Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
balkan, ikinci, nelerdir, savaşı, sonuçları

İkinci Balkan Savaşı Ve Sonuçları Nelerdir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İkinci Balkan Savaşı Ve Sonuçları Nelerdir?

İkinci Balkan Savaşı ve Sonuçları Nelerdir?

Balkan Devletlerinin ele geçirdikleri Balkan topraklarını aralarında paylaşamamaları üzerine(özellikle Makedonya)başlamıştır(Bulgaristan çok toprak almıştı)Durumu fırsat bilen OsmanlılarEdirne ve Kırklareli’yi işgalden kurtardıRomanya da Bulgaristan’ın zor durumundan yararlanarak savaşa girdiZor durumda kalan Bulgaristan Balkan Devletleriyle Bükreş Antlaşması imzaladı(1913)ve bazı topraklarını onlara bıraktı
Osmanlı devleti de Bulgaristan’la İstanbul Antlaşması(29 Eylül 1913) imzalandıBuna göre;
a) Edirne Kırklareli ve Dimetoka Osmanlı Devletine kalacakMeriç ırmağı iki ülke arasında sınır olacak
b) Bulgaristan’da kalan Türkler dini inançlarını serbestçe yaşayabilecekler müftülerini seçebileceklerkültürlerini geliştirebilecekler
Yunanistan’la da Atina Antlaşması imzaladı(14 Kasım 1913)Buna Göre
a) Yunanistan’da kalan Türkler de Bulgaristan’dakiler gibi haklara sahip olacaklarTürk varlığı korunacakGirit’in Yunanistan’a ait olduğu kabul edilecek
b) İmroz(Gökçeada) Bozcaada ve Meis adası Osmanlılara kalacakYunanlıların işgalindeki Oniki ada hakkında kararı büyük devletler verecek

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com