etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, koruma, temizlik, düzen, nöbet, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar Bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludur
Müdür başyardımcısı, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar
Müdür Yardımcısı
Madde 62 -
(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/32mad)
Müdür yardımcıları ders okutmanın yanında okulun her türlü eğitim-öğretim, yönetim, öğrenci, personel, tahakkuk, ayniyat, yazışma, sosyal etkinlikler, yatılılık, bursluluk, güvenlik, beslenme, bakım, nöbet, koruma, temizlik, düzen, halkla ilişkiler gibi işleriyle ilgili olarak okul müdürü tarafından verilen görevleri yapar Müdür yardımcıları bu görevlerin yapılmasından ve okulun amaçlarına uygun olarak işleyişinden müdüre karşı sorumludurlar

Müdür yardımcıları, görev tanımında belirtilen diğer görevleri de yapar
Müdür Yetkili Öğretmen
Madde 63 - Bağımsız müdürlüğü bulunmayan ilköğretim okullarında sınıf öğretmenlerinden biri, müdür yetkili öğretmen olarak görevlendirilir Müdür yetkili öğretmen, müdürün görev, yetki ve sorumluluklarını üstlenir
Öğretmenler
Madde 64 - İlköğretim okullarında dersler sınıf veya branş öğretmenleri tarafından okutulur
Öğretmenler, kendilerine verilen sınıfın veya şubenin derslerini, programda belirtilen esaslara göre planlamak, okutmak, bunlarla ilgili uygulama ve deneyleri yapmak, ders dışında okulun eğitim-öğretim ve yönetim işlerine etkin bir biçimde katılmak ve bu konularda kanun, yönetmelik ve emirlerde belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler
İlköğretim okullarının 1-5 inci sınıflarında sınıf öğretmenliği esastır Sınıf öğretmenleri, okuttukları sınıfı bir üst sınıfta da okuturlar Ancak istekleri yönetimce uygun görülmesi halinde başka bir sınıfı da okutabilirler Herhangi bir sınıfta başarı gösteren öğretmenler, isteklerinin yönetimce uygun görülmesi halinde aynı sınıfı okutmaya devam edebilirler

(Değişik fıkra: 21/10/2004-25620 SRG Yön/16mad; Değişik fıkra: 24/06/2005-25855 SRG Yön/1mad ; Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/33mad)
İlköğretim okullarının 4 üncü ve 5 inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen; beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar, din kültürü ve ahlâk bilgisi, yabancı dil ve bilgisayar dersleri branş öğretmenlerince okutulur Ancak, ihtiyacın branş öğretmenlerince karşılanamaması hâlinde bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler, sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir"

(Mülga fıkra: 21/10/2004-25620 SRG Yön/16mad)

Derslerini branş öğretmeni okutan sınıf öğretmeni, bu ders saatlerinde yönetimce verilen eğitim-öğretim görevlerini yapar
Yazılı Emirlerin Okunması

Madde 65 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/34mad)

Yönetici ve öğretmenler; Resmî Gazete, Tebliğler Dergisi, genelge ve duyurulardan elektronik ortamda yayımlananları Bakanlığın web sayfasından takip eder Elektronik ortamda yayımlanmayanları ise okur, ilgili yeri imzalar ve uygularlar

Özür Bildirme
Madde 66 - Okulun açılma tarihinde ve ders yılı içinde hastalık veya önemli bir özürü nedeni ile görevine gelemeyenler, özürlerini iki gün içinde haber vererek yedi gün içinde belgelendirirler
İzin Alma
Madde 67 - Öğretmenler, yaz ve dinlenme tatilleri dışında, görev yerinden izinsiz ayrılamazlar
[/b]dönem
[/b] ve yaz tatiline ayrılırken adreslerini okul yönetimine bildirirler
Ek Görev Verilmesi
Madde 68 - Öğretmenler, eğitim- öğretim ve yönetim görevlerinden başka bir görev alamazlar, ancak kendi okulundan başka bir okulda mülki amirin onayıyla ek ders görev alabilirler
Toplantıya Katılma

Madde 69 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/35mad)

Öğretmenler, komisyon üyesi ve gözcü olarak görevlendirildikleri sınav komisyonlarında, okulda yapılan her türlü resmî toplantılar ve yerel kurtuluş günleri ile millî bayramlarda bulunmak zorundadırlar Öğretmenlere görevlendirme ve toplantıların zamanı, en az beş gün önceden bir yazı ile duyurulur Toplantının gündemi öğretmenlerin görüşü alınarak hazırlanır Toplantılar, dersleri aksatmamak üzere çalışma günlerinde yapılır

Araç-Gereç Kullanma
Madde 70 - Öğretmenler dersleri ile ilgili araç-gereç, laboratuvar ve işliklerdeki eşyayı, okul kütüphanesindeki kitapları korur ve iyi kullanılmasını sağlarlar Okulda aynı dersi okutan birden fazla öğretmen varsa laboratuvar, işlik, bilgisayar, resim, müzik derslikleri, spor salonu gibi yerlerin kullanımı bir plana bağlı olarak yürütülür Bu alanların öncelikle ilgili derslerde kullanılması esastır
Öğretmenlerin Nöbet Görevi

Madde 71 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/36mad)

Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez

Uzman ve Usta Öğreticiler
Madde 72 - "Sözleşmeli veya Ek Ders Göreviyle Görevlendirilecek Usta Öğreticiler Yönetmeliği"ne göre, eğitim-öğretim hizmetlerinde görev verilen uzman ve usta öğreticiler, öğretmenlerin yetki ve sorumlulukları içinde okul müdürünün düzenleyeceği esaslara uygun şekilde çalışırlar
Eğitim Şefi
Madde 73 -

Eğitim şefine sınıf öğretmenliği ve eğitici kol görevi verilmez Eğitim şefi, müdür ve ilgili müdür yardımcısına karşı sorumludur
Belletici Öğretmen
Madde 74 -
(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/37mad)
Yatılı öğrencilerin ders saatleri dışında eğitimleri ile ilgilenmek, öğrencilerin çalışma zamanı ve çalışma yerlerinde, etütlerde ders çalışmalarını sağlamak ve çalışmaları sırasında karşılaştıkları güçlüklerin çözümüne yardımcı olmak üzere, okulun sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri veya ilköğretim ve orta öğretim kurumlarında öğretmenlik yapanlar arasından okul müdürünün önerisi, millî eğitim müdürünün uygun görmesi ve mülkî amirin onayı ile belletici öğretmenler görevlendirilir

Belletici öğretmenler, görevlerinden dolayı ilgili müdür yardımcısına, müdür başyardımcısına ve okul müdürüne karşı sorumludurlar
Belletici öğretmenler, haftada en çok üç gün nöbet tutarlar Nöbetçi belletici öğretmenler, gece yatakhanede yatarlar Diğer belletici öğretmenler de okul yönetimince uygun görülmesi halinde yatakhanede kalabilirler
Okul Rehber Öğretmeni
Madde 75 - "Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliğine" göre ilköğretim okullarında oluşturulan rehberlik ve psikolojik danışma servislerinde yeterli sayıda rehber öğretmen görevlendirilir
Rehber öğretmen, okul müdürüne ya da ilgili müdür yardımcısına karşı sorumludur Rehber öğretmen, öğrencilerin durumları ile ilgili olarak diğer öğretmenlerle iş birliği yapar
Şube Rehber Öğretmeni
Madde 76 - Okul müdürlüğünce öğretim yılı başında 6, 7 ve 8 inci sınıfların her şubesinde bir şube rehber öğretmeni görevlendirilir 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda bu görevi sınıf öğretmeni yürütür
Şube rehber öğretmenleri "
Millî Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği
"nde sınıf rehber öğretmeni için belirtilen görevler ile bu Yönetmelikte kendilerine verilen görevleri yaparlar
*15*

