Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
geleneksel, tiyatrosunun, türk, özellikleri

Geleneksel Türk Tiyatrosunun Özellikleri

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1Köylü Tiyatrosu Geleneği
Kırsal bölgelerde ve köylerde görülen daha çok yöresel yaşamdan konularını alan seyirlik oyunların biraraya getirdiği tiyatro geleneğidir Kökleri çok eskiye dayanır Bolluk sevgi savaş kıskançlık yoksulluk gibi konular işlenir Köy Seyirlik Oyunu da denilen bu oyunlar sözlü gelenek içinde yer alır Oyunların içeriği ve yapısı yörelere göre farklılıklar gösterebilir Oyuncular genellikle profesyonel değildir Kılık değiştirme kişileştirme maskeler ve müzik oyun içinde yer alabilir Köylü tiyatrosu geleneği içinde yer alan oyunlarda kalıplaşmış sözlerin yanı sıra doğaçlamalar da bulunur
2Halk Tiyatrosu Geleneği
Halk tiyatrosu geleneği içindeki oyunların en yaygınları meddah Karagöz ve orta oyunudur Bu oyunlar köylü tiyatrosu geleneğine göre sosyal sanat anlayışına ve tiyatroya biraz daha yaklaşmış oyunlardır Oyuncular az çok profesyonel kimselerdir Bu oyunlar da doğaçlama geleneğine bağlıdır Halk tiyatrosu içinde yer alan oyunlar şehirlerde belli bir sahne anlayışı içinde sergilenirdi
3Batı Tiyatrosu Geleneği
Batılı anlamda tiyatro geleneği Tanzimat Dönemiyle başlamıştır Çeviriler uyarlamalar ve ilk denemelerle kendini gösteren bu gelenek günümüze kadar olgunlaşarak gelmiştir Günümüzde de gerek devlet tiyatroları gerekse özel tiyatrolar bu geleneği kurumlaştırarak sürdürmektedir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com