Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgi, bitki, hakkarinin, hakkında, iklimi, örtüsü

Hakkarinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Eski 10-19-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakkarinin İklimi Ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Hakkarinin İklimi ve Bitki Örtüsü Hakkında Bilgi

Hakkarinin İklimi ve Bitki Örtüsü

Hakkâri bölgesinde çok sert kara iklimi hüküm sürer Kışlar çok sert ve soğuk geçer Kış erken gelir ve uzun sürer Kasım-mart arası devamlı kar yağar 7 ay kar altında kalan yerler çoktur Kar kalınlığı 217 cm olan bölgeler vardır Yağmur ilkbahar ve sonbaharda yağar Senelik yağış ortalaması 580-792 mm arasındadır Yazlar sıcak ve kurak geçer Yaz ile kış arasında büyük ısı farkı vardır Bu fark 63°C’dir Hakkâri, Doğu Anadolu gibi kışın Sibirya üzerinde teşekkül eden kara hava kitlesinin, yazın da “Tropikal” bölgelerde kara iklimi tesiri altındadır

Hakkâri topraklarının % 59’u çayır ve mer’alardan, %25’i orman ve fundalıklardan, % 2’si ekili ve dikili alanlardan ibârettir Tarıma elverişli olmayan arâzi ise % 14’tür Dağların çoğu çıplaktır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com