Şube rehber öğretmeni, müdür ve ilgili müdür yardımcısına karşı sorumludur
Yönetim İşleri ve Büro Memuru
Madde 77 - Yönetim İşleri ve büro memurları, müdür veya müdür yardımcıları tarafından kendilerine verilen yazı ve büro işlerini yaparlar Gelen ve giden yazılarla ilgili dosya ve defterleri tutar, yazılanların asıl veya örneklerini dosyalar ve saklar, gerekenlere cevap hazırlarlar Memurlar, teslim edilen gizli ya da şahıslarla ilgili yazıların saklanmasından ve gizli tutulmasından sorumludurlar Öğretmen, memur ve hizmetlilerin özlük dosyalarını tutar ve bunlarla ilgili değişiklikleri günü gününe işlerler Arşiv işlerini düzenlerler Bu memurların birden fazla olması halinde okul müdürlüğünce aralarında iş bölümü yapılır
Müdürün vereceği hizmete yönelik diğer görevleri de yaparlar
Hesap İşleri Memuru
Madde 78 - Okulun yönetici, öğretmen, memur ve hizmetlilerine ait aylık, ücret, sosyal yardım, yolluk, sağlık, vergi iadesi gibi özlük haklarının zamanında hak sahiplerine verilmesini sağlar Bunlarla ilgili belgeleri dosyalarında saklar
Okulla ilgili mali işleri izler, iş ve işlemleri yapar ve bunlarla ilgili yazı, belge, defter ve dosyaların düzenlenmesini ve saklanmasını sağlar
Hesap işleri memuru bulunmayan okullarda, bu hizmetler okul müdürlüğünce görevlendirilecek memurlardan biri tarafından yürütülür
Ambar memuru
Madde 79 - Satın alınan yiyecek, yakacak, temizlik ve diğer maddelerin muayene ve kabulü ile ilgili işlemleri yapar ve kabul edilenleri teslim alarak gerektiğinde kullanılmak üzere ambarda saklar
Ambar ayniyat mutemetliğini "Ayniyat Talimatnamesi" ne uygun olarak yapar
Nöbetçi öğretmen, aşçı, varsa
*18*
ile birlikte tabelaya göre günlük erzak, yakacak ve temizlik maddelerini tartarak veya sayarak ambardan çıkarır ve ilgililere teslim eder
Müdürün vereceği hizmete yönelik diğer görevleri de yapar
Ayniyat ve Depo Memuru
Madde 80 - Okulun bütün demirbaşından sorumlu olan ayniyat ve depo memuru, demirbaş eşya ve tüketim maddeleri ile ilgili her türlü işlemin, "Ayniyat Talimatnamesi"ne uygun olarak yürütülmesini sağlar
Ayniyat memuru, ayniyat ve demirbaş sayım komisyonu üyesidir
Döner Sermaye Memurları
Madde 81 - Döner sermayeli okullarda döner sermaye saymanı, döner sermaye ambar memuru ve döner sermaye veznedarı görevlendirilir
Döner sermaye saymanı, döner sermayenin iş ve işlemlerini, ilgili mevzuat hükümleri ile Bakanlık emirlerine göre yürütür
Döner sermaye, ambar memuru, döner sermaye ambarına giren ve çıkan malların ve eşyanın kaydını tutar, korunmasını sağlar
Kütüphane Memuru
Madde 82 - Kütüphane memuru okul kitaplığını, "Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği" ne göre düzenler İş ve işlemlerini yürütür
Sağlık Personeli
Madde 83 - Sağlık personeli, okuldaki öğrenci ve diğer personelin sağlıkla ilgili işlerini yapmakla yükümlüdür
Ayrıca, yatılı okullardaki sağlık personeli, görevlerini "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliği" ne göre yürütür
Şoför
Madde 84 - Okula tahsis edilen okul taşıtının zimmetini üzerine alır, taşıtın kullanılmasından ve bakımından sorumlu olur
Aşçı
Madde 85 - Aşçı "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliği"nde belirtilen görevleri yapar
Aşçı, müdür, ilgili müdür yardımcısı, nöbetçi öğretmen, okul doktoru,
*18*
ve varsa diyet uzmanına karşı sorumludur
Aşçı Yardımcısı
Madde 86 - Aşçı yardımcısı, "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliği"nde belirtilen görevleri yapar
Aşçı yardımcısı, müdür, ilgili müdür yardımcısı,
*18*
ve aşçıya karşı sorumludur
Kaloriferci

Madde 87 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/38mad)

Kaloriferci, kalorifer dairesi ve tesisleri ile ilgili hizmetleri yapar
Kaloriferin kullanılmadığı zamanlarda okul yönetimince verilecek işleri yapar
Kaloriferci, okul müdürüne, müdür yardımcısına ve nöbetçi öğretmene karşı sorumludur
Kalorifercinin yetiştirilmesi için il/ilçe millî eğitim müdürlüğünce gerekli tedbirler alınır

Bahçıvan
Madde 88 - Bahçıvan, yapılacak plana uygun olarak, okulun bahçe ve parkını düzenler, tarım öğretmeni ile iş birliği içinde çalışır
Gece Bekçisi
Madde 89 - Gece bekçisi veya nöbetle gece bekçiliği yapan hizmetli, nöbeti süresince okul bina ve eklentilerinin güvenliğini sağlar
Bu görevleri yaparken müdüre, ilgili müdür yardımcısına, nöbetçi öğretmene, varsa
*18*
karşı sorumludur
Hizmetli sayısı iki ve daha az olan okullarda gece bekçiliği görevi yürütülmez Durum en yakın emniyet birimine 6 ayda bir yazılı olarak bildirilir
Teknisyenler
Madde 90 - Okulun imkan ve özelliklerine göre elektrik, elektronik, bilgisayar, makine onarımı, su, doğalgaz, kalorifer tesisatı, marangozluk ve benzeri işleri yapmak üzere teknisyenler çalıştırılır
Diğer Yardımcı Personel
Madde 91 - Yardımcı hizmetler sınıfı personeli, okul yönetimince yapılacak planlama ve iş bölümüne göre her türlü yazı ve dosyayı dağıtmak ve toplamak, başvuru sahiplerini karşılamak ve yol göstermek, hizmet yerlerini temizlemek, aydınlatmak ve ısıtma yerlerinde çalışmak, nöbet tutmak, okula getirilen ve çıkarılan her türlü araç-gereç ve malzeme ile eşyayı taşıma ve yerleştirme işlerini yapmakla yükümlüdürler
Bu görevlerini yaparken okul yöneticilerine ve nöbetçi öğretmene karşı sorumludurlar
Duyurma
Madde 92 - Okulun yardımcı hizmetler ve genel idare hizmetleri sınıfındaki personelin, görevleri ile ilgili Yönetmelik maddeleri görülebilecek bir yere asılır Görev dağılımları yazılı olarak bildirilir
Personelin Haftalık İzni
Madde 93 - Yatılı ilköğretim kurumlarında bütün hafta çalışanların haftalık izinleri, görevlerini aksatmayacak şekilde toplu olarak veya belli süreler halinde verilir
ALTINCI KISIM : Kurullar, Mesleki Çalışmalar ve Komisyonlar
Öğretmenler Kurulu
Madde 94 - Öğretmenler kurulu, okul müdürünün başkanlığında müdür yardımcıları ile bütün öğretmenler ve okul rehber öğretmenleri ile ilköğretim kurumunun özelliği dikkate alınarak kurumda görevli uzman ve usta öğreticilerden oluşur Müdürün bulunmadığı zamanlarda öğretmenler kuruluna varsa müdür başyardımcısı, yoksa görevlendireceği müdür yardımcılardan biri başkanlık eder
Öğretmenler kurulu; ders yılı başında, ikinci
[/b]dönem
[/b] başında, ders yılı sonunda ve okul yönetimince gerek duyulduğunda toplanır
Kurulun toplantı günleri ve gündemi, müdür tarafından iki gün önceden yazılı ve imza karşılığı ilgililere duyurulur
İlk toplantıda önceki yılın değerlendirilmesi ile yeni öğretim yılı çalışma esasları belirlenir ve iş bölümü yapılır
Ders yılı içinde yapılan toplantılarda çalışmalar gözden geçirilip değerlendirilir, eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi için alınacak önlemler görüşülür ve kararlaştırılır
Ders yılı sonunda yapılan toplantıda öğrencilerin devam-devamsızlık ve başarı durumları gözden geçirilir, üst makamlarca ve okul yönetimince verilen konular görüşülür ve kararlaştırılır
Öğretmenler kurulu toplantılarında alınan kararlar tutanakla tespit edilir ve toplantıya katılanlar tarafından imzalanır, katılmayanlar tutanakta belirtilir Tutanakların aslı, toplantı tutanakları dosyasında saklanır Alınan kararlar, karar defterine yazılır Uygulanmak üzere yönetici ve öğretmenler tarafından imzalanır
Toplantıların ders saatleri dışında yapılması esastır Ancak, ikili öğretim yapan okulların tüm öğretmenlerinin aynı anda toplanmalarına gerek duyulduğunda, okul yönetimince bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğüne bilgi vermek şartıyla toplantı günlerinde yarım gün öğretim yapılır
Zümre Öğretmenler Kurulu
Madde 95 - Zümre öğretmenler kurulu, 1, 2, 3, 4 ve 5 inci sınıflarda aynı sınıfı okutan sınıf öğretmenleri ve varsa branş öğretmenlerinden, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda branş öğretmenlerinden oluşur
Zümre öğretmenler kurulu, okul müdürlüğünce yapılacak planlamaya uygun olarak öğretim yılı başında, ortasında, sonunda ve ihtiyaç duyuldukça toplanır Toplantılar, okul müdürünün görevlendireceği bir müdür yardımcısının veya branş öğretmenleri arasından seçimle belirlenen öğretmenin başkanlığında yapılır

