Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Kişisel Gelişim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
başarı, dürüstlük, formül, hatasız, için

Başarı İçin Hatasız Formül: Dürüstlük

Eski 12-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Başarı İçin Hatasız Formül: Dürüstlük

Çocukluğumda büyükbabamın iş yerine giderdim O müşteriyle hiçbir belge ve bağlantı imzalamazdı ve ‘ben size bir Türk gibi güveniyorum başka bir şey gerekmez’ derdi
Dr Albert Schweizer
Bu haftaki yazımda merhum Nüvit Osmay’ı saygıyla anmak istiyorum Kendisinin yazdığı ‘İnsan Mühendisliği’ adlı eseri başucu kitabımdır Nuvit Osmay’ın Arthur Gordon’dan derlediği ‘Başarı için hatasız formül’ bölümünden ben de alıntı yapmak istedim bu hafta
Başarıya gidecek yolu gösteren gerçekten hatasız bir formül vardır Onu takdir edecek ve uygulayacak kadar akıllı olan herkes bundan faydalanabilir
Amerikan endüstrisinde yükselmeye aday olan personel arasındaki rekabet korkunç derecede büyüktür İş adamları yıllarca üniversitelerdeki sicil kayıtlarını incelerler adayları süzgeçten geçirirler ve bütün bu testlerden geçen insanlara da özel fırsatlar sağlarlar Peki ama bulmak istedikleri nedir? Zeka mı? Çalışmak mı? Teknik mi? Tabii bütün bunlar arzu edilen şeylerdir Fakat bunlar bir insanı ancak belirli bir noktaya kadar götürürler Eğer o başa geçecekse ve kendisine kumanda yetkisi verilecekse bunların üstünde ve bunlara ek bir kabiliyeti olmalıdır ve bu kabiliyet onun verimini iki veya üç katına çıkarır Bu büyülü karakteristiği ifade edebilmek için yalnız bir tek kelime vardır: Dürüstlük Bu kelimenin batı dillerindeki karşılığı ‘Integrite’dir; tamamlık ve kemal ifade eder Matematikte ‘Integer’ bir sayı tam bir sayıdır İşte dürüst bir adam da kendine karşı tam bir adamdır
Yani o düşündüğünün aksini söylemez onun için yalan söylemek mümkün değildir O inandığı şeyin aksini yapmaz yani o hiçbir zaman kendi prensipleri ile mücadele halinde değildir İşte ben şundan kesinlikle eminim ki insan kendisiyle mücadeleden uzak olursa huzur içinde olursa bu ona başarıyı kaçınılmaz şekle sokan ekstra enerjiyi ve düşünce berraklığını verir
Dürüstlük insanın içinde bina edilmiş davranışların toplamıdır
Dürüstlük insanın en önemli değerlerine göre yaşamasıdır
Dürüstlük üstün derecede gelişmiş bir şeref duygusudur
Dürüstlük insanın kanaatinden dönmeyecek cesarete sahip olması demektir
Dürüstlük mecbur olmadığınız şeye itaat etmektir Bu ise işin tam kalbidir Hiç kimse sizi içinizdeki en iyi cevhere göre yaşamaya mecbur edemez Hiç kimse size ait bir şeye sizi zorlayamaz Hiç kimse sizi vicdanınıza uymaya zorlayamaz Dürüst bir adam bunu kendiliğinden yapar
Son kazanç düşünülürse dürüstlük bütün güçlüklere değer
Dürüstlüğün getirdiği erdemlerden en önemlileri cesaret sebat ve huzurdur
Başarı için hatasız bir formül mü? Evet Bunda bir hata yoktur Eğer şöhret para iktidar veya bütün o herkesin bildiği ölçülere aldırmadan dürüstlüğü arar ve bulursanız siz başarılı bir insansınız demektir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com