Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ettiği, kendime, kendimin

Kendimin Kendime Ettiği

Eski 07-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kendimin Kendime Ettiği

Kendimin Kendime Ettiği Yazısı - Kendimin Kendime Ettiği Başak Sayan - Başak Sayan Yazıları

Yazar ve Yaşam Koçu Aykut Oğut'la buluştum ve sorunlarımın kaynağına indim Artık daha mutluyum!

Günlerden cumartesi

Hava puslu mu puslu

İçimden bir türlü gelmek bilmeyen yaza söylenerek Beyoğlu'nun dik sokaklarından birini çıkıyorum

Biriyle randevum var

Yazdığı iki kitapla da en çok satanlar listesinin tepelerine çıkmış biri

Aykut Oğut

Yaptığı bir dolu şeyin yanı sıra yaşam koçluğu da yapıyor ve ben kafamda bir dolu soruyla buluşacağımız kafeye gidiyorum

Kafeden içeri girer girmez gözlerim etrafı arıyor Birden tam karşımda neşeyle elini havaya kaldıran Aykut'u görüyorum

Hemen üç-beş muhabbetin ardından fotoğraf makinesinin karşısına geçiyoruz

Ortak bir işimiz olduğundan konuşacak çok şey buluyoruz hemen

Aykut, inanılmaz pozitif enerji veren biri Yanında kendinizi iyi hissediyorsunuz Ve garip bir biçimde kendinizi bazen kendinize bile söylemekte zorlandığınız şeyleri anlatırken yakalıyorsunuz

Korkmanıza gerek yok çünkü esas kuralın gizlilik olduğunu daha başlamadan belirtiyor zaten Ama bunu söylemesine bile gerek yok, o hissi zaten alıyorsunuz

Fotoğraf çekimi biter bitmez başlıyoruz sohbete

Aslında sohbetten ziyade çalışmaya ama sohbet havasında geçtiğinden anlamıyorsunuz bile

Ona 'aynalı kitabı' okuduktan sonra kendimde yakaladıklarımdan bahsetmeye başlıyorum

Bir o anlatıyor, bir ben

Bir o soru soruyor, bir ben

Çocukluğumu, annemi, babamı, ilk aşkımı, son aşkımı, hayatım boyunca karşılaştığım bende iz bırakan şeyleri, nedenini anlayamadığım ama her seferinde 'yine aynı şey' dediğim tüm durumları Her şeyi

Çalan telefonlara bakıyorum Hatta bir-iki iş bile hallediyorum o anda

Bu bile bana dair bir ipucu onun için

Ben ve benim kendi başıma açtığım işlerin ne olduğuna dair Sonra başlıyor anlatmaya

Önce egonun ne olduğunu anlamamı sağlıyor sonra da egonun insanın başına ne işler açtığını

Ego kötü bir şeymiş, ondan kurtulmamız gerekirmiş gibi bir inancımız var ya;

Bunun nasıl saçma bir şey olduğunu anlıyorsunuz çalışırken

Hayatımız boyunca öğrendiklerimizi başka türlü hatırlayamayız hayatta

Buna hafıza denir demeyin Ego ile hafıza birbirinden farklı

Hafıza, olayı hatırlayan mekanizma ama tekrar yapmanıza ya da yapmamanıza neden olan ego

Mesela çocukken eliniz sobaya değse ve yansa bu bilgiyi kaydedersiniz

'Sobaya elini değdirirsen yanar'

Eğer ego olmasaydı bunu sadece hafıza kaydederdi ve hafıza sadece olayları kaydediyor, o esnada yaşanan duyguyu değil

Dolayısıyla siz ego olmadan o sırada ne hissettiğinizi kaydetmediğiniz için, hayatınız boyunca o sobaya değmeye devam ederdiniz

Bu, her şey için geçerli Mesela çocukken 'ben değersiz ve yetersizim' ego kodunu oluşturduysanız hayatınız boyunca yaşadığınız her olaya bu çerçeveden bakacak ve bunu deneyimlemeye devam edeceksiniz demektir

Olaylar öyle olmasa bile sizin baktığınız pencereden öyle gözükecek

Sadece bu da değil Sizin kişilik özelliğiniz olduğunu düşündüğünüz bir şeyi aslında hangi nedenle ve nasıl yaptığınız da ego kodlarınızda gizli

Mesela ben

Öfkeli bir insan olduğumu anlaması zor bir şey değildi belki Aykut'un ama öfkemin nedenini bana söylemesi etkiledi beni

'Hayır demekle ilgili bir sorunun var değil mi' diye sordu

Bir an düşündüm ve 'Evet' dedim; 'böyle bir sorunum var'