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/39mad)
Bu toplantılarda, programların ve derslerin birbirine paralel olarak yürütülmesi, ders araçlarından, laboratuvar, spor salonu, kütüphane ve işliklerden planlı bir şekilde yararlanılması ile proje ve performans
[/b]görev
[/b] konuları belirlenir

Zümre öğretmenler kurulunda:
a) Eğitim-öğretim programları incelenir ve ortak bir anlayış oluşturulur
b) Uygulamalarda karşılaşılan güçlükler üzerinde durulur ve bunların çözüm yolları aranır
c) Öğrencilerin çalışma ve eğitim durumları ile çevrenin özellikleri incelenir ve alınacak önlemler kararlaştırılır

d)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/39mad)
Eğitim-öğretim faaliyetleri ile ilgili olarak hazırlanacak planların uygulamasında birlik sağlanır

e) Mesleki eserler ve eğitim alanındaki yeni gelişmeler incelenir
f) Uygulamak ve değerlendirmek üzere ortak ölçme ve değerlendirme araçları hazırlanır

g)
(Ek bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/39mad)
Ders yılı sonunda zümre öğretmenler kurulu; ders programları, ilgili mevzuatı, ders araç-gereci, öğretim yöntem ve teknikleri, okul ve dersliklerdeki fizikî durum ve öğrenci başarı düzeyini değerlendiren bir rapor hazırlar ve okul müdürlüğüne sunar

Şube Öğretmenler Kurulu

Madde 96 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/40mad)

Şube öğretmenler kurulu, 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda aynı şubede ders okutan öğretmenler ile okul rehber öğretmeninden oluşur Kurula, gerek görülürse öğrenci velileri, sınıfın başkanı ve öğrencilerce seçilen öğrenci temsilcileri de çağrılabilir
Şube öğretmenler kurulu, okul yönetimince yapılacak planlamaya göre birinci
[/b]dönemin
[/b] ikinci ayında, ikinci
[/b]dönemin
[/b] birinci veya ikinci haftasında ve yıl sonunda okul müdürü ya da görevlendireceği müdür yardımcısı veya şube rehber öğretmeninin başkanlığında toplanır Ayrıca, gerektiğinde şube rehber öğretmeni veya okul rehber öğretmeninin önerisinin okul yönetimince uygun görülmesi hâlinde de toplanabilir
Şube öğretmenler kurulunda; şubedeki öğrencilerin kişilik, beslenme, sağlık, sosyal ilişkilerin yanı sıra bu Yönetmeliğin 47 nci maddesi hükmünce başarıları ile ailenin ekonomik durumu değerlendirilerek alınacak önlemler görüşülür ve alınan genel karar, uygulanmak üzere şube öğretmenler kurulu karar defterine yazılır

Öğrenci Kurulu
Madde 97 - Öğrenci kurulu, okulun 1-8 inci sınıf öğrencileri tarafından 6, 7 ve 8 inci sınıf öğrencileri arasından seçilen bir başkan; 4 ve 5 inci sınıflar arasından seçilen ikinci başkan ve 1-8 inci sınıf şubelerinden seçilen birer temsilciden oluşur Bu kurula öğretmenler kurulu tarafından seçilen bir öğretmen rehberlik eder
Okul öğrenci kurulu rehber öğretmeninin veya öğrenci başkanının çağrısı ile toplanır İlk toplantıda yıllık çalışma programını hazırlar, okul müdürünün onayına sunar Çalışma programında eğitim-öğretim ortamının daha uygun duruma getirilmesi, verimin artırılması, öğrenci sorunlarının giderilmesi ve sosyal etkinliklerin düzenlenmesi gibi çalışmalara yer verilir

(Ek fıkra: 21/10/2004-25620 SRG Yön/19mad)
Okul meclisleri temsilcisi de öğrenci kurul başkanının katıldığı kurullara katılır

Mesleki Çalışmalar

Madde 98 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/41mad)

İlköğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin genel kültür, özel alan ve pedagojik formasyon alanlarında, bilgi ve görgülerini artırmak, yeni beceriler kazandırmak, eğitim-öğretimde karşılaşılan problemlere çözüm yolları bulmak, öğrencinin ve çevrenin ihtiyaçlarına göre plan ve programları hazırlamak ve uygulamak amacıyla derslerin kesiminden temmuz ayının ilk iş gününe, eylül ayının ilk iş gününden derslerin başlangıcına kadar; yıl içinde ise yıllık çalışma programında belirtilen sürelerde meslekî çalışma yapılır
Yönetici ve öğretmenler meslekî çalışmalarda;
a) İlköğretim ders programlarında, mevzuatında ve uygulamalarında yapılan değişiklikleri inceler ve değerlendirir
b) Birbiri ile ilişkili alanlarda zümre öğretmenleri iş birliği yapar
c) Yeni öğretim yılında uygulayacakları yıllık çalışma programları, iş takvimini planlar ve iş bölümü gibi hazırlıkları yapar
ç) Kayıt işlemleri ile ilgili olarak veli görüşmelerini gerçekleştirir
Yönetici ve öğretmenlerin meslekî çalışmalarından azamî verim elde edilebilmesi amacıyla okulun ve çevrenin ihtiyaçlarına göre, bunların dışındaki konularda belirlenebilir
Birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okullarında görevli öğretmenler, derslerin kesiminden 1 temmuza kadar yapılacak meslekî çalışmalarını, okul yönetimi veya millî eğitim müdürlüğünün bilgisi dâhilinde yaz tatilini geçirecekleri yerdeki bir ilköğretim okulunda yapabilirler Meslekî çalışmalarını tatil adreslerinde tamamlayan öğretmenler, çalışma yaptıkları okul müdüründen aldıkları bu çalışmalara katıldıklarını gösterir yazıyı, eylül ayının ilk iş gününde bağlı bulundukları millî eğitim müdürlüğüne teslim ederler Bir örneği de okul müdürlüğünce saklanır

Okul Gelişim Yönetim Ekibi

Madde 99 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/42mad)

İlköğretim okullarında; paylaşımcı ve iş birliğine dayalı yönetim anlayışıyla eğitim-öğretimin niteliğini ve öğrenci başarısını artırmak, okulun fizikî ve insan kaynaklarını geliştirmek, öğrenci merkezli eğitim yapmak, eğitimde planlı ve sürekli gelişim sağlamak amacıyla "Okul Gelişim Yönetim Ekibi" kurulur Ekip, çalışmalarını ilgili Yönerge hükümlerine göre yerine getirir
Ayrıca, zümrelerden gelen raporları birleştirir, projeleri inceler ve okulun yılsonu raporunu hazırlar İki nüsha hazırlanan raporun biri, hizmetin kalitesini artıracağı düşünülen projelerle birlikte millî eğitim müdürlüğüne gönderilir Diğer nüsha da meslekî çalışma dosyasına konur

Satın Alma Komisyonu
Madde 100 - Satın alma komisyonu, okul müdürlüğünce satın alma işlerini düzenlemek ve yürütmek üzere müdür yardımcılarından birinin başkanlığında öğretmenler kurulunca seçilecek en az bir öğretmen, tahakkuktan sorumlu müdür yardımcısı, ihale işlerinden sorumlu bir memur ve maliyeden bir kişinin katılımıyla oluşturulur
Satın alma komisyonu görevlerini, yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre yürütür
İlköğretim okullarında ana sınıfı ile ilgili ödentiler, okul öncesi mevzuatına göre yürütülür
Muayene ve Teslim Alma Komisyonu
Madde 101 - Muayene ve teslim alma komisyonu, her okulda müdür başyardımcısının veya müdür tarafından görevlendirilecek bir müdür yardımcısının başkanlığında öğretmenler kurulunca bir yıl için seçilen bir öğretmen, ambar memuru,
*18*
, ayniyat memuru (mutemet), varsa sağlık elemanı ve nöbetçi öğretmenden oluşur
Bu komisyon, şartname ve sözleşmeler uyarınca satın alınan eşya ve gereçleri muayene ve kontrol ederek kabulü veya geri çevrilmesi hakkında gereken işlemi yapar Pansiyonlu/yatılı okullarda, dışarıdan gelecek yiyecek ve başka maddelerin muayenesinde nöbetçi öğretmen, öğrenci temsilcisi ve aşçı da hazır bulunur
Ayrıca "Ayniyat Talimatnamesi" hükümlerine göre her yıl sonunda demirbaş eşya, yoğaltılan madde ve malzemeler ile kullanılmayan eşya ve gereçlerin sayım ve denetlenmesi ile ilgili işleri yapar
Bu komisyonun muayene, teslim alma ve sayım işleri ile ilgili kararları okul müdürü tarafından onaylanır
Bu komisyona ihtiyaç duyulmayan okullarda, komisyonun görevi okul yönetimi ve görevlendireceği öğretmenlerle yapılır
YEDİNCİ KISIM : Defter ve Dosyalar
Defter ve Dosyalar
Madde 102 - İlköğretim kurumlarında, kurumun özelliğine ve kullandığı teknolojiye göre EK 14'te yazılı defter, çizelge ve dosyalar tutulur
Bütün defterlerin, sayfalarının birleştiği yer, okul mührü ile mühürlenir Defterlere ilk sayfadan başlayarak sayfa numaraları yazılır ve defterin kaç sayfa olduğu belirtilerek onaylanır

