Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
2ahmet, ahmet, biyoğrafisi, hakkında, hayatı, iiahmet, ikinci, kimdir, sultan

Sultan İkinci Ahmet Kimdir Hayatı Sultan İi.Ahmet Biyoğrafisi Sultan 2.Ahmet Hakkında

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan İkinci Ahmet Kimdir Hayatı Sultan İi.Ahmet Biyoğrafisi Sultan 2.Ahmet Hakkında

Sultan Ikinci Ahmet Kimdir Sultan Ikinci Ahmet Hayatı Sultan II Ahmet Biyoğrafisi Sultan 2 Ahmet Hakkında
Sultan Ikinci Ahmet Kimdir Hayatı Sultan IIAhmet Biyoğrafisi Sultan 2Ahmet Hakkında
Babasi : Sultan Ibrahim
Annesi : Hatice Muazzez Sultan
Dogumu : 25 subat 1643
Vefati 6 subat 1695
Saltanati : 1691 - 1695 (4) sene

Ikinci Ahmed Istanbul'da dogdu Annesi onun terbiyesi ve tahsili ile sIkI bir sekilde mesgul oldu Son derece faal ve her isi bizzat idare etmek isteyen biriydi Yazi yazma kabiliyeti çok üstündü Kendisi bir çok Kur'an-i Kerim yazmistir Arapça ve Farsça lisanlarina vakifti Devlet islerini çok yakindan takip eder,hasta bile olsa divan toplantilarina katilirdi

Sairlere ve Siirlere düskündü Fazil Mustafa Pasayi Sadrazamlikta birakti
Salankamen Meydan Muharebesinde, Köprülü Fazil Mustafa Pasa sehid düstü (1691) Venediklilerle Hanya'da Siddetli çarpismalar yapildi ve Hanya Zaferi elde edildi (Agustos 1692)1693 senesinde Istanbul'da iki yangin oldu ve 5000 tane bina yandiAlmanlar ayni sene Belgrad'i muhasara ettiler ve 10000 ölü vererek çekildiler21 Eylül'de Sakiz düstüIkinci Ahmed 6 Subat 1695 senesinde Edirne'de vefat etti Cenazesi, agabeyi Ikinci Süleyman gibi Istanbul'a getirildi ve Kanuni Sultan Süleyman Türbesine gömüldü (Allah rahmet eylesin)
Seyh Selami Ali Efendi, Seyh Muhammed Niyazi-i Misri (H 1105) bu devirde vefat etmislerdir
Erkek çocuklari : Ibrahim, Selim
Kiz çocuklari : Atike Sultan, Hatice Sultan, Asiye Sultan

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com