Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
aşk, eğer, kerem, verem, üzüntü

Üzüntü Verem, Aşk Kerem Eder

Eski 07-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Üzüntü Verem, Aşk Kerem Eder

Üzüntü Verem,Aşk Kerem Eder
Olay Yozgat’ın Akdağmadeni yöresinde yaşanmıştır Türkü’nün kahramanı olan delikanlı komşu kızı ile beşik kertmesidir Vakti gelir askere gider Ancak asker ocağında vereme yakalanır Hava değişimi alarak memleketine döner Ağır verem hastası olduğu için Sözlüsünün ailesi kızlarını gence göstermek istemezler

Genç tedavi için İstanbul´a götürülür Aylarca hastaneye yatar Hastalık onu verem, aşkı Kerem etmiştir Sevdiğini hiç görememenin ateşi ile yanar Hastane penceresinden memleketine doğru, sevdiğine doğru takılır gözleri Pencereden gördüğü incir ağacına anlatır aşkını Verem ve aşk tüketir bedenini Yakalandığı hastalıktan kurtarılamayarak hastanede ölür Ailesi cenazesini Yozgat´a getiremez İstanbul´a defnederler acılarını Bu türkü bir incir ağacı ile paylaşılan aşk acısının türküsüdür:

Hastane Önünde İncir Ağacı,
Annem Ağacı
Doktor Bulamadı Buna İlâcı,
Annem İlâcı

Ellerin Vatanı Bana Yurt Oldu,
Annem Yurt Oldu
Sevdiğimin yüzü bana hayal oldu,
Annem hayal oldu

Mezarım Çevirin sevdiğim Yüze,
Annem Vay Yüze
Benden Selâm Söyleyin Sevdiğime,
Vay Sevdiğime

Başına Koysun, Kareler Bağlasın,
Annem Bağlasın
Gurbet Elde Kaldım Diye Ağlasın,
Annem Ağlasın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com