Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahmet, arkadaşının, aysoy, bildirmemesi, hatasını, işçinin, metin

İşçinin Iş Arkadaşının Hatasını Bildirmemesi (Ahmet Metin Aysoy)

Eski 06-26-2015   #1
Şengül Şirin

İşçinin Iş Arkadaşının Hatasını Bildirmemesi (Ahmet Metin Aysoy)

İşçinin iş arkadaşının hatasını bildirmemesi (Ahmet Metin Aysoy)

İşyerinde her kes yaptığından sorumludur
Ancak bazen başkasının hatasını amirlerine bildirmeyen işçi, ağır bedel ödemek durumunda kalabilir
Nasıl mı? Diyelim ki, iş arkadaşlarınız sizden önceki vardiyada hatalı üretim yaptı
Siz vardiyanıza geldiğinizde hatalı üretimi gördünüz Ancak, amirlerinize haber vermediniz ve hatalı üretim devam etti
Bunun üzerine, işvereniniz kıdem tazminatınızı ödemeden iş sözleşmenizi feshetti
Sizde, dava açtınız

Sonuç ?

Aşağıdaki Yargıtay kararını okuyalım
‘’ Davacı kendi vardiyasına geldiğinde önceki vardiyada yapılan hatalı üretimi fark etmiş, ancak yetkilileri uyararak üretimi durdurmamıştır
Hatalı üretime bilerek devam eden işçinin eylemi doğruluk ve bağlılığa aykırı davranış niteliğindedir
İşveren feshi haklı neden dayanmaktadır’’
( Yargıtay 9’ uncu Hukuk Dairesi, 27052010 tarih ve E2008/28023, K2010/14777 sayılı Karar )
Ahmet Metin Aysoy
SGK EBaşmüfettişi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com