Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dil, divan, edebiyatında

Divan Edebiyatında Dil

Eski 07-01-2009   #1
Şengül Şirin

Divan Edebiyatında Dil

Divan Edebiyatında Dil

Ortaçağda Avrupa'da Hıristiyanlar'ın ortak dili Latince olduğu gibi, İslam toplumlarında da ortak dil Arapça'ydı Çünkü Kuran dili Arapça'ydı İranlılar, Abbasiler'in egemenliği altında yaşarken kültür ve edebiyatla başlayan canlanmanın sonunda yeni bir dil oluşturdular ve Yeni Farsça diye adlandırılan bir dille 9 yüzyılda kendi edebiyat ürünlerini vermeye başladılar Türk edebiyatını etkileyen de özellikle bu ürünler oldu
Anadolu'da kurulan Türk devletlerinin resmi yazışma dili Arapça ve Farsça olmaya başladıktan sonra, bu durum edebiyatı da etkiledi ve özellikle devlet adamları

çevresinde, onların koruduğu şairler ve yazarlar, Arapça ve Farsça'yı, Türkçe'ye yeğlemeye başladılar Selçuklu sultanlarının ve şehzadelerinin İran kültürünü iyi bilen ve onunla yakından ilgilenen kişiler oldukları, saraylarını şairlere açtıkları, onları özendirerek birçok yapıtın ortaya çıkmasına yardımcı oldukları bilinmektedir Ayrıca sultanlar da şiir yazıyor ve edebiyatla uğraşıyorlardı Böylece Türkçe yavaş yavaş Arapça ve Farsça sözcüklerle dolmaya başladı Osmanlı Devleti döneminde de bütün bu dillerin karışımıyla Osmanlıca denen dil ortaya çıktı Divan edebiyatı ürünleri de bu dille ve/iliyordu

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com