Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çocuk, edebiyatıfransa

Çocuk Edebiyatı-Fransa

Eski 06-29-2009   #1
Şengül Şirin

Çocuk Edebiyatı-Fransa

Çocuk Edebiyatı-Fransa

Jean de La Fontaine'in fablları ile Fenelon'un XIV Louis'nin oğlunun eğitimi için yazdığı Aventures de Telemaque (1699; "Telemakhos'un Başından Geçenler") sayılmazsa, Fransız çocuk edebiyatının Charles Perrault' nun duru bir dille anlattığı peri masallarıyla başladığı söylenebilir Contes de ma mere l'Oye (1698; "Peri Masalları") adlı bu kitap "Külkedisi", "Kırmızı Şapkalı Kız", "Mavi Sakal", "Uyuyan Güzel" ve "Çizmeli Kedi" gibi hepinizin çok iyi bildiği ünlü çocuk öykülerini

içeriyordu 18 yüzyılda JeanJacques Rousseau Emil (1762) adlı yapıtında, çocuk eğitiminde öğreticiliğin ağırlık taşıması görüşünü ileri sürerek, bu alandaki yayınları önemli ölçüde etkiledi Bu eğilim 19 yüzyılın büyük bir bölümünde etkisini sürdürürken, Mme de Segur'un torunları için yazdığı Bir Eşeğin Hatıraları (les memoires d'une âne; 1860) gibi romanlar çocuk edebiyatına duygusal bir boyut ve

canlılık kazandırdı Bu dönemin en önemli yazarı ise "bilimkurgunun babası" sayılan Jules Verne'dir {bak VERNE, Jules) Ayrıca George Sand, Alphonse Daudet ve Alexandre Dumas gibi önemli yazarlar da çocuk edebiyatına katkıda bulundular
Fransız çocuk edebiyatı 20 yüzyılda parlak bir döneme girdi

Andre Maurois'nın Şişkolarla Sıskalara (Patapoufs et Filifiers) ile Antoine de SaintExupery'nin Küçük Prensli (le Petit Prince; 1943) bu dönemin sevilen çocuk kitapları arasındadır 20 yüzyılda çocuk yayınları arasında çizgi romanlar da tartışmasız bir yer tutmaktadır Örneğin Herge'nin 1929'da çıkmaya başlayan Tenterfi ile Goscinny' nin Asteriks'i (1959) ve Red Kit gibi diziler çocuklarca çok sevilen ve izlenen çizgi romanlardır

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com