Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlamı, istiklal, kıtasının, marşının, yedinci

İstiklal Marşının Yedinci Kıtasının Anlamı Nedir?

Eski 08-25-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İstiklal Marşının Yedinci Kıtasının Anlamı Nedir?

İstiklal Marşının 7 Kıtasının Anlamı Nedir?

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Bu mısrada şair bu defa Türk halkına seslenmektedir Yine Türk vatanından ‘cennet’ ifadesiyle söz edilmekte vatanımız yüceltilmektedir Mısranın geneline baktığımız zaman şu yoruma varabiliriz Öyle güzel kutsal bir vatanımız öyle güzel fedakâr bir milletimiz vardır ki sağcısından solcusuna İslamcısından milliyetçisine kürdünden lazına kadar herkes bu vatan için canını feda eder edebilir etmiştir Cumhuriyetin kuruluşundan sonrada Türk halkı güneydoğuda Kıbrıs’ta ve ülkenin her yerinde vazifesini sivil ve asker olarak vazifesini yerine getirmiştir Mısradan anlıyoruz ki önceki kıtalarda yaşanılan hadiseler sonucunda Türk halkı milleti batıdan gelen tehditkâr açıklamalar ve ABD’nin Irak Afganistan işgalleri Türk halkının şiddetli tepkisini çekecek ülke çapında gösteriler düzenlenecek değişik partiler ve sivil toplum örgütleri tarafından mitingler ve toplantılar düzenlenecektir Bana göre bu mısradaki durum olaylar 2004 Kasım ayı sonları ve aralık ayı başlarında gerçekleşmiştir Eğer 2004 Kasım ayı sonları aralık ayı başları gazete arşivleri ve televizyon haber arşivleri incelenirse ayrıca hafızanızda o günlere dönerseniz olağanüstü sıra dışı normal olmayan olayların ülkemizde ve dünyada cereyan etmiş olduğunu görürsünüz Bu mısranın yorumu ve 2004 yılıyla mısra ve şiiri ilişkilendirmem sadece bir tahmindir şiiri ve herkesi bağlamaz şiiri yazan şair şiirin tevilini vermemiştir şiirin herkes tarafından kabul gören bir tahlili de yoktur Şiir hakkında çok farklı tahliller yapılmış benim yaptığım tahlil de bunlardan birisidir tahlilime katılmayabilir delice bulabilirsiniz ama düşüncelerinize sınır koymaz yaptığım tahlile önyargısız bakarsanız tahlilimin doğru olabileceği fikrine de yabancı durmazsınız bana göre

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda!

Bu mısrada şair yine o kişiye seslenmektedir Bu mısrada sözü edilen konu şiirin altıncı kıtası ikinci mısrasında da yer almakta bu kıta ve mısrada da tekrarlanmaktadır Mısraya göre vatanın her köşesinde vatanın ve milletin bağımsızlığı için şehit kanı dökülmüştür Şair o kişiye yine canını milletinin bağımsızlığı ve refahı için feda eden eden Mehmetçikleri hatırlatmakta bu vatanın sonsuza kadar savunulması görevi şehitlerin kahramanlığı ve fedakârlığı sebebiyle daha büyük önem arz etmektedir Şehit kanıyla kazanılmış bu topraklar elbette korunacaktır şehitlerin kemikleri sızlatılmayacaktır bu görev başta Türk halkına askerine aynı zamanda şiirde sözü edilen kişiye düşmektedir Cumhuriyet tarihi boyunca bu görev Türk milleti ve askeri tarafından başarıyla yerine getirilmiş vatan iç ve dış düşmanlara karşı müdafaa edilmiştir

