Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cin, cumhuriyeti, halk, yönetim

Çin Halk Cumhuriyeti Yönetim

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çin Halk Cumhuriyeti Yönetim

Yönetim

Çin Halk Cumhuriyeti

Çin Halk Cumhuriyeti devlet yapısı

Hükümet

Merkezi Halk Hükümeti

Anayasa

Eski anayasalar: 1954 1975 1978

Başlıca siyasi ideolojiler

Mao Zedong: Mao Zedong İdeolojisi

Deng Xiaoping: Deng Xiaoping Teorisi

Jiang Zemin: Üç Temsilciler

Hu Jintao: Bilimsel Gelişim Kavramı

Başkan: Hu Jintao

Halk Meclisi

UHC daimi komite

ÇHC yasama sistemi

Başbakan: Wen Jiabao

Devlet Konseyi

Çin Halk Kurtuluş Ordusu

Merkezi Askeri Komisyon

ÇHC yasaları

Yüksek Halk Mahkemesi

Yüksek Halk Denetçisi

ÇHC yargı sistemi

Çin Komünist Partisi :
Anayasa

Genel Sekreterlik

Ulusal kurultay

Merkez Komite

Sekreterlik

Politbüro

Politbüro daimi komitesi

HSDK

Diğer Partiler

Seçimler (2008)

İdari bölümler

İnsan hakları

Dış ilişkiler

Dış yardımlar

See also

Hong Kong'da siyaset

Macau'da siyaset

Bu kutuyu: göster | tartışma | değiştir

20 Eylül 1954 tarihli bir anayasa ile sosyalizm idaresi kurulmuşturAncak tamı tamına sosyalist bir ülke olmamışlardır Mao döneminin ardından yapılan düzenlemelerle yabancı sermaye ithal ettiklerinden gerçek anlamda sosyalist bir ülke değillerdirİktidara ülkenin tek siyasi partisi olan Komünist Parti hakimdir Ülkede yasama ve yönetim 1227 üyeli senede bir defa toplanan Milli Halk Kongresi'nin elindedir Seçmen yaşı 18'dir Senede bir gün toplanan "Milli Halk Kongresi"nin yürütme meclisi olan Daimi Komisyon veya Devlet Meclisi, Kongre üyeleri tarafından kendi aralarından seçilen bir başkan, 13 temsilci, bir genel sekreter ve 65 milletvekilinden teşekkül eder
Yürütme yetkisi başbakan, 12 temsilci, 32 bakan veya bakan seviyesindeki komisyon başkanları ve genel sekreterden teşekkül eden hükümete aittir Yürütmenin bir kolu olan devlet başkanı kongre tarafından dört yıl için seçilir İdari bakımdan 28 eyalete ayrılmış olup, bunların 5'ini muhtar eyalet, 21'ini eyalet ve 2'sini de birer şehir olan iller teşkil eder

Kaynak : Wikipedia

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com