Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kum, köpükten

Kum ve Köpük'ten...

Eski 01-14-2010   #1
Yar'e

Kum ve Köpük'ten...

__Bugünün acısı, dünün hazzının anısıdır

__Anımsamak bir tür buluşmadır, unutmak ise bir tür özgürlük

__Yüreğimdeki mühür kalbim kırılmadan çözülebilir mi?

__Arkadaşlık her zaman için tatlı bir sorumluluktur, asla bir fırsat değil

__Ancak büyük bir acı veya büyük bir sevinç senin gerçeğini açığa çıkarabilir İşte böyle bir anda ya güneş altında çıplak danset, ya da çarmıhını taşı

__Şafağa ancak gecenin yolunu izleyerek ulaşılabilir

__Gariptir ki, kimi zevklerin tutkusudur, acılarımızın bir kısmını oluşturan

__Kuş tüyünde uyuyanların düşlerinin, toprak üzerinde uyuyanlarınkinden daha güzel olmadığı gerçeğinde, yaşamın adaletine olan inancımı yitirmem mümkün mü?

__Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim

__Karşındakinin gerçeği sana açıkladıklarında değil, açıklayamadıklarındadır Bu yüzden onu anlamak istiyorsan, söylediklerine değil, söylemediklerine kulak ver

__Söylediklerimin yarısı beş para etmez; ama ola ki diğer yarısı sana ulaşabilir diye konuşuyorum

__Bir gerçek her zaman bilinmek, ama ara sıra söylenmek içindir

__İçimdeki yaşamın sesi, senin içindeki yaşamın kulağına ulaşamaz Yine de kendimizi yalnız hissetmemek için konuşalım

__Yaşam kalbini okuyacak bir şarkıcı bulamazsa, aklını konusacak bir filozof yaratır

__Zihnimiz bir süngerdir, yüreğimizse bir nehir Çoğumuzun akmak yerine, sünger gibi emmeyi seçmesi ne garip!

__Eğer kış, 'Baharı yüreğimde saklıyorum' deseydi, ona kim inanırdı?

__Öğretilerin çoğu pencere camı gibidir Arkasındaki gerçeği görürsün, ama cam seni gerçekten ayırır

__Haydi seninle saklambaç oynayalım Yüreğime saklanırsan eğer, seni bulmak zor olmaz Ancak kendi kabuğunun ardına gizlenirsen, seni bulmaya çalışmak bir işe yaramaz

__Neşeli yüreklerle birlikte neşeli şarkılar söyleyen kederli bir kalp ne kadar yücedir

__Evim der ki, 'Beni bırakma, çünkü burada senin geçmişin yaşıyor' Yolum der ki, ' Gel ve beni izle, çünkü ben senin geleceğinim' Ve ben hem eve, hem de yola derim ki, 'Benim ne geçmişim, ne de geleceğim var Eğer kalırsam, kalışımda bir ayrılış vardır; gidersem, ayrılışımda bir kalış

__Adlandıramadığın nimetleri özlediğinde, ve nedenini bilmeden kederlendiğinde, işte o zaman büyüyen her şeyle beraber büyüyecek ve üst benliğine uzanacaksın

__Güzelliğin şarkısını söylersen eğer, çölün ortasında tek başına olsan bile bir dinleyicin olacaktır

__Eğer ağzın yemekle doluysa nasıl şarkı söyleyebilirsin? Ve eğer elin altınla yüklüyse, şükretmek için nasıl kaldırabilirsin?

__Sözler zamansızdır Onları zamansızlıklarını bilerek söylemeli ya da yazmalısın

__Şiir bir düşüncenin ifadesi değildir O, kanayan bir yaradan veya gülümseyen bir ağızdan yükselen bir şarkıdır

_HALİL CİBRAN_

İmam Gazâli (ra)
Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Kum ve Köpük'ten...

Eski 01-14-2010   #2
Yar'e

Cevap : Kum ve Köpük'ten...

Ruhumu yedi kez aşağıladım:

İlki, onu yükseklere ulaşmaktan kaçındığını gördüğüm zamandı;

İkincisi onu topalın önünde topallarken gördüğüm zamandı;

Üçüncüsü kolayla zor arasında seçim yapması gerekip de, kolayı seçtiği zamandı;

Dördüncüsü bir yanlış yaptığı ve kendini başkalarının yanlışlarıyla avuttuğu zamandı;

Beşincisi güçsüzlüğe sabrettiği ve sabrını güce yorduğu zamandı;

Altıncısı bir yüzün çirkinliğini hor gördüğü ve onun aslında kendi maskelerinden biri olduğunu anlamadığı zamandı;

Ve yedincisi bir övgü şarkısı söyleyip de, bunun bir erdem olduğunu sandığı zamandı

Halil Cibran

İmam Gazâli (ra)
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com