Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
üzümü

İt Üzümü

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İt Üzümü

İt Üzümü Hangi Hastalıklarda Kullanılır - İt Üzümü Hakkında - İt Üzümü Faydaları - İt Üzümü Yetiştiriciliği

(Solanum nigrum)

Patlıcangiller familyasındandırDiğer adları köpek üzümü, köpek memesi,kuş üzümü, tilki üzümü,it boncuğu,bambil otu,bambul otu,girit otu, yaldıran

10-70 cm boylarında dişli kenarlı ve dalgalı saplı, tüylü yaprakları , beyaz çiçekleri,bezelye büyüklüğünde, olgunlaşınca kararan üzümsü meyveleri olan, bir yıllık, otsu bir bitkidirGövdesi köşeli ve çok dallıdırÇiçeklerini haziranda açar

Boş alanlarda yol ve su kıyılarında kendiliğinden yetişir

Bileşiminde tanen , saponin,şekerler,solanin adlı bir gliko- alkolit Ave C vitaminleri bulunur

Hafif kokulu , acımsı lezzetli,çiçekli,yapraklı,genç meyveli dalları yatıştırıcı ve ağrı kesici olarak kullanılır

Bunun için 1 litre kaynar su 10 gram it üzümü karışımı üzerine dökülür, 10-15 dakika bekletildikten sonra süzülüp günde iki- üç fincan içilir

Aynı sıvıyla yaralar ve basur memeleri yıkanırsa ağrı diner aynı sonuç taze yapraklar ezilip lapa olarak uygulanınca da alınır

Bitkinin toksit etkisi fazla güçlü değildir;yatıştırıcı,uyku verici düzeyde kalır ve bu tür şikayetlere karşılık vermiş olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com