(Ek fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/43mad)
Okulda tutulması gereken defter, çizelge ve dosyaların saklanması ve imhası ilgili mevzuatına göre yapılır

Öğrenci Kayıt Defteri
Madde 103 - Her okulda öğrencileri kayıt etmek için örneğine uygun öğrenci kayıt defteri tutulur
Her sayfaya bir öğrenci kaydedilir Ancak, herhangi bir nedenle okuldan ayrılan öğrencinin durumu deftere işlenerek kaydı silindikten sonra aynı sayfaya yeni bir öğrenci kaydedilebilir
Herhangi bir nedenle yıpranan öğrenci kayıt defteri, okulun bağlı bulunduğu il/ilçe milli eğitim müdürlüğünden onay alınarak yeni deftere işlenir ve eski defter saklanır
Sınıf Geçme Defteri
Madde 104 - Birinci ve ikinci
[/b]dönem
[/b] notları ile not ortalamalarının yazıldığı sınıf geçme defterleri, ilgili müdür yardımcısı ile müdür, tek öğretmenli okullarda sadece müdür, müdür yardımcısı bulunmayan okullarda ise müdür ile uygun göreceği bir öğretmen tarafından imzalanır

SEKİZİNCİ KISIM : Öğrenci Davranışlarının Değerlendirilmesi
BİRİNCİ BÖLÜM : Öğrenci Davranışlarını İzleme, Değerlendirme ve Geliştirme
Ödüllendirme
Madde 105 - Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında öğrencilerin ödüllendirilmesi, davranışlarının izlenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesine yönelik faaliyetler; öğrenci, veli, öğretmen ve yönetici iş birliğinde yürütülür
Öğrenci davranışlarının kaynağının belirlenmesi için gerektiğinde rehberlik araştırma merkezi ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği yapılır
Öğrencilerden Beklenen Davranışlar
Madde 106 - Öğrencilerden;
a) Okula ve derslere düzenli devam etmeleri ve başarılı olmaları,
b) Bütün okul arkadaşlarının kendisi gibi Türk toplumunun ve Türkiye Cumhuriyetinin bir bireyi olduklarını unutmamaları, onur ve haklarına saygı göstermeleri,
c) Öğretmenlerine, okul yöneticilerine, görevlilere, arkadaşlarına ve çevresindeki kişilere karşı saygılı ve hoşgörülü davranmaları,
d) Doğru sözlü, dürüst olmaları, yalan söylememeleri,
e) İyi ve nazik tavırlı olmaları, kaba söz ve davranışlardan kaçınmaları,
f) Okulda yapılacak sosyal ve kültürel etkinliklere katılmaları,
g) Kitapları sevmeleri, korumaları, okuma alışkanlığı kazanmaları,
h) Çevrenin doğal ve tarihi güzelliklerini, sanat eserlerini korumaları ve onları geliştirmek için katkıda bulunmaları,
ı) İyi işler başarmak için çok çalışmaya ve zamana muhtaç olduklarını unutmamaları, geçen zamanın geri gelmeyeceğinin bilincinde olmaları,
i) Millet malını, okulunu ve eşyasını kendi öz malı gibi korumaları,
j) Sigara, içki ve diğer bağımlılık yapan maddeleri kullanmamaları ve bu maddelerin kullanıldığı ortamlardan uzak durmaları,
k) Ülkenin birliğini ve bütünlüğünü bozan bölücü, yıkıcı, siyasi amaçlı etkinliklere katılmamaları, siyasi amaçlı sembol kullanmamaları, bunlarla ilgili amblem, afiş, rozet ve benzerlerini taşımamaları, bulundurmamaları ve dağıtmamaları, siyasi amaçlı davranışlarla okulun huzurunu bozmamaları,
l) Fiziksel, zihinsel ve duygusal güçlerini millet, yurt ve insanlık için yararlı bir şekilde kullanmaları,
m) Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı kalmaları, bunun aksi davranışlarda bulunmamaları,
n) Yasalara, yönetmeliklere ve toplumun etik kurallarına, milli, manevi ve kültürel değerlere uymaları,
beklenir
Ödüllendirilecek Davranışlar ve Ödüller
Madde 107 - Okul Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunca, örnek davranışları ile derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren öğrenciler;

a)
(Değişik bend: 21/10/2004-25620 SRG Yön/22mad;Değişik bent: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/3md)
*1*
4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarda puan ortalaması Türkçe dersinden 5500, diğer derslerin her birinden 4500 puandan aşağı olmamak şartı ile tüm derslerin dönem ağırlıklı puan ortalaması 7000-8499 olanlar "Teşekkür,"
b)
(Değişik bent: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/3md)
8500 puan ve yukarı olanlar "Takdirname,"
c)
(Değişik bent: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/3md)
Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Takdirname alanlar "Üstün Başarı" (EK-7),
ç)
(Ek bent: 05/10/2007- 26664 SRG Yön/3md)
Üç öğretim yılının her döneminde üst üste Teşekkür ya da dönemlerin herhangi birinden veya bir kaçından takdirname, diğerlerinden teşekkür alanlar "Başarı" (EK- 7/1)
belgesi ile ödüllendirilir

Ayrıca, ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8 inci sınıflarında almış olduğu notlarla istenilen başarıyı gösterememesine rağmen aşağıdaki şartlardan en az birini taşıyan öğrencilere; öğretmenlerin veya okul yönetiminin önerisi üzerine "Onur Belgesi" (EK-8) ile ödüllendirilir Bu ödüller öğrencinin dosyasına işlenir
a) Ulusal ve uluslar arası yarışmalara katılarak ilk beş dereceye girmek
b) Çeşitli sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklerde üstün başarı göstermek
c)
(Mülga bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/70mad)

d)
(Mülga bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/70mad)

Öğrencilerin Olumsuz Davranışları ve Uygulanacak Yaptırımlar
Madde 108 - İlköğretim Okulu 6, 7 ve 8 inci sınıf öğrencilerine; gelişim özellikleri dışındaki olumsuz davranışlarının özelliğine göre uyarma, kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından biri uygulanır
Bu yaptırımların uygulanmasındaki amaç caydırıcı olması, toplum düzeninin korunması, öğrencinin yaptığı davranışlarının farkına vararak bu davranışlarının olumlu yönde düzeltilmesini sağlamaktır Öğrencilerin gelişim dönemleri de dikkate alınarak, bilinçlendirme ile düzeltilebilecek davranışlar için "Uyarma" süreci uygulanır Uyarma bir süreç olup bu süreç aşağıdaki şekilde işler
a) Uyarma:
1) Sözlü uyarma; öğretmenin öğrenciyle görüşme sürecini oluşturur Olumsuz davranışın neden yapılmaması gerektiği, öğrenciden beklenen davranışın neler olabileceğini anlaması sağlanmaya çalışılır Olumsuz davranışların devamı halinde kendisine uygulanabilecek yaptırımların neler olabileceği konusunda uyarılır
2) Öğrenci ile sözleşme imzalama; öğrencinin sözlü uyarılmasına rağmen olumsuz davranışlarını sürdürmesi halinde öğrenci ve öğretmenler arasında bir görüşme gerçekleştirilir Bu görüşme sonucunda öğrenci sergilediği olumsuz davranışlarını değiştirmeyi kabul edeceğine ilişkin sözleşmeyi imzalar (Ek- 10)

3)
(Değişik altbent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/44mad)
Veli ile görüşme; öğretmen, öğrencinin bu olumsuz davranışları sürdürmesi hâlinde veliyi okula davet eder Okul yöneticilerinden birinin de katılımı ile yapılan görüşmede öğrencinin olumsuz davranışları ve uygulanabilecek yaptırımları veliye bildirilir Velinin toplantıya gelmemesi durumunda tutanak tutulur Bu aşamalardan sonra öğrencinin olumsuz davranışlarını sürdürmesi durumunda; öğretmen, yazılı belgelerin bulunduğu dosyayı hazırlayacağı raporla birlikte görüşülmek üzere öğrenci davranışlarını değerlendirme kuruluna verir

b) Kınama; öğrenciye, yaptırım gerektiren davranışta bulunduğunu ve tekrarından kaçınmasının, okul yönetimince yazılı olarak bildirilmesidir
c) Okul değiştirme; öğrencinin, bir başka okulda öğrenimini sürdürmek üzere bulunduğu okuldan naklen gönderilmesidir
Yaptırım Gerektiren Davranışlar
Madde 109 - Yaptırım gerektiren davranışlar aşağıda belirtilmiştir
a) Uyarma yaptırımını gerektiren davranışlar:
1) Derse ve diğer etkinliklere vaktinde gelmemek ve geçerli bir neden olmaksızın bu davranışı tekrar etmek
2) Okula özürsüz devamsızlığını, özür bildirim formu ya da raporla belgelendirmemek, bunu alışkanlık haline getirmek, okul yönetimi tarafından verilen izin süresini özürsüz uzatmak

