Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anonim, kurucu, ortaklarının, sağlanacak, sigortalılığı, şirketlerin

Anonim şirketlerin Kurucu Ortaklarının Sigortalılığı Nasıl Sağlanacak

Eski 08-12-2015   #1
Şengül Şirin

Anonim şirketlerin Kurucu Ortaklarının Sigortalılığı Nasıl Sağlanacak

Anonim şirketlerin kurucu ortaklarının sigortalılığı nasıl sağlanacak

Bağ-Kur (1479 sayılı) Kanunun mülga 24 maddesinin (I/g) bendi gereğince anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmakta iken 1102008 tarihinden itibaren Kanunun 4 maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (3) numaralı alt bendinde anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları sigortalı sayılmıştır Kanunun geçici 22 maddesi uyarınca 1479 sayılı Kanunun mülga 24 maddesine tabi olarak sigortalı olan anonim şirket kurucu ortaklarından sigortalılıklarını devam ettirmek isteyenler hakkında 1102008 tarihinden itibaren altı ay içinde yazılı talepte bulunmaları halinde sigortalılıkları devam ettirilmekte, bu süre içerisinde talepte bulunmayanların sigortalılıkları ise 1102008 tarihi itibari sona erdirilmektedir

Kanunun 53 maddesinin ikinci fıkrası gereğince 4 maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılmamaktadır

Anonim şirket kurucu ortakları 1102008 tarihinden sonra Kanunun 4 maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmadıklarından kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı hizmet akdine tabi çalışmaları kaydıyla Kanunun 4 maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilmesinde sakınca bulunmamakta olup, geçici 22 madde kapsamında prim ödemekte iken kendi işyerlerinden (a) bendi kapsamında sigortalı olarak bildirilenlerin de iradelerini (a) bendi sigortalısı olma yönünde kullandıkları hususu dikkate alınarak geçici 22 madde gereğince devam ettirilen (b) bendi sigortalılıkları sona erdirilecektir
İsa KARAKAŞ

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com