Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
hayırlısı, olsun

Hayırlısı Olsun

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hayırlısı Olsun

Her şeyin hayırlısı olsun

Hep daha fazlasını isteriz Her şeyin en iyisi olmalıdır Eksikliğe tahammülümüz yoktur Her şeyi madde ile ölçer, manayı göz ardı ederiz Kimi zaman dualara bile yansır bu durum Halbuki, her şeyin hayırlısıdır istenmesi gereken Aksi takdirde Keloğlan gibi, yediğimiz taam bile altın oluverir Her şeye sahip olduğumuzu ama kimse tarafından sevilmediğimizi farz edelim Neye yarar tüm bu servet Neyi isteyeceğimizi, sonucunda elimize ne geçeceğini ve bu isteğimizin bizi nereye götüreceğini düşünmeden dua etmemeliyiz Bize o an hayırlı gibi görünen bir şey, belki de musibetin ta kendisi olacaktır Velhasıl-ı kelam; Ne istersek isteyelim, sonunda `Hayırlısıysa olsun` demeyi, kendi iyiliğimiz için ihmal etmemeliyiz

Sorular

1-Almayı çok istediğiniz ev için gereken parayı denkleştirdiniz Ev sahibinin yanına gittiniz ki ne göresiniz! Bir saat önce bir başkası gelip evi satın almış

a-) Alan kişiyi ikna etmeye çalışırım Alan kişiyi ikna etmeye çalışırım

b-) Alan kişiyi ikna etmeye çalışırım

c-) Ama bu haksızlık

2- Oturduğunuz ev çok küçük Evin içinde hareket olanağınız sınırlı fakat taşınmak için de yeterli paranız yok

a-) Başımızı örtüyor ya

b-) Paramı denkleştirmeyi beklerim

c-) Borç alır hemen taşınırım

3-Karşılaştığım kötü olaylar karşısında en çokderim

a-) Ne günah işledim

b-) Hep de beni bulur

c-) Buna da şükür

4-Dualarımda hepisterim

a-) Çok zengin olmayı

b-) Her şeyin hayırlısını

c-) Çok başarılı olmayı

5-Arabanızla pikniğe gittiniz ve tam ateşi yakmış bir şeyler pişirecektiniz ki yağmur yağmaya başladı

a-) Arabada elde olanları yeriz

b-) Derhal eve döneriz

c-) Yağmasa şaşarım

6-Sinemaya gidecektiniz ki arkadaşınız sizi ziyarete geldi Ona da sizinle gelmesin teklif ettiniz ama o, bunu kabul etmedi

a-) Cd alır evde seyrederiz

b-) O`nu ikna ederim

c-) Kısmet değilmiş

7-Yardım istemediğiniz ve yardıma ihtiyacınız olmadığı halde size iyilik eden birisine

a-) Gerek yoktu ama sağ olun, derim

b-) Hayır dua ederim

c-) Ne istiyorsanız olsun, derim

8- Tatile gittiniz ve gittiğiniz bölgede kalmak için hiç boş yer bulamadınız Sadece eski ve harap bir pansiyon odası buldunuz Bir diğer belde ise kilometrelerce uzakta

a-) Yeter ki gönüller coşsun

b-) Birkaç gün deneyebiliriz

c-) Başka bir beldeye gideriz

9- Cep telefonunuzun bir üst modelini yan komşunuzda gördünüz ve çok beğendiniz Sizin telefonunuzun da hiçbir arızası yok

a-) Benim de olmalı

b-) Onun da üst modelini almalıyım

c-) Telefonumdan memnunum

10- Evlenmeyi düşündüğünüz kişi sizin beklentilerinizi tam manasıyla karşılamıyor

a-) Yollarımızı ayırırım

b-) Dört dörtlük insan yoktur

c-) O`nu uyarırım

Değerlendirme

16 PUAN VE ALTI

İstemediğiniz bir olayla karşılaştığınız vakit gönlünüzü ferah tutuyor ve elbet düze çıkacağınızı biliyorsunuz Elinizdekinin kıymetini bildiğiniz ve her ne olursa olsun hayırlısını dilemeniz; sizin her zaman mutlu olmanızı sağlıyor Acıdan bile tat almayı öğrenmek, istediğimiz olmadığında isyan etmemek, ne büyük erdemdir

17-23 PUAN

Her zor duruma karşı cebinizde bir formül taşıyorsunuz Güçlüklerle başa çıkma yolları hususunda epeyce bir tecrübeniz var Pek tabi bazı zamanlarda isteklerinizin büyüsüne kapılıp kendinizi kaptırdığınız durumlar da yok değil Siz yine de hayata şans vermeye; Dünyada misafir olduğumuzu unutmadan, umduğunuzu değil, bulduğunuzu yemeye devam edin

24 PUAN VE ÜSTÜ

Siz elbetteki her şeyin en iyisini hak ediyorsunuz `İyi` kavramını beyninizde şöyle yeniden bir değerlendirmeye ve tanımlamaya ne dersiniz İyi, pahalı, lüks, güzel, son modelmidir? Yoksa sizin için en hayırlısı mıdır? Size iyi gibi görünen şer, şer gibi görünen hayırlı olabilir Çevrenizdekileri de bu boyut da değerlendirirseniz, sevilen kişi olma şansınız yükselir

Puan tablosu

a b c

1 3 1 2

2 1 2 3

3 2 3 1

4 3 1 2

5 1 2 3

6 2 3 1

7 3 1 2

8 1 2 3

9 2 3 1

10 3 1 2

Her şeyde bir hayır vardır

Zamanın birinde bir padişah yaşarmış Padişah avlanmayı çok severmiş sık sık avlanırmışPadişahın aklı selim her şeyin hayırlısı her şeyde bir hayır vardır cümlesini dilinden düşürmeyen devamlı tekrarlayan bir de veziri varmışPadişahın başına bir şey gelse vezir hep Padişahım üzülmeyin her şeyde bir hayır vardır hayırlısı olsun dermiş Padişah da vezire bu yüzden çok kızarmışYine bir gün padişah vezirine bugün ava nereye gidelim diye sormuş, vezir bir yer tarif etmişOraya gitmişler vezir doldurup padişah sıkıyor fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlarPadişah vezirine kızmış, senin yüzünden oldu demişVezir yine aynı cevabı vermiş Her işte bir hayır vardır padişahım hayırlısı olsun üzülmeyin demiş Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp, benim elim kanıyorsen bana Her işte bir hayır vardır hayırlısı olsun diyorsun deyip veziri zindana attırmışVezir zindana giderken yine Her işte bir hayır vardır hayırlısı olsun deyip gitmiş Padişah yine öfkelenmiş, adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor Başka bir vezir bulmuşlar Padişah yine av yapmak için başka insan ayağı değmemiş bir yere gitmişler, avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp, esir etmişlerYerliler her gün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış, yani insan yiyorlarmış veziri padişahın gözü önünde afiyetle yemişler sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar Çünkü yerlilerin inancına göre sakat el veya ayak parmaklarından biri olmadı mı yemezlermiş Padişah düşünürken birinci veziri aklına gelmiş vezirini düşünüp ona hak vermiş Hemen ülkesine dönüp vezirini serbest bıraktırmış Ama yine soruyu sormuş; `Akıllandın mı?` demiş hadi benim elimin kesilmesini anladık, beni yemediler peki senin zindana girmendeki hayır nedir demişVezirde o veciz sözünü söylemiş; `Ben de zindana girmeyip sizinle gelseydim, yerliler şimdi diğer vezir gibi beni de kurban etmiş olacaklardı` demiş

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com