Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Yazılar & Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ahirette, getirenleri, kendisine, peygamberimizsav, salavat, tanıyacaktır

Peygamberimiz(Sav) Ahirette Kendisine Salavat Getirenleri Nasıl Tanıyacaktır?

Eski 10-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Peygamberimiz(Sav) Ahirette Kendisine Salavat Getirenleri Nasıl Tanıyacaktır?

Peygamberimiz ahirette ümmetini tanıyacağına dair rivayetler çoktur

Benim ümmetim, kıyamet gününde, alınlarındaki abdest izlerinin beyazlığı ile tanınır" (Ahmed b Hanbel, Müsned, 1/402)

"Henüz gelmemiş kimseleri tanıyabilecek misin, nasıl tanıyacaksın?" Rasulü şöyle buyurdu:

"Bir adam düşününÖyle bir adam ki alınları parıl parıl atları var, ayaklarının sekileri bembeyaz olan atları var Siyah ve dor atların içinde kendi atlarını tanır mı tanımaz mı?"

- "Evet tanır" dediler

"Benim ümmetim de gurran muhaccelin olarak gelecekler 'ın huzuruna gelirken karşıdan bakacağım, alınlarında secdenin emaresi nur gamzeder göreceğim abdest uzuvları nurla etrafa nur saçıyor göreceğim, at sahibinin atlarını tanıyacağı gibi ümmetimi tanıyacağım

Ben havzımın başında onların faratıyım! Ben o kardeşlerimden evvel gidiyorum"

Faratın manası budur: Onlardan önce gidiyorum

- "Onlardan önce gidiyorum, gideyim onlara yer hazırlayayım, kevserimi hazırlayayım, maşrapalarımı hazırlayayım, bir misafiri misafir eder gibionları güzel karşılaya, istikbal ede, hüsn-ü istikbalde bulunayım"(el-Tac no 1645 (Müslim, Nesei); Kırk Hadis, s 27)

SALÂVAT HAKKINDAKİ HADİS-İ ŞERİFLER

1-“Kim bana salâvat okumayı unutursa, ona cennetin yolu unutturulur” (Beyhakî)

2- Amr İbnu Rabi'a radiyallahu anh anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Bana salâvat okuyan bir mü'min yoktur ki ona melekler rahmet duasi etmemiş olsun Bu, bana salâvat okuduğu müddetçe devam eder Öyleyse kul bunu, ister az ister çok yapsın!"

3- İbnu Abbas radiyallahu anhuma anlatıyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bana salâvat okumayı unutursa, cennetin yolunu terketmiş olur"

5- Nesâî nin bir rivâyetinde soyle denmistir: "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'la namaz kilinca: "Selâm 'in uzerine, selâm Cibril ve Mikail uzerine olsun" derdik Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm):

"Selâm 'in uzerine olsun demeyin Zira selâm'in kendisidir Ancak soyle deyin: "Tahiyyat içindir "

Buhârî, Ezan 148,150, el-Amel fi's-Salât 4, Istizan 3, 28, Da'avat 17, Tevhid 5; Muslim, Salât 55-61, (402-403); Ebû Davud, Salât 182, (968-969); Tirmizî, Salât 215, (289); Nesâî, Iftitah 189, (2, 237)

6- Ebû'd-Derda anlatiyor: "Rasulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Cum'a günü bana salâvatı çok okuyun Çünkü o gün okunan salâvatlar meşhuddur, melekler ona şahidlik ederler Bana salâvat okuyan hiç kimse yoktur ki, o daha okumasını bitirmeden salâvatı bana ulaştırılmamış olsun" Bunun üzerine dedim ki: "Siz öldükten sonra da mı?" "Evet buyurdular, öldükten sonra da Zira Cenab-ı Hak hazretleri toprağa, peygamberlerin cesedini çürütmeyi haram etmiştir 'ın Peygamber’i her zaman diridir, rızka mazhardır"

7- “Bana salâtınız sizin için zekattır

(Ahmet Davudoğlu, Tibyan Tefsiri, c3, s460, Akpınar Yayınevi)

8- “Yanında ben zikrolunduğum zaman üzerime salât etmiyen kişinin burnu yere sürtülsün” (Tirmizî, daavat, 100; Müsned, 2, 254)

9- “Kim bana bir kere salât ederse; Teala ona on salât eder, on günahını siler, on kat derecesini artırır

(Es-siracü’l-Münir, Beyhakî)

10-“Kim bana bir salâvat getirirse Teala bu yüzden o kimseye on misli mağfiret eder” (Müslim, Salât, 70)

12- “Yanında ben zikrolunduğum zaman bana salât etmiyen ateşe girer

(Ahmet Davudoğlu, Tibyan Tefsiri, c3, s460, Akpınar Yayınevi)

13- “ Teâlâ benim için iki melek görevlendirmiştir Ben bir müslümanın yanında anıldım da bana salâvat getirdi mi, mutlaka o iki melek ona ' seni bağışlasın' derler Teâlâ ve diğer melekleri de o iki meleğe cevap olarak 'Amin' derler Bir müslümanın yanında adım zikrolunduğunda da bana salâvat getirmedi mi, mutlaka o iki melek: ' seni bağışlamasın' derler Yüce ve öteki melekleri de o iki meleğe cevaben 'Amin' derler” (Hak Dini Kur’an Dili, Elmalılı Hamdi Yazır)

14- “Kıyamet gününde bana halkın en yakın olanları ve şefaatime hak kazananları, bana en çok salâvat getirenleridir” (Tirmizî, vitr, 21)

18- “Şüphesiz ki, benim üzerime salâvat getiren kimsenin selâmını almak için bana ruhumu iade eder” (Ebû Davud, Menasik, 96)

19- “Dua eden kimse Peygamber (as)’a salât etmedikçe duası perdelenir, dergâh-ı icabete vasıl olmaz” (Taberânî, İbn Mes’ud’dan)

20- “Sizden biriniz ’tan bir dilekte bulunduğu zaman evvela O’na, şanına lâyık tarzda hamd-ü sena etsin Sonra Peygamber (as)’a salâvat getirsin Çünkü, bu sûretle arzusuna daha kolay kavuşur” (Taberânî, İbn Mes’ud’dan)

21- “Cebrail ile karşılaştığımda bana şöyle dedi: Sana müjde ederim, diyor ki: Kim sana selâm verirse ben ona selâm veririm Kim sana salât getirirse ben ona salât getiririm(Hâkim, Beyhâki)

22- Hangi bir zümre bir mecliste oturup da ’ı anmadan, bana da salât getirmeden dağılırsa üstlerine ’tan bir hasret çöker Dilerse onları azablardan yarlığar(Ebû Davud)

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com