Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Matematik / Geometri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
fıkralar, fıkraları, ile, ilgili, komik, konulu, matematik

Matematik İle İlgili Fıkralar, Konulu Komik Matematik Fıkraları

Eski 12-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematik İle İlgili Fıkralar, Konulu Komik Matematik Fıkraları

Matematiktutkunları için biraz da güldürücü fıkralar paylaşıyorum Matematik ile ilgili bu fıkralar yüzünüzü gülümsetecektir

Matematik fıkraları, matematik hikayeleri, matematik öyküleri, matematik ile ilgili fıkralar, matematik konulu komik fıkralar vs

Matematikle İlgili Fıkralar

Matematik

Emekli öğretmen yolda giderken, yanına son model bir araba durmuş İçinden çıkan bir genç:- Hocam sizi gideceğiniz yere kadar götüreyimÖğretmen genci tanımamış Genç:Benim hocam Hacıbekir, tanımadın mı? Kayseri LisesindenÖğretmen biraz hafızasını yoklayınca genci tanımış- Lan oğlum Hacıbekir seni tanıdım ama, bu ne zenginlik, sen fakir bir öğrenciydinHacıbekir anlatır:-Öyleydim hocam ama, okuldan sonra ticarrete başladım Kısa zamanda biraz parakazandıkBunu duyan öğretmen iyice şaşırır Lan oğlum ticaret hesap işidir Ben seni matematikten sınıfta bırakmamışmıydım Sen sanıl ticaret yapıyorsun?- Valla hocam matematik falan bilmem (11)e alıp (4)e satıyorum Aradaki %3′le de geçinip gidiyoruz

Fonksiyonlar

Fonksiyonlar bir gün bir seminer tertiplemişler Seminere birkaç fonksiyon katılmış Her fonksiyon özellikleri hakkında bilgiler vermeye başlamış Derken içlerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış Dikkat türev geliyor! Hepsi apar topar kaçmaya başlamışlar Ancak ex hiç istifini bozmamış Türev ağır adımlarla içeri girmiş ve tek başına oturan fonksiyonu görüp sen benden korkmuyor musun? demiş Hayır, ben ex im diye yanıtlamış kendine güvenen bir edayla Yaa demiş türev Peki, sana benim xe göre türev alacağımı kim söyledi?

Türev

Günün birinde birkaç fonksiyon bir kafede oturmuş, sıfıra ne kadar hızla yakınsadıkları gibi konular üzerinde tartışıyorlarmış Derken içlerinden biri kapıya bakarak aniden bağırmış Dikkat türev geliyor! Hepsi apar topar sandalyelerinin altına saklanmışlar, ancak ex hiç istifini bozmamış Türev ağır adımlarla içeri girmiş ve tek başına oturan fonksiyonu görüp sen benden korkmuyor musun? demiş Hayır, ben exim diye yanıtlamış kendine güvenen bir tavırla Yaa demiş türev Peki benim xe göre türev alacağımı kim söyledi

Nazi Kampı

Hitler birgün kamplardan birini ziyaret ederken oradaki tutuklulardan birine sorar: - 5, 3 daha kaç eder?Mahkum 6 diye cevap verdiğinde yanındaki kurmaya döner ve kızgın bir ses tonuyla: - Ne biçim toplama kampı bu?diye azarlar

NASREDDİN HOCA

Nasreddin Hoca bir gün heybe almak için pazara gider Güzel bir heybe görüp pazarcı ile pazarlık yapar ve 1 akçeye anlaşırlar Tam oradan ayrılacaktır ki daha güzel bir heybe dikkatini çeker:- Kaç akçe şu heybe muhterem?- 2 akçe hocam- Aldım gitti, diyen hoca elindekini bırakır ve onu alıp tam gidecekken pazarcı seslenir:- Hocam Bu heybe 2 akçe Sen 1 akçe verdinHoca sinirlenir:- Bre cahil adam! Sana önce 1 akçe verdim Sonra da 1 akçelik heybe bıraktım! İkisi eder 2 akçe Daha benden neyin parasını istersin!

MECLİSTE

Osman Yükselin milletvekili olduğu yıllardır Bir gün meclis kürsüsünde, kendisine lâf atan vekillere dayanamaz ve:-Bu meclistekilerin yarısı eşektir! der ve iner kürsüdenBunun üzerine meclis karışır ve herkes kendisinden sözünü geri almasını ister Arkadaşlarının da ricası ile tekrar kürsüye çıkar ve keskin zekâsını gösteren ve vekilleri rahatlatan şu sözleri söyler:-Bu meclistekilerin yarısı eşek değildir!

