Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuk, edebiyatıalmanya

Çocuk Edebiyatı-Almanya

Eski 06-29-2009   #1
Şengül Şirin

Çocuk Edebiyatı-Almanya

Çocuk Edebiyatı-Almanya

16 yüzyılda gerçekleşen Reform hareketi, Almanya'da tüm alanları etkilediği gibi, çocuk edebiyatını da etkiledi Böylece çocuklara yönelik yapıtlarda öğretici ve dinsel ilkeler öne çıktı Daha sonra Aydınlanma Çağı'ndan başlayarak, çocuğun bağımsız bir kişiliği olması gerektiği vurgulandı İngiliz yazar Daniel Defoe'nun Robinson Crusoe adlı yapıtını Rousseau öğretisi paralelinde uyarlayan Joachim Heinrich Campe'nin Genç Robenson'u (Robinson der Jüngere; 1779) bu yeni akımın en

önemli ürünlerinden biriydi 19 yüzyılın başlarında ise Romantizm Akımı'nın {bak ROMANTİZM) etkisine giren çocuk edebiyatında, giderek Almanya'nın zengin halk edebiyatı kaynaklarına ilgi duyulmaya başlandı Peri masalı alanında en önemli adlar olan ve Grimm Kardeşler {bak Grimm Kardeşler) olarak tanınan Jacob Ludwig Cari ve Wilhelm Carl'ın 181215 arasında derledikleri masallar arasında Türkçe'ye de çevrilen Hansel ve Gretel, Rapunzel, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Parmak Çocuk gibi ünlü masallar vardır

II Dünya Savaşı öncesi ve sırasında duraklayan Alman çocuk edebiyatı, 1945'ten günümüze kadar çok önemli bir gelişme göstermiştir Bugün çocuğun bağımsız kişiliğine verilen önem ve çocuk kurumlarının vardığı ileri düzey bakımından Almanya dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir

Çağdaş Alman yazarlarından Erich Kâstner çocukların dünyasını ciddiye alan, mizah yollu anlatımıyla çok sayıda çocuk kitabı yazmış bir yazardır Toplu yapıtları 1959'da Gesammelte Schriften adıyla yayımlandı Bunların içinden Noktacık ile An
ton, Uçan Sınıf, Palavracı Baron gibi birçok öykü Türkçe'ye çevrildi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com