Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
diyene, mutlu, türk

Ne Mutlu Türk' Üm Diyene!

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ne Mutlu Türk' Üm Diyene!

Bütün sevgilerin içinde en yüce durumda bulunan sevgi; Vatan Sevgisi'dir Neden mi böyledir? Çünkü vatan sevgisi, kişinin kendisi ile doğrudan ilgili değildir ve diğer sevgi türlerinde olduğu gibi karşılığını yaşadığı dönemde alamama ihtimali vardır Zaten vatan sevgisini bu derece ulvi yapan da budur; kişinin kendisi için hiçbir beklentisinin olmaması

Vatan Sevgisi; kişinin hiç görmeyeceği ve hiç tanımayacağı Gelecek Nesillerin özgür, güvenli ve rahat bir yaşam sürebilmesi için çalışması, yani yaptığı tüm işlerde vatanının çıkar ve menfaatlerini her zaman kendi hedeflerinin önünde tutması, gerçekten gerektiğinde ve işe yarayacağından emin olduğunda ise kişinin seve seve canını bile verebilmesidir

Köklü Türk Kültürü'nün tarihi, en büyüğü milli mücadele yıllarında yaşananlar olmak üzere, birçok Vatan Sevgisi örnekleriyle doludur Kurtuluş Savaşı yıllarında, öncesinde ve sonrasında Vatan sınırlarını korurken şehit düşen insanlar kadar borçlu olduğumuz hiçbir kimse veya kurum yoktur Yukarıda açıklandığı gibi, hiç tanımayacakları bizlerin iyiliği için sahip oldukları en değerli şeylerini, CANLARINI feda edebilmiş kişilerden daha fazla kime borçlu olabiliriz ki?

Bu ulvi gücü sayesinde Vatan Sevgisi, onu yüreğinin derinliklerinde hissedenlere çok büyük bir kuvvet de verir "Erdemli niyet, azim ve güç getirir" sözüyle açıklanabilecek olan bu itici kuvvet, kişinin içinde bulunduğu sıkıntılara daha kolay katlanmasını ve makul çıkış yollarını daha hızlı bulmasını sağlar Yapıldığı dönemdeki medeni dünyanın hayret ve gıpta ile izlediği Cumhuriyet Devrimleri, içinde işte bu sınırsız gücü hissedebilen vatanseverler sayesinde hayat bulmuştur

Özetle; içindeki Vatan Sevgisi ne kadar büyükse, kişi en az o kadar güçlüdür

Alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com