Parite Olay

Olay, henüz döviz kurlarının uygulanmadığı yıllarda ABD-Kanada sınırındaki bir şehirde geçmektedir:ABD ve Kanada malum ki para birimi olarak dolar kullanmaktadırlar Yalnız her iki ülke de kendi paralarının daha değerli olduğunu iddia etmektedirler Şöyle ki Kanadalılara göre:1 ABD Doları= 90 Kanada Centi, Amerikalılara göre ise :1 Kanada Doları= 90 ABD CentiBir amerikalı, cebindeki 1 dolarla dolaşmaya çıkar Bir ara karnı acıkır ve simit alır (amerikan simiti!) Simitin fiyatı 10 centtir Cebindeki 1 doları verir Simitçi bozuk para ararken cebinin bir köşesinde 1 Kanada doları bulur, onu verir (90 cente eşit ya!) Derken sınırı yürüyerek geçer ve Kanada da dolaşmaya başlar Kaleme ihtiyacı olduğunu hatırlar Girer bir kırtasiyeciye Kalemin fiyatı da 10 Kanada centidir Cebindeki 1 Kanada dolarını verir Kırtasiyeci de para üstü olarak 1 ABD doları verir Oradan da ayrılıp evine döner Sonra düşünmeye başlar:- Yahu sabah evden çıkarken cebimde 1 ABD dolarım vardı, şimdi de 1 ABD dolarım var Pekiyi simitle kalemin parasını kim verdi?

Bir Derviş

Garip dervişin biri büyük bir köşkün önünden geçerken evin av meraklısı ve zalim olan beyi, yardımcıları ile ava gitmek için evden çıkıyorlardır Dervişle selamlaşırlar Aksilik bu ya o gün hiç bir şey vuramadan dönerler Bey çok sinirlidir Sabah ava giderken karşılaştığımız o dervişi bulun çabuk! Onun yüzünden işlerim ters gitti Uğursuzu getirin bana!Yardımcıları hemen dervişi bulup beyin huzuruna çıkarırlar Bey kükrer:-Bre uğursuz adam! Senin yüzünden elimiz boş geldik! Hiçbir şey vuramadık! Tiz vurun kellesini!Derviş, beye şöyle der:-Beyim sabah selamlaştık Siz hiçbir şey vuramadınız Ben ise kellemi kaybediyorum Siz söyleyin, hangimiz daha uğursuzuz?

Müfettiş Paradoksu

Bir işyerini, önümüzdeki on gün içinde vergi müfettişleri denetlemeye gelecektir Müfettişler, mantık oyunlarını sevdikleri için işyeri yetkilisine telefon açarlar ve:-Hangi gün geleceğimizi, o günün sabahında tahmin edebilirseniz, denetimden kurtulacaksınız derlerDefterleri denetimden geçemeyecek kadar karışık olan işyerinin yetkilisi, biraz düşünür ve müfettişlere:-Galiba bu denetimi yapamayacaksınız efendim Çünkü buraya geleceğiniz günü çok kolay tahmin edebilirim Şöylekienetimi, onunucu ve sonuncu güne bırakmazsınız Çünkü ben ilk dokuz gün gelmediğiniz takdirde onuncu gün geleceğinizi hemen bilirim Dokuzuncu gün de gelmezsiniz Çünkü ilk sekiz gün içinde gelmezseniz, dokuzuncu gün geleceğiniz açıkça belli olur (Onuncu gün gelmeyeceğinizi az önce ispatlamıştım) Onuncu ve dokuzuncu gün gelemeyeceğinize göre denetimi, sekizinci güne de bırakamazsınız Çünkü ilk yedi gün içinde gelmediğiniz takdirde sekizinci gün geleceğinizi hemen anlarımYetkili, mantık oyunlarına müfettişlerden daha meraklıymış

Para Üstü

Adamın biri kafeye gelir ve bir kola içer Garson hesabı almaya geldiğinde fiyatı sorar Kola fiyatının 260000 lira olduğunu öğrenir ve yirmi altı tane on bin liralık demir parayı üstüste dizer Garson tam parayı alacakken, bir vuruşta hepsini yere saçar Birşey diyemeyen garson içinden söylene söylene paraları toplamaya başlar Ertesi gün aynı adam, aynı garsondan bir kola ister Hesabı öderken aynı şekilde yirmi altı tane on bin liralık demir parayı üstüste dizer Garson tam parayı alacakken, yüne bir vuruşta hepsini yere saçar Garson çok sinirlenir fakat birşey diyemez ve paraları toplamaya başlar Bir sonraki gün aynı adam aynı kafeye tekrar gelir ve yine bir kola içer Fiyatı sorar garsona Neler olacağını bilen garson bezgin bir şekilde:- 260000 TL diye cevap verirO da ne? Adam cebinden bir beşyüz binlik çıkarıp uzatır garsona Garson büyük bir keyifle yirmi dört tane on binliği üstüste dizer ve tam adam alacakken öncekilerden çok daha kuvvetli bir vuruşla paraları kafenin içine saçar Adam hiç istifini bozmaz Cebinden iki tane daha on binlik çıkarıp atar diğer paraların arasına:- Boşver Bir kola daha ver bana

