Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
boşamışım, dünyayı, talakla

Ben Dünyayı Bile Üç Talakla Boşamışım

Eski 08-01-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ben Dünyayı Bile Üç Talakla Boşamışım

ben dünyayı bile üç talakla

BOŞAMIŞIM

Niceleri vardır ki, kardeşleriyle görüşmek, onu ziyaret etmek ister de, meşguliyeti ona engel olur Ummadığı olaylar görüşmelerini engeller Umulur ki, Allah onları ayrılığı olmayan diyarda bir araya getirir Ben de Allah'tan niyaz ediyorum ki, bizi Tûba ağacının gölgesinde âbidlerin istirahat ettiği yerde birleştirsin

Malik b Dinar Hazretleri, evinin içinde bir kabir kazdırmıştı Her gece kabre iner, sabaha kadar orada kalıp tefekkür ve ibadet ederdi Bir gün Malik kendisine:

– Nasıl sabahladınız? diye sordular O:

– Akıbetimin cennet mi, yoksa cehennem mi? olduğunu bilmediğim hâlde sabahladım, diye cevap verdi

Malik b Dinar, dünyaya hiç kıymet vermez ve bu konuyu vaazlarında sık sık anlatırdı Demiştir ki:

"Tüm günahların kaynağına baktım, para ve mal sevgisinden başka bir şey göremedim Mal sevgisini içinden atan ve silkinen kul, gerçekten huzura ve kurtuluşa ermiş demektir"

"Vücut, hastalandığında kemali afiyetle yemek yiyemez, su da içemez Ne uyku uyuyabilir, ne de rahat edebilir İşte kalp de öyledir Ona dünya tutkusu bir sülük gibi yapıştığında ne öğüt alır, ne de Allah'ı zikredebilir"

Malik b Dinar Hazretleri haksızlıklara karşı çıkar, zulmü önlemek için elinden geleni yapardı Halktan vergi toplayan memurların keyfî uygulamalarına ve yaptıkları haksızlıklara karşı, onları korkusuzca uyarırdı Bir keresinde gemisi haksız yere elinden alınan bir tacir ona başvurmuş, o da vergi tahsildarlarının huzuruna çıkarak "O tüccarın gemisinin kendisine iadesi hususunda" onları şiddetle uyarmıştı

Malik b Dinar'ın büyüklüğünü bilen vergi memurları, onu karşılarında görünce ona karşı mahcubiyet içerisinde "Ey Malik! Bizim için dua et!" dediler Bunun üzerine Malik b Dinar Hazretleri onlara sitem ederek:

"Binlerce insan sizin yaptığınız haksızlıklar sebebiyle aleyhinize beddua ederken, ben sizin lehinize dua edeceğim öyle mi? Bu mazlum halkın duaları kabul olmayacak da benim duam mı kabul olacak?!" dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com