Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boya, çalısı, sarı

Sarı Boya Çalısı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sarı Boya Çalısı

Sarı Boya Çalısı Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Sarı Boya Çalısı Yetiştiriciliği - Sarı Boya Çalısı Hakkında
SARIBOYA ÇALISI

(Mahonia aquifolium)

Kadıntuzluğugiller familyasındandırDiğer adı Oregon üzümü

2 metre boylarında yapraklarını dökmeyen çok yıllık bir çalıdır25-30 cm uzunluğunda yüreksi koyu yeşil renkli parçalı ve dikenli yaprakları sonbaharda kızıl kırmızıya dönüşürMart-nisan aylarında açan kokulu küçük mavi yada mavimsi siyah küçük küremsi meyveleri vardır

Kökler , yapraklar ve kabuk berberin ve hydrastin alkaloitleri içerirPark ve bahçelerde , cadde ve sokaklarda dekoratif amaçla kullanılabileceği gibi şifalı etkilerinden dolayı halk hekimliğinde de kullanılır

Kan temizleyici, karaciğeri güçlendirici etkileri vardırKaraciğer bozukluklarına sindirim sorunlarına, sürekli kabızlık ,bağırsak gazları, romatizma iltihaplarına karşı etkili bir eczadır

Bunun için kurutulmuş bitkiden çay demlenip içilir

Sedef hastalığı , sivilce,egzama gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarına karşı da dışardan uygulanır

Eskiden meyvelerden jöle, köklerden de sarı boya elde edilir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com