Ters Mantık

Temel coğrafya öğretmenine sorar:- İstanbuldan Ankaraya uzaklık kaç kilometre?- 450 diye yanıtlar öğretmeni Temel bunun üzerine:- Peki Ankaradan İstanbula uzaklık kaç kilometre? diye sorduğunda öğretmen hiç düşünmeden:- Aynı uzaklık, 450diye cevapladığında Temel biraz duraklar ve itiraz eder:- Öyle olmayabilir, mesela Ramazan Bayramından Kurban Bayramına iki, Kurban Bayramından Ramazan Bayramına ise on ay var

Yazı Tura

Bir matematik öğrencisi finale çalışamamıştır ve sınava girdiğinde bakar ki sorular doğru/yanlış tipinde Ne yapacağı bellidir Çıkarır bir bozuk para ve yazı-tura atarak imtihanı cevaplandırmaya başlar Gözetmen de bir yandan takip etmektedir onu Bu şekilde iki saat geçer Herkes sınıfı terketmiştir fakat o hala yazı tura atmaktadır Gözetmen dayanamaz ve gelip sorar:- Sınava çalışmadığın ortada Kitapçığı bile açmadın ve yazı-tura atarak cevaplandırıyorsun Peki seni bu kadar uzun süre meşgul eden nedir?Öğrenci hiç istifini bozmaz ve bozuk parayı fırlatmaya devam eder Şşşt, cevapları kontrol ediyorum

Yardım Talebi

Çocuk babasından matematik ödevini yapmasına yardım etmesini ister ve- Doğru olmaz oğlumcevabını alır fakat o ısrarlıdır:- En azından dene baba

Matematikçi

Balonla seyehat etmekte olan bir grup yolunu kaybeder ve biraz alçalarak aşağıdaki kişiye yaklaşırlar İçlerinden biri aşağıya bağırır Heyyy Şu anda nerdeyiz Aşağıdaki şahıs onlara şöyle bir bakar ve biraz düşünüp dalgın dalgın cevap verir Bir balonun içinde ve oldukça alçaktasınızBalondaki adam doğrulur ve arkadaşlarına:- Biliyor musunuz bu adam matematikçider Bunun üzerine balondaki diğer şahıslar bunu nerden anladığını sorduklarında şöyle yanıtlar Birincisi, çok düşündü, ikincisi söylediği şey kesin olarak doğru Üçüncüsü, bir işe yaramıyor

İddia

İki matematikçi aralarında tartışmaktadır Bunlardan biri aslında matematiği herkesin az-çok bildiğini iddia ederken, diğeri de öyle olmayıp sadece eğitimini almış insanların bildiğini savunmaktadır Sonunda bu meseleyi tartışarak halledemeyeceklerinin farkına varırlar ve teklifte bulunur herkesin bildiğini iddia eden:- Şurada bir restoran var Girelim oraya ve oradaki garson kıza xin integralini soralım Kabul ediyor musun?Diğeri hemen kabul eder Öyle ya, xin integralini bilen kaç tane garson kız vardır ki? Ne var ki, bu tartışmayı planlamış bulunan diğeri daha önceden garson kıza gidip, ona bir miktar karşılık önererek kendisine sorulacak olan soruya x2/2 cevabı vermesi hususunda anlaşmıştır Neyse, gelirler restorana ve o kızı görüp yanına gelirler Kıza:- Afedersiniz, size bir soru sorabilir miyiz?derler Kız kabul edince de soruyu sorarlar Garson kız pek fazla düşünmeden:- x2/2diye cevap verir Biri kazanmanın sevinci, biri de kaybetmenin hüznüyle teşekkür ederek ayrılırlarken garson kız arkadan seslenir:- Bir de C sabiti var

Deney

Bir matematikçi, bir fizikçi ve bir kimyacıyı bir ay süreliğine ayrı ayrı odalara kapatmışlar Odalarda kilitli bir buzdolabı ve çeşitli araç gereç varmış Bir ay sonunda odaların kapılarını açıp bakmışlar Fizikçi mekanik bir makine yaparak buzdolabının kapısını kırmış ve karnını doyurmuş Kimyacı çeşitli elementleri karıştırarak bir sıvı yapıp buzdolabının kapısını eritmiş Son olarak matematikçinin odasına girmişler Matematikçinin kurumuş cesedi duvara dayanmış bir halde yerde kanla şunlar yazılıymış:Teorem: Buzdolabını açamazsam ölürümİspat: Buzdolabını açtığımı varsayalım

İskoçya Koyunları

Bir mühendis ,bir fizikçi ve bir matematikçi iskoçyada trenin penceresinden bakarken siyah bir koyun görürler, mühendis hemen atılır;iskoçyadaki bütün koyunlar siyah derFizikçi söze karışır iskoçyadaki bazı koyunlar siyah diyerekVe matematikçi son noktayı koyar iskoçyada en az bir tarafı siyah olan en az bir tane koyun vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com