Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arşimet, prensibi

Arşimet Prensibi Nedir

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arşimet Prensibi Nedir

Arşimet prensibi hakkında bilgi
Arşimet prensibi nedir

Arşimet prensibi kısa konu anlatımı:

Tamamı veya bir kısmı, bir akışkanın içine batırılan cisimlere, yukarı doğru yönlenmiş bir kaldırma kuvveti etki eder Bu kuvvet, cismin akışkana batmasıyla yer değiştiren akışkanın ağırlığına eşittir
Yer değiştiren akışkanın hacmi, cismin batan kısmının hacmine eşittir O halde hacmi (V) olan bir cisim, özgül ağırlığı (G) olan bir sıvıya tamamen batmış vaziyette ise, bu cisme etki eden kaldırma kuvveti: F= VG olur
Cismin ağırlığı (G), sıvının kaldırma kuvvetinden büyük ise cisim batar Bu durumda cismin özgül ağırlığı, sıvının özgül ağırlığından büyüktür
Cismin ağırlığı, sıvının kaldırma kuvvetine eşit ise, cisim sıvının içinde her yerde dengede kalabilir Bu durumda cismin özgül ağırlığı sıvının özgül ağırlığına eşittir
Özgül ağırlığı, sıvının özgül ağırlığından küçük olan cisimler ise bir kısmı batmış vaziyette yüzerler
Batan kısmın hacmi (VB ) ile gösterilirse: F=VBG olur Yüzen cisimler denge halinde olduklarından F=G?dir
Serbest bırakılan bir balonun, hava içinde kendiliğinden yükselebilmesi için, özgül ağırlığı havadan daha küçük olan Helyum ve Hidrojen gibi gazlarla şişirilmiş olması gerekir
Kaldırma kuvvetinin sebebi, sıvı içine batmış olan cismin bütün yüzeylerine bu sıvı tarafından tatbik edilen basınç kuvvetleridir Basınç, derinlikle orantılı olarak artar Mesela ekseni düşey vaziyette olacak şekilde sıvıya batırılmış olan bir silindirin yan yüzeylerine etki eden basınç kuvvetleri birbirini dengeler Halbuki alt yüzeyi daha derine batmış olduğundan bu yüze etki eden basınç kuvveti, üst yüze etki eden basınç kuvvetiden daha büyüktür
O halde, akışkanın cisme tatbik ettiği basınç kuvvetlerinin bileşkesi kaldırma kuvvetini verir Kaldırma kuvveti, daima yerçekimi kuvvetine ters yönde olduğu için, akışkanlar içine batmış olan cisimlerin ağırlıklarında, boşluğa nispetle bir azalma hissedilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com