3)
(Değişik altbent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/45mad)
Yatılı okullarda öğrenci dolaplarını farklı amaçlarla kullanmak, yasaklanmış malzemeyi dolapta bulundurmak ve yönetime bilgi vermeden dolabını bir başkasına devretmek

4) Okula, yönetimce yasaklanmış malzeme getirmek ve bunları kullanmak
5) Yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmek
6) Duvarları, sıraları ve okul çevresini kirletmek
7) Görgü kurallarına uymamak

8)
Okul kütüphanesinden veya laboratuvarlardan aldığı kitap, araç-gereç ve malzemeyi zamanında teslim etmemek veya geri vermemek

b) Kınama yaptırımını gerektiren davranışlar:
1) Yöneticilere, öğretmenlere, görevlilere ve arkadaşlarına kaba ve saygısız davranmak
2) Okulun kurallarını dikkate almayarak, kuralları ve ders ortamını bozmak, ders ve ders dışı etkinliklerin yapılmasını engellemek
3) Okul yönetimini yanlış bilgilendirmek, yalan söylemeyi alışkanlık haline getirmek, kopya çekmek, resmi evrakta değişiklik yapmak
4) Okulda bulunduğu halde törenlere özürsüz olarak katılmamak ve törenlerde uygun olmayan davranışlarda bulunmak
5) Kılık ve kıyafet kurallarına uymamak
6) Okulda ya da okul dışında sigara içmek
7) Okulda kavga etmek
8) Okulun araç-gerecine zarar vermek
9) Başkasının malını haberi olmadan almak
10) Öğrencilerin eşya ve araç-gerecine kasıtlı olarak zarar vermek
11) Dersin veya ders dışı faaliyetlerin akışını ve düzenini bozacak davranışlarda bulunmak
12) Okul ile ilgili mekan ve malzemeyi izinsiz ve eğitimin amaçları dışında kullanmak

13)
Yatılı okullarda gece izinsiz olarak dışarıda kalmak

c) Okul Değiştirme yaptırımını gerektiren davranışlar:
1) Anayasanın başlangıcında belirtilen temel ilkelere dayalı milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti niteliklerine aykırı davranışlarda bulunmak veya başkalarını da bu tür davranışlara zorlamak
2) Sarkıntılık, *******, iftira, tehdit ve taciz etmek veya başkalarını bu gibi davranışlara kışkırtmak
3) Okula yaralayıcı, öldürücü aletler getirmek ve bunları bulundurmak
4) Okul ve çevresinde kasıtlı olarak yangın çıkarmak
5) Okul ile ilgili mekan ve malzemeyi izinsiz ve eğitim amaçları dışında kullanmayı alışkanlık haline getirmek

6)
Okul içinde ve dışında; siyasi parti ve sendikaların propagandasını yapmak ve bunlarla ilgili eylemlere katılmak
7)
Herhangi bir kurum ve örgüt adına yardım ve para toplamak

8) Kişi veya grupları dil, ırk, cinsiyet, siyasi düşünce ve inançlarına göre ayırmak, kınamak, kötülemek ve bu tür eylemlere katılmak
9) Başkasının malına zarar vermek, haberi olmadan almayı alışkanlık haline getirmek
10) Okulun bina, eklenti ve donanımlarını, taşınır ve taşınmaz mallarını kasıtlı olarak tahrip etmek
11) Okula, derslere, sınavlara girilmesine ve bunların sağlıklı yapılmasına engel olmak
12) Okul içinde ve dışında okul yöneticilerine, öğretmenlere ve diğer personele karşı saldırıda bulunmak, bu gibi hareketleri düzenlemek veya kışkırtmak

13)
Yatılı okullarda gece izinsiz olarak dışarıda kalmayı alışkanlık hâline getirmek

14) Okul ile ilişiği olmayan kişileri okulda veya okula ait yerlerde barındırmak
15) Kendi yerine başkalarını sınava katmak, başkasının yerine sınava girmek

(Değişik alt bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/18md)
Başkalarını, ***** veya bağımlılık yapan maddeleri kullanmaya teşvik etmek

17) Kılık ve kıyafet yönetmeliğine uymamakta ısrar etmek
Yaptırım Takdirinde Dikkat Edilecek Hususlar
Madde 110 - Yaptırım takdir edilmesinde öğrencinin;
a) Davranışın niteliği, önemi ve ne gibi şartlarda gerçekleştiği, o andaki psikolojik durumu ve kişisel özellikleri,
b) Okul içinde ve dışındaki genel durumu,
c) Yaş ve cinsiyeti,
d) Derslerdeki ilgi ve başarısı,
e) Okuldaki sosyal ve kültürel faaliyetlerdeki başarı durumu,
f) Öğrencinin aynı öğretim yılı içinde daha önce yaptırım uygulanıp uygulanmadığı,

g)
(Ek bend: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/17md)
5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu hükümleri

göz önünde bulundurularak olumsuz davranışına uygun yaptırım veya bir alt yaptırım takdir edilebilir
Öğrencinin olumsuz davranışının psikolojik bir nedene bağlı olabileceği durumlarda sağlık merkezine yönlendirilmesi, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerince yapılır ve velisi bilgilendirilir
Uygulama ile İlgili Açıklamalar
Madde 111 - Yaptırım uygulanmasında aşağıdaki açıklamalara uyulur:
a) Olumsuz davranışlar ile bu davranışların karşılığı olan yaptırımlar uyumlu bir şekilde tespit edilir
b) Tutuklu ve gözetim altında bulunan öğrencilerin savunmaları, ilgili makamlara müracaat edilerek alınır
c) Okul yöneticileri, öğrencilerin okul içinde ve okul dışında olup doğrudan okul yönetimine duyurulan, yasal soruşturmayı gerektiren bir suç işlemeleri halinde ilgili makamlara bilgi verir

d)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/46mad)
Uyarma ve kınama yaptırımı, öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu tarafından verilir

e) Aynı olumsuz davranıştan dolayı birden fazla yaptırım uygulanamaz
f) Yaptırımlar öğrencinin dosyasına işlenir

g)
Uyarma ve kınama yaptırımı okul müdürünün, okul değiştirme yaptırımı ise ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunun onayından sonra uygulanır

h) İ
lçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu
nda görüşülmesi gereken dosyalar en geç bir hafta içinde bu kurullara gönderilir
*2*

ı) Okul değiştirme yaptırımı uygulanan öğrenci, ilgili okul müdürlüğü ve il/ilçe milli eğitim müdürlüğünün olumlu görüşlerinin alınması şartıyla öğretim yılı sonunda eski okuluna dönebilir
i) Okul müdürü gerektiğinde yazılı savunmasının alınması şartıyla öğrenciye doğrudan "Kınama" yaptırımı verebilir
j) Kınama ve okul değiştirme yaptırımlarından birini alan öğrenciye o öğretim yılı içinde takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı belgesi verilmez

k)
Öğrenci velisi, öğrenci hakkında verilen kararlara karşı tebliğ tarihinden itibaren beş işgünü içinde okul müdürlüğüne itirazda bulunabilir Okul müdürlüğü uyarma ve kınama yaptırımı ile ilgili itirazları inceler Okul değiştirme yaptırımı ile ilgili dilekçeyi ve dilekçede belirtilen itiraz gerekçeleri hakkındaki görüşlerini bu Yönetmeliğin 134 üncü maddesindeki belgeler ile birlikte dilekçenin okul yönetimine verildiği tarihten itibaren beş iş günü içinde ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kuruluna gönderir İtiraz işlemleri sonuçlanıncaya kadar yaptırım uygulanmaz

İKİNCİ BÖLÜM : Kurullar ve Görevleri
Kurullar

Madde 112 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/47mad)

İlköğretim okullarında öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve ihtiyaçlarını belirleyerek olumlu davranışlar kazanmaları ve olumsuz davranışların önlenmesi için Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu oluşturulur

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu

Madde 113 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/48mad)

Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu; müdür başyardımcısı, müdür başyardımcısı bulunmayan okullarda müdür yardımcısının başkanlığında öğretmenler kurulunca seçilen birer sınıf ve birer şube rehber öğretmeninden bir asil, bir yedek üye, bir okul rehber öğretmeni ile okul-aile birliği başkanı ve öğrenci kurulu başkanından oluşturulur
Seçimlerde oyların eşit olması hâlinde kıdemi en fazla olan öğretmen üye seçilir Asil ve yedek üyelerin boşalması durumunda, açık bulunan üyelikler için yeniden seçim yapılır Yeterli sayıda öğretmen bulunmaması hâlinde okulda görevli diğer öğretmenler, oylamaya katılabilir ve üye seçilebilirler Kurul üyelikleri, yeni kurul üyeleri seçimleri yapılıncaya kadar devam eder Özürleri nedeniyle toplantıya katılamayan veya kuruldan ayrılan asil üyenin yeri sıraya göre yedek üyelerle tamamlanır Okul müdürlüğünce kabul edilebilecek bir özrü bulunmadıkça üyeler görevden ayrılamazlar
İkili öğretim yapılan okullarda, ayrı ayrı öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu oluşturulabilir

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunun Görevleri

Madde 114 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/49mad)

Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu aşağıdaki görevleri yapar;
a) Okul düzenini sağlamak üzere okul yönetimi, öğretmen, okulun diğer personeli, öğrenci ve veli tarafından getirilen olumlu veya olumsuz davranış ve uygulamalara ilişkin önerileri görüşmek ve aldığı kararları okul müdürüne bildirmek
b) Okulda örnek davranışlarda bulunan, derslerde başarılı olan, bilimsel, sanatsal, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere katılarak üstün başarı gösteren öğrencileri belirleyerek ödüllendirilmelerine karar vermek
c) Özel yeteneği belirlenen öğrencilerin alanlarıyla ilgili gelişimlerini sağlayacak tedbirleri almak
ç) Uyum sağlamakta güçlük çeken öğrencinin davranışlarını incelemek, nedenlerini araştırmak, değerlendirmek ve bu konuda uygun görülen rehberlik çalışmalarının yapılmasını sağlamak ve gerektiğinde ailesi, rehberlik ve araştırma merkezleri ile iş birliği yapmak
d) Öğrencilerin gösterdikleri olumsuz davranışlarıyla ilgili olarak sağlık kurum ve kuruluşlarına sevklerini önermek
e) Öğrencilerde görülen olumsuz davranışların, olumlu hâle getirilmesinde; eleştiri, öz eleştiri bilincini geliştirmek, yanlış davranışların farkına varılmasını sağlamak ve doğruyu kavramalarına yardımcı olmak amacıyla yaptırım yerine, ikna sürecinin işletilmesi ile olumlu davranışlarının ödüllendirilmesi için gerekli önlemleri almak
f) Öğrencilerin sorumluluk almalarına, dürüst, güvenilir, saygılı ve başarılı olmalarına katkıda bulunmak, zararlı alışkanlıklar edinmelerini ve uygun olmayan yerlere gitmelerini önlemek için girişimlerde bulunmak ve bu amaçla veli-çevre iş birliğini sağlamak
g) Okul düzeninin olumlu işleyişini sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler için programlar hazırlamak ve uygulanmasını sağlamak
ğ) Çalışmalarını okul rehberlik ve psikolojik danışma servisi ile eş güdüm içinde yürütmek
h) Bütün tedbirlere rağmen uyumsuzluk gösteren öğrencilerle ilgili olarak uygulanacak yaptırıma yönelik karar almak

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunun Çalışması

Madde 115 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/50mad)

Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, başkanın ya da üyelerin yarısından bir fazlasının isteği üzerine toplanır
Kurula iletilen konulara ilişkin kararlar oy çokluğuyla alınır Üyeler çekimser oy kullanamazlar Okul yönetimince kabul edilebilecek bir özrü bulunmadıkça kurul üyeleri kurula katılmaktan kaçınamazlar Yaptırıma ilişkin davranıştan şikâyetçi olan, zarar gören veya olumsuz davranışta bulunanın ikinci dereceye kadar akrabalık ilişkisi olan üyeler kurula katılamaz, yerine yedek üye katılır
Kurul, kendisine ulaştırılan görüş ve önerileri en geç beş iş günü içinde inceleyip değerlendirir Alınan kararlar, karar defterine kayıt edilir ve uygulanmak üzere en geç iki iş günü içinde okul müdürlüğüne bildirilir

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Üst Kurulu
Madde 116 -

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Üst Kurulunun Görevleri
Madde 117 -

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Üst Kurulunun Çalışması
Madde 118 -

İfadelerin Alınması ve Kanıtların Toplanması

Madde 119 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/51mad)

Öğrenci davranışlarını değerlendirme kuruluna sevk edilen öğrenci ile tanıkların, kurul başkanı tarafından olayla ilgili ifadeleri yazılı ve gerektiğinde sözlü olarak alınır ve tutanağa geçirilir
Olay, sınıfta veya topluluğun bulunduğu yerde gerçekleşmiş ise o toplulukta bulunanların ifadesine başvurulur İfade vermekten kaçınan, savunmada bulunmayan veya çağrıldığı hâlde gelmeyen öğrencilerin durumu bir tutanakla tespit edilir
Çağrıya özürsüz gelinmemesi durumunda dosyada bulunan bilgi ve belgelere göre işlem yapılır

Kurula Çağrılma ve Savunma Alınması
Madde 120 -

Kurula Tekrar Çağrılma
Madde 121 -

İfade ve Savunma Vermek İstemeyenler
Madde 122 -

Kararların Yazılması

Madde 123 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/52mad)

Kararlar gerekçeli olarak karar defterine yazılır veya yazılan karar bu deftere yapıştırılır Kararda, yaptırım takdirinde esas alınan hususlar özetlenir Dayanılan Yönetmelik maddeleri belirtilir ve karara katılan üyeler tarafından imzalanır Karara katılmayan üye veya üyeler gerekçelerini yazarak imza ederler Kararlar, Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulu Karar Örneğine uygun şekilde yazılır (Ek-11) Kararların yazılmasından, imzalatılıp okul müdürüne sunulmasından, karar defterinin saklanmasından ve diğer yazma işleminden kurul başkanı sorumludur

İlçe Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kuruluna Gönderme

Madde 124 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/53mad)

Okul müdürü, kurulun kararını uygun bulmazsa kendi itirazını içeren görüş ve önerisini de ekleyerek dosyayı görüşülmek ve karara bağlanmak üzere en geç beş iş günü içinde ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kuruluna gönderir

Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Üst Kurulu Kararına İtiraz
Madde 125 -

Kararların Uygulanması

Madde 126 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/54mad)

Kurulca verilen uyarma ve kınama yaptırımları, okul müdürünün onayı ile sonuçlandırılır
Okul değiştirme yaptırımı, ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunun onayından sonra veli okula çağırılarak uygulanır Yaptırımlar, velilere Tebligat Kanunu'na göre bildirilir ve tebellüğ belgesi öğrenci dosyasında saklanır

Yaptırımların Dosyalara İşlenmesi ve Silinmesi

Madde 127 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/55mad)

Uygulanan yaptırım, öğrencilerin dosyalarına işlenir Bu davranışları bir daha tekrarlamamaları ve iyi hâllerinin görülmesi durumunda, öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, ders yılı sonunda yapılacak toplantıda alacağı kararla yaptırımlar, öğrencilerin dosyalarından silinebilir Ancak, ders yılı sonu itibarıyla yaptırımın kaldırılamaması durumunda karar, ileriki dönem veya ders yılı sonunda da alınabilir

İlçe Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunun Kuruluşu

Madde 128 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/56mad)

İlçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu; ilçe millî eğitim müdürünün görevlendireceği bir şube müdürünün başkanlığında, ilçe merkezindeki resmî ve özel ilköğretim okulu öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu başkanlarının arasından seçilecek iki üyenin katılımı ile oluşur İllerin merkez ilçelerinde ise ilçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, il millî eğitim müdürünün görevlendireceği bir şube müdürünün başkanlığında yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda oluşur
Bir ilköğretim kurumu bulunan ilçelerde ise ilçe millî eğitim müdürünün görevlendireceği biri başkan olmak üzere iki şube müdürü ile ilköğretim okulu öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu başkanından oluşur

İlçe Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Kurulunun Görevleri

Madde 129 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/57mad)

İlçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu;
a) Okullardan onaylanmak üzere gönderilen öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu kararlarını inceleyerek karara uyar veya değiştirerek karar alır
b) Okul değiştirilmesine karar verilen öğrencinin naklen gidebileceği okulu belirler
c) Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunun kurulamadığı veya karar veremediği durumlarda kurulun görevlerini yapar Gelen dosyaları, geliş tarihini izleyen beş iş günü içinde karara bağlar
ç) İtirazları inceleyerek verilen kararı değiştirir ya da itirazı reddeder