Gülümsedi 'Hoşuna gitmeyen şeyleri ve hayır demek istediğin durumları ancak öfkeyle gösterebiliyorsun değil mi' diye bir soru daha sordu

Biraz düşününce bunun da doğru olduğunu anladım

O kadar uzun yıllar bu şekilde davranmıştım ki farkında bile değildim Ancak öfke ile istemediğim şeyleri ortaya koyabiliyordum

Tabii bunun bir de kökeni var bana söylediği

İlişkilerimde hep sorun yaşamama neden olan, hatta çoğu kez günlük hayatımda içinden çıkamadığım ego kodunun ne olduğunu fark ettiğimde, yıllar gözümün önünden su gibi akıp gitti

Bizler hayatımızın erken dönemlerinde yaşadığımız bir olay yüzünden bir kod oluşturuyoruz ve bu kod değişmedikçe tüm hayatımız ona göre şekillenmeye başlıyor

Mesela Aykut'un kıskançlıkla ilgili çok ciddi bir sorunu varmış ve çok uzun bir süre bu nedenle ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşamış

Derken uyguladığı yöntemle kendisindeki ego kodunu çözmüş

Küçükken annesi sandviçini daha rahat yemesi için elini bırakıyor O sırada da yanlarında bulunan komşu çocuğunun elini tutuyor

İşte o kısacık zaman dilimi ve önemsiz görünen sıradan bir olay, tüm hayatını etkileyecek ego kodunun oluşmasını sağlıyor

'Eğer ben kadının elini bırakırsam o gider başkasının elini tutar!'

O günden sonra da hayat ona hep bu kodun yansımalarını getirdikçe bu inanç daha da büyümüş Ta ki fark edip çözene dek

Nasıl çözülüyor derseniz, hemen birkaç kitap okumakla ve biraz sohbet etmekle olmuyor ne yazık ki

Bu konunun üzerine ciddi ciddi eğilmeniz, düşünmeniz, çalışmanız gerekiyor

Çalışmaya başladıkça yaşadığınız her şeyin nasıl sizin kendi tercihleriniz olduğunu anlıyorsunuz

Ve başkalarını suçlamaktan vazgeçiyorsunuz

Yeni bir karar aldığınızda içinizin derinliklerinden size neden yapamayacağınızı, neden olmayacağını fısıldayan bir ses var ya;

Hah, işte o egonuzun sesi!

O sesi duyduğunuzda yapmanız gereken tek şey onu dinlemek ve ikna etmek oluyor sadece

Nasıl yapılacağını size Aykut Oğut anlatıyor uzun uzun

Bu hayatta yapılan en iyi yatırım insanın kendisine yaptığıdır

Bu yüzden şimdi tek yapmanız gereken kendinize dönmeniz

NOT: Bana tuttuğun ayna için çok teşekkürler Aykut

VAZGEÇMEYİ BİLMEK

Kolay değildir hayatta vazgeçmeyi bilmek

İnsan doğası bu sonuçta, istemez sahip olduklarını bırakmayı

Bırakırsa kocaman bir boşluk olacağını düşünür içinde

Derin, iç sızlatan, yeri asla doldurulamayan bir boşluktan korkar gizlice

Asıl korku acı çekmektir yani

Sahip olduklarımıza sıkı sıkı sarılmamızın tek nedeni bu bencillikle harmanlanmış korkudur aslında

Ne büyük engeldir bu korkular hayatta

Sığındığımız duvarların ardına bir adım bile atamayız bu yüzden

Yapıştıkça kaybetmeyeceğimizi zannederiz o şeyi

Halbuki en büyük sorun yapıştıkça yaşanır, orası da ayrı ya

Evet, en kötü şey insan kaybetmektir hayatta

Ama vazgeçmeyi bilmekle kaybetmek aynı şey değildir

İnsan kaybetmenin türlü yolu vardır

Kimi paramparça ettiğinde kalbini, karşısındakini kaybeder;

Kimi en umulmadık anda hançerlediğinde arkasından

Kimi sarsıcı bir aldatışla kaybeder;

Kimi ise her şeyi bir karşılık bekleyerek yaptığında

Asıl kaybediş yanındayken aslında orada olmadığını fark ettiğin anda başlar

Ve o kaybedişin geri dönüşü yoktur asla

Vazgeçmeyi bilmek yürek ister

Vazgeçmeyi bilmek cesaret ister

Ve bunu başardığınızda içinizde hissettiğiniz tek duygu umut ve vefa olur sonuçta

HAFTANIN SÖZÜ

İnsanların sadakat kadar felakete de ihtiyaçları vardır

Dostoyevski

Başak Sayan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com