Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
afetler, doğal

Doğal AfetLer...!

Eski 06-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğal AfetLer...!

DOĞAL AFETLER

DOĞA KAYNAKLI BOZULMALAR

DEPREM,SEL,YANGIN,EREZYON

TOPRAK KAYMASI

DOĞAL AFETLER Çoğunluğu tabiattan kaynaklanan, ender olarak da

insanların sebep oldukları kazalara nazaran çok daha büyük ölüm, yaralanma ve kayıplara yol açan olaylara “afet” denir Afetler Şunlardır : Doğal afetler Depremler Erozyon Sel Toprak Kayması Çığ Yanardağ Patlaması Afetler ikiye ayrılır Doğal Afetler : Depremler Erozyon Sel Toprak Kayması Çığ Yanar dağ Patlaması İnsanların Yol Açtığı Afetler : Yangın Nükleer santraldeki sızıntı ve kazalar Kitlesel Savaşlar Radyoaktif Madde naklinde ortaya çıkan kazalar Doğal Afetler Beklenmedik zararla sonuçlanan tabiat , doğa olaylarıdır Deprem, su baskını, fırtına, kasırga, çığ, heyelan gibi olaylar doğal afetlerdir Bu olaylara karşı önceden zararları azaltıcı tedbirler alınabilir Ancak can ve mal kaybı olmasa da doğal dengeyi ekolojik denge yakından etkiler, çevre problemlerine yol açar Doğal Afetlerin Zararlarını Azaltma Yolları Yerleşim alanlarını afet bölgelerinden uzakta yapmak, Yol ve köprüleri de bu ihtimalleri göz önüne alarak inşa etmek, Jeolojik araştırma verilerine ve inşaat mühendisliği kurallarına uymak, İnsanları bu konuda eğitmek gerekir Depremler: Yer yuvarlağının dışını örten yer kabuğu, çeşitli nedenlerle sarsılır Zamana zaman yer yüzünde kendini belli eden kısa süreli bu sarsıntılara deprem denir Depremlerin Özellikleri Depremler hafif şiddette , orta şiddette veya çok şiddetli olur Depremin süresi ve şiddeti, özel bir aletle belirlenirBuna sismograf denir Depremin ne zaman ve nerede olacağı bilinemez 4 şiddetinden az olan depremlere hafif, 4-6 şiddetindeki depremlere orta, 7 ve daha fazla şiddette olanlara da şiddetli deprem denir Hafif depremleri hissetmeyiz Depremin Zararları Toprak kayması olur Elektrik direkleri devrilir, teller kopar Yangınlar çıkar Evler yıkılır Yer yarılır, çöküntüler oluşur Canlılar hayatını yitirir Köprüler ve barajlar yıkılır,sel baskınları olur Sıcak su kaynaklarının sıcaklığı artar Kaynak suları yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalır Depremden Korunma Yolları Binaların temeli sert topraklar ve kayalar üzerine oturtulmalıdır Binalar betonarme ve ahşaptan yapılmalıdır Binalar iki kattan fazla olmamalıdır Kurtarma ve ilk yardım ekipleri kurulmalı Deprem sırasında neler yapılacağı konusunda toplum eğitilmelidir YURDUMUZUN DEPREM BÖLGELERİ EROZYON Erozyon, toprağın tarım yapılan üst tabakasını, su veya rüzgarın etkisiyle aşınıp taşınmasıdır Erozyon, çevremizdeki toprakların ve yeryüzünün değişme nedenlerinden biridir EROZYONA NEDEN OLAN ETMENLER Şiddetli yağışlar ve kuvvetli rüzgarlar,arazi eğiminin fazla,toprak örtüsünün zayıf olduğu yerler erozyona neden olurErozyon,verimli toprakları verimsiz hale getirir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com