Toplantıya Çağrı
Madde 130 - İlçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, başkanın çağrısı üzerine toplanır Toplantı gündeminin belirlenmesi, ilgililere duyurulması ve kurul çalışmalarının düzenli bir şekilde yürütülmesi başkan tarafından sağlanır Bu kurul, üye tam sayısının çoğunluğu ile toplanır Kararlar çoğunlukla alınır, oylama açık oy yöntemiyle yapılır, oylamada çekimser oy kullanılmaz Oyların eşitliği halinde başkanın olduğu taraf çoğunluk kabul edilir
Karar Süresi ve İşlemler
Madde 131 - İlçe öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu, yaptırım dosyasının kurula bildirilmesinden sonra en kısa sürede konuyu görüşmek üzere toplanır Dosyada eksik gördüğü hususları ilgililere tamamlattırır Gerektiğinde ilgili yerlerden bilgi isteyebilir Görüşme tamamlandığında alınan kararın özeti, üyeler tarafından bir tutanakla saptanır Kurulun karar verme süresi onbeş günü geçemez Kararların oy birliği veya çoğunlukla alındığını belirtir, başkan ve üyelerce imzalanır Karşı görüşte olanlar nedenlerini yazar ve imzalarlar
Zararın Ödetilmesi
Madde 132 - Okulun ve öğrencilerin mallarına verilen maddi zararlar, o öğrencinin velisine ödettirilir
Ödül Verilmesi
Madde 133 -
(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/58mad)
Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulunca ödüllendirilen öğrencilerin adları, özel olarak yapılacak bir toplantıda veya Bayrak töreninde kurul üyelerinin ve diğer öğretmenlerin önünde öğrencilere duyurulur Teşekkür, Takdir, Onur ve Üstün Başarı belgeleri velilere ulaştırılmak üzere ilgili öğrencilere verilir

Yılın her iki döneminde "Takdirname"ile ödüllendirilenler, okulun yıllık onur listesine alınırlar Bu liste, okul yönetiminin uygun göreceği bir günde bütün öğrenciler önünde müdür tarafından okunur
Düzenlenecek Belgeler
Madde 134 - Onaylanmak için veya itiraz üzerine ilgili kurullara gönderilecek dosyada aşağıdaki belgeler bulunur:
a)Yazılı ifadeler, savunma, varsa mahkeme kararı ve soruşturma ile ilgili diğer belgeler

b)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/59mad)
Öğrenci davranışlarını değerlendirme kurulu kararı onaylı örneği (Ek-11)

c) İtiraz edilmişse buna ilişkin belgeler
d) Kararların bildirildiğine ilişkin tebellüğ belgesi
Bilgi Formu
Madde 135 - Dönem ve ders yılı sonlarında okul müdürlükleri; "Öğrenci Davranışları Bilgi Toplama Formu (Ek-13)'nu ilçe milli eğitim müdürlüğüne, ilçe milli eğitim müdürlükleri ilçedeki okulların toplu sonuçlarını, il milli eğitim müdürlüklerine, il milli eğitim müdürlükleri de ildeki okul türlerine göre gelen sonuçları birleştirerek İlköğretim Genel Müdürlüğüne gönderirler Gelen formlar ilgili genel müdürlükçe değerlendirilir

İlköğretimde Yöneltme
Madde 136 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/60mad)

İlköğretim kurumlarında yöneltme, ilgili mevzuatına göre yürütülür

DOKUZUNCU KISIM : Çeşitli ve Son Hükümler
BİRİNCİ BÖLÜM Çeşitli Hükümler
Sınıf Başkanı
Madde 137 - Her sınıfın bir başkanı olması esastır Sınıf başkanı, ders yılı başında, sınıf öğretmeninin rehberliğinde öğrenciler arasından seçimle belirlenir Sınıf salt çoğunluğunun imzalı önerisi ile seçimler aynı yöntemle yenilenebilir
Öğrencilerin Nöbet Hizmetleri
Madde 138 - Küçük yaşlardan itibaren görev ve sorumluluk duygularını geliştirmek, okulun yönetim işlerinde görev almalarını sağlamak amacıyla 5, 6, 7 ve 8 inci sınıf öğrencileri, okul yerleşim alanı içinde nöbet görevlerini yürütürler Öğrencisi yeterli olmayan okullarda 4 üncü sınıf öğrencilerine de nöbet görevi verilebilir
Yatılı/pansiyonlu okullarda yemekhane ve yatakhane nöbeti tutulur Nöbetle ilgili görev ve sorumluluklar, okul yönetimince yazılı olarak belirlenir ve nöbetçi öğrencilere duyurulur
Nöbetçi öğrenciler yazılı ve uygulamalı sınavlara katılırlar
Öğrenci Sağlığı ve Güvenliği
Madde 139 - İlköğretim kurumlarında öğrenci sağlığı ve güvenlik hizmetleri, aşağıdaki esaslara göre yürütülür:
a) Öğrencilere okul ve çevresinde sağlıklı, güvenli bir eğitim-öğretim ortamı sağlanması esastır
b) Öğrencilerin sağlık muayeneleri ve gerekli aşıları, periyodik olarak yürürlükteki mevzuat hükümlerine göre yapılır
c) Gündüzlü ve sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin sağlık ocağı veya sağlık eğitim merkezlerine sevkleri yapılır Ekonomik durumu yetersiz olanların ilaç giderlerinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanması sağlanır
d) Okulun temizlik ve düzeninin sağlanması, derslik, laboratuvar, işlik, yemekhane, yatakhane gibi yerlerde ısı, ışık ve havalandırmanın sağlık şartlarına uygun olması, öğrencilerin kılık-kıyafetlerinin sağlıklı ve düzenli olması için gerekli önlemler alınır
e) Öğrencilerin sağlıklı beslenebilmeleri için kullanılacak sofra gereci, masalar ve diğer araçlar sağlık koşullarına uygun olarak bulundurulur Mutfak veya yemek odası bulunmayan okullarda sınıflar, temizlik ve bakımı yapılmak koşuluyla bu amaç için kullanılabilir

f)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/61mad)
Okulda, ilk yardım dolabı ile ilk yardım çantası ve bunlara ait araç ve malzeme bulundurulur

Dolapta doktor reçetesi ile alınmayan ve doktor tavsiyesine göre kullanılması gereken ilaçlar bulundurulamaz ve öğrencilere kullandırılmaz
Nüfus Kayıtlarında Gerçek Yaşı Yazılmamış Öğrenciler
Madde 140 - Nüfusa gerçek yaşlarından küçük veya büyük yazılmış olanların yaşları; okul müdürlüğünce, çevrenin imkan ve şartlarına göre veli, muhtar, müdür yardımcısı, öğretmen ile rehber öğretmenden oluşan bir komisyon tarafından çocuklar görülerek belirlenir Bu komisyonca yapılacak belirleme işlemi, belirtilen kişilerin bulunmaması halinde, okul müdürü ve komisyon üyelerinden herhangi birisiyle yapılır Mümkün olduğu takdirde bu konuda doktorun da görüşü alınır

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/62mad)
Zorunlu öğrenim çağında olup da okuma yazma bilmeyenler, yaşlarına bakılmaksızın birinci sınıfa kaydedilir Bu durumdaki öğrencilerin zorunlu öğrenim çağını doldurmaları hâlinde bu Yönetmeliğin 31 inci maddesi hükümlerine göre işlem yapılır

Kılık-Kıyafet
Madde 141 - Okullarda görevli yönetici, öğretmen, memur, sözleşmeli, geçici ve diğer personel ile işçilerin giyiminde sadelik, temizlik ve hizmete uygunluk esastır Kılık- kıyafetlerde "Milli Eğitim Bakanlığı ile Diğer Bakanlıklara Bağlı Okullarda Görevlilerle, Öğrencilerin Kılık-Kıyafetlerine İlişkin Yönetmelik" esaslarına uyulur
Okul-Çevre İlişkileri
Madde 142 - Okulun kültürel gelişim ve eğitim merkezi olduğu ilkesine uyularak, yakın çevre ile ilişki kurulmasına ve velilerle sıkı bir iş birliğinin sağlanmasına önem verilir
Bunun için okul-aile birliği,
*5*
ve okul gelişim yönetim ekibi kurulur ve işlerliği sağlanır Köylerdeki ilköğretim okullarında da bunlardan olabilenleri kurulur

(Mülga fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/70mad)

Yardımlar

Madde 143 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/63mad)
Okulun genel işleyişi, eğitim-öğretim hizmetlerinin yürütülmesi ile ilgili yardımlar, okul-aile birliği ve köy muhtarlıkları gibi kuruluşlar yoluyla sağlanır ve gerekli harcamalar yapılır Bu kuruluşlar aracılığı ile toplanan yardımlar ve yapılacak harcamalara ilişkin iş ve işlemler ilgili mevzuatına göre yürütülür

