Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
3mehmed, hayatı, kimdir, sultan

Sultan 3.Mehmed Sultan 3.Mehmed Kimdir? Sultan 3.Mehmed Hayatı Sultan 3.Mehmed

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan 3.Mehmed Sultan 3.Mehmed Kimdir? Sultan 3.Mehmed Hayatı Sultan 3.Mehmed

Sultan 3Mehmed Sultan 3Mehmed Kimdir? Sultan 3Mehmed Hayatı Sultan 3Mehmed Hakkında
Sultan 3Mehmed Sultan 3Mehmed Kimdir? Sultan 3Mehmed Hayatı Sultan 3MehmedSultan Üçüncü Mehmed 26 Mayis 1566'da Manisa'da doidu Babasi Sultan Üçüncü Murad, annesi Safiye Sultan'dir ismini, Fatih Sultan Mehmed'e benzemesi için, büyük dedesi Kanuni Sultan Süleyman koydu Orta boylu, kumral saçli ve güzel yüzlüydü Çok kuvvetli bir ilim tahsili yapti ve Tacüt-Tevarih yazari Hoca Sadeddin Efendi'den dersler aldi

Sultan Üçüncü Mehmed, 1583'te Manisa sancakbeyliiine tayin edildi 1595 yilinin Ocak ayina kadar görev yaptiii Manisa'dan, babasinin ölüm haberi üzerine hareket ederek, 27 Ocak 1595 tarihinde geldiii istanbul'da Osmanli tahtina oturdu

Sultan Üçüncü Mehmed annesini çok sever, sayar ve dinlerdi Bundan yararlanan annesi Safiye Sultan, Osmanli sarayinda hakimiyet kurdu Bazi konularda padiiahi zorlayip istediiini yaptiriyor, bu da devlet iilerinde kariiikliklara sebep oluyordu Dinine çok baili ve tasavvufa da son derece merakliydi

Hz Muhammed'in (SAV) ismi anilinca, saygisindan derhal ayaia kalkardi Üçüncü Mehmed devri duraklama dönemine rastlar Sultan Üçüncü Mehmed, kolayca üzüntüye kapilir, yemekten, içmekten kesilirdi Celali isyanlari ve iran savailarinin çok uzun sürmesi onu büyük üzüntü içinde birakti içkiyi siki bir iekilde yasaklayip, bütün gizli meyhaneleri kapattirdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com