Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bayır, turpu

Bayır Turpu

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bayır Turpu

Bayır Turpu Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Bayır Turpu Hakkında - Bayır Turpu Faydaları - Bayır Turpu Yetiştiriciliği

(Armoracia rusticana yada Cochlearia armoraica)

Turpgiller familyasındandırDiğer adları acırga, eşek turpu, kara turp, yaban turpu, yabani kaşkotu50-150 cm boylarında, yumru köklü, çok yıllık, kültürü yapılan bir bitkidirEzilip yaralandığında yakıcı bir koku yayan, ucu sivri, yumurtamsı, ince dişli kenarlı, dalgalı, boyları bazen bir metreye yaklaşan, saplı,iri yaprakları vardırHaziran-temmuz aylarında yaprak koltuklarında beyaz yada bazen mavi salkımlar halinde çiçekler açar

Anayurdu Akdeniz çevresi olmakla beraber, ılıman iklime sahip bütün bölgelerde, Avrupa’da, ABDde ve ülkemizde üretimi yapılır

Üretim tohumladır ama kökleri bölünerek yada kökten alınan kalemdede yapılabilir

Antik bir oyunda bayırturpuyla ilgili şöyle bir cümle geçer:”turpun değeri kurşunla, pancarın değeri gümüşle, bayırturpunun değeri altınla ölçülür”Bayır turpu musevilerin geleneksel acılı bitkilerindendir

Sonbaharda topraktan çıkarılın yumru köklerin dışı sarımsı içi beyaz ve etlidir

Genel olarak taze yada salamuraya yatırılmış kökü kullanılırTazesi rendelenerek kurutulmuşuda ender olarak toz halindeBu kök kendi halindeyken kokmaz, ama kesilir yada çizilirse, keskin, ve çok güçlü,göz yaşartıcı, düzensiz bir koku salgılar10-20 dakika sonra bu koku yok olur

Çiğken keskin lezzetli ve hafif acı yaprakları salatalara girerSebze olarak pişirildiğinde acılık azalır,hatta kalmazBayırturpu günümüzde yemeklere , salatalara eklenerek kullanılırYağlı yemeklerin sindirimini kolaylaştırırDana rosto ile bayırturpu sosu iyi gider

Yumru kökün bileşiminde glikozit, sinigrin, hardal yağı, C vitamini ve kalsiyum, sodyum,magnezyum gibi mineraller bulunurİştah açıcı,sindirim kolaylaştırıcı,idrar,gaz ve balgam söktürücü,idrar yolları rahatsızlıklarını iyileştirici, mikrop öldürücü,soğuk algınlığını giderici ve hafif ishal edici etkileri vardır

Eklem ağrıları içinde çiçekli yapraklar ağrıyan yere lapa olarak uygulanırRendelenmiş bayırturpu romatizma ağrılarıyla çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi gelir

Sirkesi istah açarBu sirkeyi elde etmek için 5 yemek kaşığı rendelenmiş taze bayırturpu 1 şişe sirke içine katılır ve iki hafta bekletilirSonra günde iki-üç kaşık içilmesi iştah açmanın yanında ,sindirimide kolaylaştırır

Dikkat bayırturpunu hamile hanımlarla böbrek sorunu olanlar fazla kullanmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com