Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
asurlular

Asurlular

Eski 08-31-2009   #1
Şengül Şirin

Asurlular

ASURLULAR

'* Yukarı Mezopotamya'da(Güneydoğu Anadolu) kurulmuşlar, Toroslar ve Kapadokya'ya kadar yayılmışlardır
* Anadolu'da ticaret kolonileri kurdular (KÜLTEPE'de)
* Çivi yazısını Anadolu'ya öğreterek, Anadolu'da tarih devirlerini başlattılar
* Tüm çivi yazılı eserleri başkentleri NİNOVA'da toplayarak, ilk KÜTÜPHANECİLİK ve ARŞİVCİLİK faaliyetini başlattılar Orta Mezopotamya'da Arabistan'dan gelen Samilerle Sümerler'in karışımıyla Asurlular meydana geldi
* MÖ 2000 yılında kurulan ve Asur merkezi olan bu devlet Anadoluya kadar ticari faliyetlerini geliştirerek ticaret kolonuleri kurdu
* Suriye'ye de hakim olan Asurlular, Hammurabi zamanında Babillerin egemenliği altına girdiler
* Tekrar bağımsızlığını elde eden Asurlular Arami göçleri ile sarsıldılar
* Tekrar toparlanan Asurlular ninova şehrini kurdular
* Mısır alınmış Elamlılar devletine son vermişlerdir
* Medler ve Babiller (Kaldeliler) birleşerek Asurluları yıktılar

DEVLET TEŞKİLATI

* Başta mutlak yetkililer donatılmış acımasız krallar bulunurdu(Bunlar kendilerini Dünya hakimi sayarlardı'')
* Saraydan sora ordu gelirdi Devletin temeli orduya dayanırdı
* Asur kanunları daha sertti
* Asur kralı Asur Banipal Ninova kütüphanesini kurdu
* Asurlular da dış ülkelerde ticaret kolonileri kuruluyordu
* Mallar arabalarla ve gemilerle taşınıyordu
* Mezopotamya'da dışarıya tahıl, hurma, yün, süs eşyaları satıyor dışardan ise kereste, fildişi, maden alınıyordu
* Sanayi olarak madencilik,dokumacılık ve gemicilik başta geliyordu
* Ticarette takas ve külçelerle gümüş para olarak kullanılıyordu

'''

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com