Canı cananı bütün varımı alsın da Hüda

Şair bu mısrada o kişi adına konuşmaktadır Eğer yine şiirin bir tek kişi etrafında döndüğünden hareket ederek şiiri yorumlarsak bu Mısranın da o kişi hakkında olabileceği sonucuna varabiliriz Aksi halde şiirin sırrını açığa çıkartmamız olanaksız hale gelir bu yorum sadece benim bazı ipuçlarından yola çıkarak yaptığım bir tahmindir Şiir boyunca yapmaya çalıştığım tahlillerde yine bazı ipuçlarından yola çıkıyor sonuca varmaya çalışıyorum Bu mısrada şair o kişi adına konuştuğuna göre Mısranın başında ‘can ve canan’ kelimeleri yer almaktadır ‘can’ kelimesi o kişinin kendisini ifade etmekte ‘canan’ kelimesi ise belki o kişinin eşini ya da müstakbel eşini ifade etmektedir Belki o kişi sevgilisinden sevdiği kızdan ayrı düşmüş belki o kızla arasına bazı engeller girmiş belki hiç görmediği tanımadığı bir kıza tutulmuş ona ulaşamamakta şiire göre bu kız o kişinin kaderine yazılmış fakat henüz bir araya gelmemişler gelememişlerdirMısrada sözü edilen kızla o kişi kesinlikle evleneceklerdir Öyle olmasa o kızın adı dolaylı olarak bu mısrada geçmezdiŞiirde sözü edilen kişi şiirde yaşanılan olaylarla aynı anda bir kız sorunu yaşamaktadır ve bu kız sorunu şiirde sözü edilen kişiyi çok üzmektedir Şair bu kızın ismini bu mısraya dolaylı olarak yerleştirerek şiirde sözü edilen kişiyi teselli etmekte müjdelemektedir Bunlar birer tahmin fikirdir katılmayabilirsiniz Mısrayı düzyazıyla ifade edersek: ‘Canımı sevgilimi her şeyimi alsında Allah’ Şeklinde ifade edebiliriz

Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda

Şair mısrada yine o kişi adına konuşmaktadırMısranın düzden bir açılımını yaparsak ‘Etmesin dünyada tek vatanımdan beni ayrı’ şekline bir mısra ortaya çıkarBir önceki mısra ve bu mısranın birleşik bir açılımını yaparsak ‘Canımı sevgilimi her şeyimi alsında Allah etmesin dünyada tek vatanımdan beni ayrı’ şeklinde bir birleşik mısra ortaya çıkarTahlilini yapacağım mısraya göre ve şiirin geneline göre o kişi Türk’tür Türkiye’de doğmuş büyümüştür Vatanı tek vatanı Türkiye’dir başka gidecek yaşayacak bir ülkesi mısraya göre yoktur Demek ki mısraya ve şiirin genel havasına bakarsak o kişi kendi öz vatanında dışlanacak eziyet görecek ülkesinin rejimi laik rejim olduğu için ve kendisi manevi bir şahsiyet olduğu için istenmeyecek belki de sürgün edilme tehlikesi altında olacaktır Şair o kişi adına Tanrı’ya seslenmekte yalvarışta serzenişte bulunmaktadır Şiirin geneline ve bu mısraya baktığımızda o kişinin geçmişinin çok zor geçtiğini bazı haksızlıklara maruz kaldığını sezinleyebiliriz Belki şiirin ve bu mısranın genel havasına bakarsak o kişi kendisine yapılan haksızlıklardan dolayı ülkesine milletine ve çevresindekilere bir küskünlük dargınlık içerisindedir Demek ki kendisine yapılan kötülükler tahammül edilemez affedilemez bir nitelikte olacak hiç kimsenin yardımını desteğini görmeyecek göremeyecek aksine horlanacak aşağılanacaktır Bu tahliller sadece bir yorumdur fakat bu tahlillerde bazı ipuçlarından ve o kişi hakkında yazılan İslam kaynaklarından yararlandığımı da belirtmeliyim Yedinci kıtaya kadar tahlillerle anlattığımız olaylar Kasım-Aralık 2004 tarihlerinde Türkiye’de gerçekleşmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com