Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
türk, yöneticilerin, özellikleri

Türk Yöneticilerin Özellikleri

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türk Yöneticilerin Özellikleri

Türk yöneticileri üzerine kamu ve özel sektörde 2 yıl önce gerçekleştirdiğimiz bir çalışmada belirgin bir şekilde dikkatimizi çeken ve sıklıkla tekrar eden yönetici özellikleri aşağıda sıraladım BU ÇALIŞMADAN Öz sermayesi Türk olan şirketler ile kuruluşlardan örnekler almıştık

Kuşkusuz genelleme yapmak çok iddialı bir yaklaşım da olsa böyle bir niyetim yok Benim yaptığım değerlendirmeler gösteriyor ki, bir dönem olumsuz özellikler oldukça fazla olmasına rağmen, yeni nesille berber gelen yönetim tarzının ise bu olumsuz özelliklerden birçoğunu ortadan kaldırabileceği yönünde

Bu varsayımımın bence en önemli kanıtı; köklü şirketlerin dahi üst yöneticilerini ısrarla gençleştirmeye çalışmasıdır

TÜRK YÖNETİCİLERİNDE SIKLIKLA RASTLANILAN ÖZELLİKLER

1 Bireysel popülariteyi, grup popülaritesinin önünde tutarlar
2 “Ben, ben, yine ben” kavramı ön plandadır
3 “Bilmiyorum, yeterli bilgi sahibi değilim”, demeye utanırlar
4 Babacandırlar,çalışanlara kol kanat germeyi severler
5 Babacandırlar,çalışanları aileden kabul ettiklerinden onların özel yaşantısı ile de yakından ilgilidirler, her zaman kendilerine danışılmasını beklerler
6 Bilgili ve yetişmiş astları kendilerine rakip gördüklerinden, kısa zamanda onlardan kurtulmak isterler
7 Çalışanlardan mesai dışında da gerekli saygıyı görmek isterler
8 Dokunmayı severler, özellikle sevdikleri astlarıyla konuşurken, ellerini onların omzuna koymayı severler,
9 Geleneklere bağlıdırlar, değişime normalden çok direnç gösterirler
10 Sahip oldukları makamı tüm ailesi ile paylaşırlar, ailedeki herkes kendilerini patron zanneder
11 Duygusaldırlar, özellikle aileden gelenlerin bilgi, yetenek ve becerilerini rasyonel analiz edemezler ve onları hak etmedikleri makamlara getirirler
12 Emir verdiklerinde emri yorumlayan ve sorgulayan astları sevmezler
13 İltifatları ve pohpohlanmayı severler
14 Duygusaldırlar, iyi gördüklerini iyi görürler, kötü gördüklerini kötü görürler
15 Sağlıklarına dikkat etmezler ve dikkat etmeyi, kendilerine yediremezler
16 Astlara güvenmezler, detaylarıyla uğraşırlar
17 Çok iyi adam kullanırlar
18 Yetki devretmeyi güç kaybetmek olarak algılarlar
19 Herhangi bir katma değer yaratmadığını bilmelerine rağmen, iş yerinde vakit geçirmeyi severler
20 İşteki problemlerini eve taşırlar
21 Sorumluluk almayı isterler, kendilerini güç kazanmış olarak nitelerler
22 Zamanı etkin kullanamazlar
23 Toplantı yaparken gündemi muhafaza edemezler, dedikodu yaparlar
24 Astlarından olan memnuniyetsizlikleri onların yüzlerine söylemek yerine arkadan konuşmayı tercih ederler
25 Aşağıdan gelecek olan tekliflere her zaman açık olduklarını ifade etmelerine rağmen, icraatta kapalıdırlar
26 Kılık ve kıyafete önem verirler
27 İşin mükemmelliğinden çok, mükemmel gözükmesine önem verirler
28 Kendileri olmadığı zaman işin sekteye uğramasından büyük memnuniyet duyarlar
29 Yerlerine adam yetiştirmeyi sevmezler
30 Okumayı sevmezler, herşeyi tecrübeleri ile yapabileceklerini zannederler,
31 Herşeyi bilirler, astlarının da herşeyi bilmesini beklerler,
32 Makam ve terfi beklentileri maddi beklentilerin ötesinde bir öneme sahiptir,
33 Yönettikleri şirkete ve departmana sahiplenirler, her türlü problemi kendi kişisel imkanlarını kullanarak çözmeye hazırdırlar

AA

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com