Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bacak, sütlü

Sütlü Bacak

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sütlü Bacak

Sütlü Bacak Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Sütlü Bacak Yetiştiriciliği - Sütlü Bacak Hakkında

SÜTLÜ BACAK

(Prenanthes alba)

Papatyagiller familyasındandırDiğer adları Çıngıraklı yılanotu, beyaz marul

60-120 cm boylarında, kırmızımsı gövdeli, sivri uçlu, üçgensi ve dişli kenarlı yaprakları olan, köksaplı (rizom), çok yıllık, otsu bir bitkidirTemmuz sonlarında ağustos başlarında sarkık demetler halinde pembemsi beyaz çiçekler açar

Kuzey Amerika’da, Kanada’da, Doğu Asya’da bolca bulunur

Bitkinin köksapında tanen, zamk, reçineler, toprak üstü kısmında kül vardır

Bir zamanlar yılan sokmalarına karşı kullanılmıştı;bitki sütünün, zehiri etkisizleştirdiği kabul edilmiştirYine bitkinin acı lezzeti köksapının kaynatılarak içilmesi yılan sokmalarında ve dizanteriye karşı iyi sonuçlar vermiştir

Bunun için günlük doz, bir çay kaşığı köksap (rizom)bir bardak suda kaynatılır ve içilir

Bitkinin tentürü sinir bozukluklarına iyi gelirSüt artırıcıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com