Binanın Kullanılması
Madde 144 - Ana sınıfı, dershaneler, işlik, laboratuvar, teknoloji derslikleri, kütüphane, müze, mutfak ve yemek odası, salon, müdür odası, müdür yardımcıları odası, öğretmenler odası, rehberlik servisi, memur ve hizmetli odaları, koridor, depo, tuvalet, lavabo gibi yerler imkanlar ölçüsünde projesine uygun olarak kullanılır Okulda binanın onaylı bir yerleşim projesi bulundurulur Yapılacak her türlü tadilat ve proje değişikliği valilik onayına bağlanır

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/64mad)
Okul binası; okul-aile birliği etkinlikleri, halk eğitimi çalışmaları, sosyal etkinlikler kapsamındaki öğrenci kulübü ve toplum hizmeti faaliyetleri dışında amaçlarına aykırı olarak kullanılamaz Aynı eğitim bölgesi içinde bulunan okullar, fizikî kapasitesi yeterli olan okulların imkânlarından yararlanır Fizikî mekânları yeterli olan ve kaynaştırma eğitim-öğretim yapılan okullarda kaynak odasına yer verilir

Dershane Araçları
Madde 145 - Dershanede öğrenci sayısına göre sıra ve masa bulundurulur Sıralar, öğrencilerin yaşları, fiziki gelişmeleri ve çalışma şekline göre yerleştirilir
Dershanelerde yazı tahtasının üst kısmına Atatürk'ün portresi, onun üstüne ay yıldız sağa bakacak şekilde Türk Bayrağı, Atatürk'ün portresinin duruşuna göre sağına İstiklal Marşı, soluna Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi asılır Öğretim yılı süresince öğrenci-öğretmen iş birliği ile geliştirilen ve güncelleştirilen Atatürk Köşesi oluşturulur

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/65mad)
Sınıf seviyesine ve programa uygun ders araçları bulundurulur

Gerektikçe kullanılan araçlar, çalışma sonucunda yerine kaldırılır Millî bayramlar, belirli gün ve haftalarda okullarda süsleme yapılır

Dersliklerde duyuru ve öğrenci etkinlikleri panosu yer alır

(Mülga fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/70mad)

Okul Kütüphanesi ve Sınıf Kitaplıkları
Madde 146 - İlköğretim kurumlarının uygun bir yerinde, okul kütüphanesi ve bütün sınıflarında sınıf kitaplığı kurulur Kütüphane ve kitaplıklar, yardım toplamaya yetkili kuruluşlardan ve kişisel bağışlar yoluyla sağlanan kitaplarla zenginleştirilir Okul kütüphanesi ve sınıf kitaplıkları "Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği"nin hükümlerine göre düzenlenir ve işletilir

(Değişik fıkra : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/66mad)
Sınıf kitaplığındaki kitaplar sınıf kitaplık defterine, ansiklopedi gibi eserler ise okulun (C) demirbaş defterine kaydedilir

Öğretmenin kişisel çabasıyla sağlanmış kitap ve araçlar sınıfın malı sayılır Öğretmenin okul veya sınıf değiştirmesi durumunda aynı sınıfta bırakılır
Bulundurulacak Kitaplar
Madde 147 - İlköğretim kurumlarında, kurumun özelliğine göre bulundurulması gerekli kitaplar ve eğitim araçları şunlardır:
a) Anayasa

b)
(Değişik bent : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/67mad)
İlgili mevzuat

c) İlköğretim okulu ders programları
d) Okul öncesi eğitim programları
e) Türkçe sözlük ve yazım kılavuzu
f) Tarih ve coğrafya atlasları
g) Tebliğler dergisi

(Değişik cümle : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/67mad)
İmkânlar ölçüsünde bulundurulması gereken kitap, araç ve gereç:

a) Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanan ve eğitim öğretimle ilgili mesleki yayımlar
b) Eğitimle ilgili incelemeler ve araştırmalar, broşürler, haritalar ve albümler
c) Öğrencilerin seviyelerine uygun eserler
d) Okulun tarihçesine ait kayıt ve kaynaklar
e) Ünitelerle ilgili CD, disket ve kasetler
f) Mesleki ve teknik eğitimle ilgili CD, disket ve kasetler
Atatürk Köşesi
Madde 148 - Atatürk köşesi, okul binasının girişinde, uygun bir yerde temiz, düzenli, Atatürk'ün hayatını, inkılaplarını yansıtacak ve anlamlı bir kompozisyon oluşturacak şekilde düzenlenir ve zamanla geliştirilir
Koridorun Düzeni
Madde 149 - Okul koridorlarında Atatürk'ün eğitim ve diğer konularla ilgili düşüncelerini açıklayan söz, yazı ve resimlerle Talim ve Terbiye Kurulunca önerilmiş Türk büyüklerine ait resimler ile Türk tarih ve kültürüne ait levhalar ve haritalar, eğitici ve sanat değeri olan resimler, saat ve takvim ile okul gazetesi bulundurulur
Öğrencilerin; resim, şiir, kompozisyon gibi etkinlikleri ile tiyatro, müzik, halk dansları, bayram törenleri ve kutlama günlerine ait çekilmiş fotoğrafları okul koridorlarındaki panolarda uygun sürelerde sergilenir
Ders Araçları Odası-Okul Müzesi
Madde 150 - Öğretim programlarında belirtilen ders araç- gereci, imkan bulunduğu takdirde ayrı bir odada düzenli bir şekilde bulundurulur ve kullanılmaya hazır tutulur Bir oda da okul müzesi olarak kullanılabilir Okul müzesi için ayrı bir oda bulunmayan okullarda, tarihi değerdeki araçlar ve belgeler milli eğitim müzesine verilir Ders araçları odası veya okul kütüphanesi, okul müzesi olarak da kullanılabilir
Mutfak ve Yemek Odası
Madde 151 - Beslenme programının uygulanması ve öğle yemeklerini okulda yemek zorunda kalan öğrenciler için, imkanlar ölçüsünde bir mutfak ve yemek odası ayrılır
İçme Suyu ve Deposu
Madde 152 - Okullarda su tesisatının sağlam olmasına dikkat edilir Su depoları, periyodik olarak temizlenir ve klorlanır Suyun kesilmesi halinde veya su tesisatı bulunmayan okullarda temizlenmesi kolay, kapağı sağlam musluklu kaplarda su bulundurulur
Oyun Yeri

Madde 153 -
(Değişik madde : 02/05/2006 - 26156 SRG Yön/68mad)

Okulda, öğrencilerin gezip oynamaları ve sportif faaliyetlerde bulunmaları için çevre imkânlarından yararlanılarak; kum havuzu, voleybol, basketbol sahaları gibi yerler ile asılma, tırmanma, denge, atlama gibi araçlar sağlanır Bu araçların düzenli olarak bakımı ve onarımı yapılır

Uygulama Bahçesi
Madde 154 - Bahçesi elverişli okullarda tarım çalışmaları ve denemeleri yapılır Süs bitkileri ve ağaçlar dikilir Çim alanları düzenlenir Köy ilköğretim okullarının uygulama bahçelerinde uygun olan yerlere meyve ağaçları dikilir Arıcılık ve tavukçuluk yapılabilir
Okul Lojmanları
Madde 155 - Okul çalışanına, "Kamu Konutları Yönetmeliği"ne göre lojman tahsis edilir ve kullandırılır
Yatılı/Pansiyonlu Okullar
Madde 156 - Yatılı/ pansiyonlu okullarda iş ve işlemler "Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliği"ne göre yürütülür
İlköğretim Kurumlarının Denetimi
Madde 157 - İlköğretim kurumlarının denetimi, "İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği ve İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Rehberlik ve Teftiş Yönergesi" esaslarına göre yapılır
İKİNCİ BÖLÜM : Son Hükümler
Yürürlükten Kaldırılan Mevzuat
Madde 158 - 07/08/1992 tarihli ve 21303 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile değişiklikleri yürürlükten kaldırılmıştır

Geçici Madde 1 -
(Ek madde: 24/06/2005-25855 SRG Yön/2mad)

Birleştirilmiş sınıf uygulamasına son verilinceye kadar, Yönetmeliğin 64 üncü maddesinin dördüncü fıkrası hükümleri birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilköğretim okullarında uygulanmaz
Geçici Madde 2 -
(Ek madde: 20/08/2007- 26619 SRG Yön/21md)

2007-2008 Öğretim Yılından önce beşlik not sistemine göre belirlenen ağırlıklı not ortalamaları, 100'lük sisteme çevrilirken ağırlıklı not ortalamasına 100 eklenir ve çıkan sayı elli bölü üç (50/3) ile çarpılır Bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür'

Yürürlük
Madde 159 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer
Yürütme
Madde 160 - Bu Yönetmelik hükümlerini Milli Eğitim Bakanı yürütür[/b]Ekleri görebilmek için Resmi Gazete'ye bakınız[/b]
Kaynak: mevzuatadaletgovtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com