Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyoğrafisi, hakkında, hayatı, kimdir, selim, sultan, üçüncü

Sultan Üçüncü Selim Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Eski 08-16-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sultan Üçüncü Selim Kimdir Hayatı Biyoğrafisi Hakkında

Babasi : Üçüncü Mustafa
Annesi : Mihrisah Sultan
Dogumu : 24 Aralik 1761
Vefati 28 Temmuz 1808
Saltanati : 1789 - 1807 (18) sene

Üçüncü Selim Istanbul'da dogdu Sarayda çok güzel bir Sekilde yetistirildi Edebiyata ve güzel yazi yazmaya çok merakli idi Yazmis oldugu hat ve levhalardan bazilari cami ve türbelerde asilmistirArapça ve Farsça lisanlarina fevkalade vakifti Çok merhametli ve nazik tabiatli idiDevrinde olan mühim hadiseler :1791'de Awsturya ile Zistovi, 1792'de de Rusya ile Yas anlasmâsi yapildi1793'de Nizam-i Cedid askeri teskilâti kuruldu1798'de Napolyon'un Misir'a saldirmasiyla, Fransa ile savas basladi 1799'da Rusya ve Ingiltere ile ittifak yapildiNapolyon'a karsi meshur Akka müdafaasi yapildi Cezzar Ahmed Pasa Misir'da Fransizlara boyun egdirdi Bazi iddialara göre Napolyon bu devirde müslüman oldu1801'de Fransizlar Misir'i mecburen bosalttilar 1802'de Fransa ile Paris Anlasmasi yapildiAyni senelerde Arabistan'da (Vehhabilik)isimli bâtil mezhebin faaliyetleri görüldü Vehhabiler üç ay müddetle Mekke'yi ve Medine'yi isgal ettiler Bütün mübarek sahsiyetlerin kabirlerine hakarette bulundular, yakip yiktilar1806'da Sirp ihtilâli oldu ve Ruslarla savas basladi1807'de Kabakçi ihtilâli oldu Bu ihtilâlle Üçüncü Selim tahttan indirildi Bir sene sonra da 46 yasinda iken sehid edildi (Allah rahmet eylesin)
Dini, vatani ve milletine çok düskün olan Üçüncü Selim, ayni zamanda sairdi Kirim'in Ruslarin eline geçtiginde su içli misralari söylemistir :
Kalalim mi kiliç altinda öyle
Oturmak dinimizde var mi böyle
Esir etmis nice tatari bir bir
Kirim Rusya'da kalsin mi söyle
OI Moskof'tan varip öcüm alayim
Ya düsman içre helâk olam söyle
Telgraf ve Litografya bu devirde icad edilmistir Çocugu yoKTU

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com