Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güneş, nesai, süneni, tutulması

Sünen-İ Nesai Güneş Ve Ay Tutulması

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sünen-İ Nesai Güneş Ve Ay Tutulması

Sünen-i Nesai Güneş ve Ay Tutulması
16- KİTAB-ÜL KÜSÛF (GÜNEŞ VE AY TUTULMASI)
1- GÜNEŞ VE AY TUTULMASI
1442- Ebu Bekre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) buyurdular ki: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığının alametlerindendir Onlar bir kimsenin hayata gelmesi veya ölmesiyle tutulmazlar Fakat Allah, onların tutulmasıyla gücünü hatırlatıp kullarını korkutur” (Ebû Davud, Salat: 261; Buhârî, Küsûf: 7)
2- GÜNEŞ TUTULDUĞUNDA TESBİH TEKBİR VE DUA
1443- Abdurrahman b Semure (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Medine’de oklarımla nişan alıp atış talimi yapıyordum Güneş tutuldu, hemen oklarımı topladım ve güneş tutulduğunda Rasûlullah (sav) ne yapar acaba diye O’na bakacağım dedim Geldim Peygamber (sav) mescidde idi, arkasına doğru yaklaştım güneş açılıncaya kadar tesbih, tekbir ve dualar ediyordu sonra kalkarak iki rekat ve dört secdelik bir namaz kıldı (Ebû Davud, Salat: 268; Buhârî, Küsûf: 15)
3- GÜNEŞ TUTULDUĞUNDA NAMAZ KILINIR
1444- Abdullah b Ömer (ra) Rasûlullah (sav)’in şöyle buyurduğunu naklediyor: “Güneş ve Ay bir kimsenin hayata gelmesi ve ölümü sebebiyle tutulmazlar Onlar Allah’ın varlığının ve birliğinin işaretlerindendir Güneş ve Ayın tutulduğunu gördüğünüzde namaz kılınız” (Buhârî, Küsûf: 13; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
4- AY TUTULDUĞUNDA DA NAMAZ KILINIR
1445- Ebu Mesud (ra)’tan rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneş ve Ay hiç kimsenin ölümü sebebiyle tutulmazlar Fakat onlar Allah’ın varlığı ve birliğinin alametlerindendir Onların tutulduklarını gördüğünüzde namaz kılınız” (Buhârî, Küsûf: 13; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
5- TUTULAN GÜNEŞ AÇILINCAYA KADAR NAMAZ KILMAK
1446- Ebu Bekre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığı ve birliğinin alametlerindendir Hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Onların tutulduklarını gördüğünüzde açılıncaya kadar namaz kılınız” (Buhârî, Küsûf: 13; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
1447- Ebu Bekre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (sav) ile beraber oturuyorduk, Güneş tutuldu Rasûlullah (sav) elbisesini toplayıp kalktı ve Güneş açılıncaya kadar iki rekat namaz kıldı” (Buhârî, Libas: 2; Müsned: 19496)
6- GÜNEŞ TUTULDUĞUNDA NAMAZA ÇAĞIRILIR MI?
1448- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu da Peygamber (sav), cemaatin toplanmasını emretti Cemaat toplandı ve saf oldular Rasûlullah (sav) dört rükû’ ve dört secdeli iki rekat namaz kıldırdı” (Buhârî, Küsûf: 3; Müslim, Küsûf: 1)
7- KÜSÛF NAMAZINDA SECDE VE RÜKÛ’ SAYISI KAÇTIR?
1449- Urve b Zübeyr (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav)’in hanımı Aişe şöyle anlatmıştır: Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) mescide çıktı, kıyama durarak tekbir aldı, cemaat de arkasında saf tuttular Dört rükû’ ve dört secde yaparak namaz kıldırdı, namazı bitirmeden de Güneş açıldı (Müslim, Küsûf: 1; Dârimi, Salat: 187)
8- KÜSÛF NAMAZI NASIL KILINIR?
1450- İbn Abbas (ra)’tan rivâyete göre, Rasûlullah (sav) güneş tutulunca namaz kıldı Namazda sekiz rükû’ ve dört secde yaptı Ata’dan da aynı rivâyet nakledilmiştir (Dârimi, Salat: 187; Buhârî, Küsûf: 9)
1451- İbn Abbas (ra)’tan rivâyete göre, Peygamber (sav) güneş tutulmasında namaz kılmış ayakta iken okumuş sonra rükû’a gitmiş sonra tekrar okuyup tekrar rükû’a gitmiş, sonra tekrar okuyup tekrar rükû’a gitmiş yine okuyup yine rükû’a gitmiş sonra secdeye gitmişti ikinci rekatı da aynı şekilde kılmıştı (Buhârî, Küsûf: 9; Ebû Davud, Salat: 262)
9- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI ŞEKLİ
1452- Abdullah b Abbas (ra)’tan rivâyete göre, “Rasûlullah (sav) güneş tutulduğunda iki rekat namaz kılmıştı da bu namaz da dört secde ve dört rükû’ vardı” (Ebû Davud, Salat: 262; Müslim, Küsûf: 1)
10- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI ŞEKLİ
1453- Ata (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Ubeyd b Umeyr anlatıyor Doğruluğuna inandığım biri anlatıyor -inandığım biri demekle Aişe’yi kastettiğini zannediyorum- ve şöyle diyordu: Rasûlullah (sav) zamanında güneş tutuldu Rasûlullah (sav) namaz için kalktı ve uzun bir süre kıyamda durdu Cemaat de aynı şekilde duruyorlardı sonra rükû’a vardı sonra tekrar kıyama kalktı sonra tekrar rükû’a vardı tekrar kıyama kalktı tekrar rükû’a vardı sonra secdeye vardı Böylece iki rekat namaz kıldı ve bu namazın her bir rekatında üçer rükû’ ve üçer secde vardı O gün o namazın uzunluğuna dayanamayan bazı kimseler baygınlık geçirdiler Onların üzerine kova ile su dökerek ayılttılar Rasûlullah (sav) rükû’a giderken “Allahü ekber” diyordu Rükû’ dan başını kaldırınca “Semi Allahü limen hamideh” diyordu Güneş açılıncaya kadar namazı bitirmedi Namazdan sonra kalkarak Allah’ı hamd edip O’nu övdükten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay bir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Fakat O’nlar Allah’ın varlığına ve birliğine işaret eden alametlerdir Allah onlarla sizi korkutur O’nlar tutuldukları zaman Allah’ı zikre koşunuz ve açılıncaya kadar zikre (namaza) devam ediniz” (Müslim, Küsûf: 3; Buhârî, Küsûf: 10)
1454- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, Peygamber (sav) Küsûf namazını altı rükû’ ve dört secde yaparak kılmıştı Ubeyd, Muaz’a dedim ki: “Rasûlullah (sav)’in böyle yaptığını gördün mü?” O da; “Hiç şüphe ve kuşkun olmasın, evet gördüm” diye cevap verdi (Müslim, Küsûf: 3; Dârimi, Salat: 188)
11- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI ŞEKLİ
1455- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) hayatta iken Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) kalktı ve tekbir aldı, cemaat de arkasına saf tuttular Rasûlullah (sav) uzunca bir sûre okudu sonra tekbir alıp uzunca bir rükû’ yaptı sonra başını rükû’dan kaldırıp “Semiallahü limen hamideh”, “Rabbena lekel hamd” dedi ve bu ayakta duruşunda yine uzunca bir sûre okudu fakat bu okuduğu birinci okuduğundan kısaydı sonra tekbir alıp tekrar rükû’a gitti yine rükû’ yaptı Bu rükû’u öncekinden biraz kısaydı sonra “Semiallahü limen hamideh” “Rabbena lekel hamd” dedi ve secdeye vardı, diğer rekattede aynısını yaptı, böylece rükû’ ve secdelerin sayısını dörde çıkardı Rasûlullah (sav) namazdan ayrılmadan Güneş açıldı Sonra kalktı ve cemaate hitab ederek: Allah’ı gerektiği şekilde övdükten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığı ve birliğini gösteren alametlerdendir Hiçbir kimsenin doğumu ve vefatı için tutulmazlar Onların tutulduklarını görünce açılıncaya kadar namaz kılınız” Rasûlullah (sav) şöyle devam etti: “Şu bulunduğum yerde size vâd edilen her şeyi gördüm Kendimi Cennetten bir salkım üzüm koparırken gördüm Biraz ilerledim Cehennemin birbirine çarpan ateş dalgalarını gördüm ve biraz geriledim orada Kâbe’ye adanan develere binilmemesi ve yük yüklenmemesi adetini getiren İbn Luhay’ı gördüm” (Müslim, Küsûf: 1; Buhârî, Küsûf: 10)
1456- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu Hemen; “Namaz toplayıcıdır” diye anons edildi Cemaat toplanınca, Rasûlullah (sav) dört rükû’ ve dört secdeli iki rekat namaz kıldırdı (Buhârî, Küsûf: 10; Ebû Davud, Salat: 264)
1457- Yine Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu da Peygamber (sav) insanlara namaz kıldırmıştı Namazda kıyamı uzattı sonra rükû’a gitti, rükû’u da uzattı sonra kalkıp tekrar ayakta durdu ve bu duruşunu da uzattı, bu öncekinden daha kısa idi Sonra tekrar rükû’a gitti, rükû’unu uzattı önceki rükû’dan biraz kısa idi Sonra kalktı ve secdeye vardı Diğer rekatta da aynısını yaptı, namazını bitirince Güneş açılmıştı Namazdan sonra cemaate hitab ederek Allah’a hamd edip O’nu övdükten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren alametlerdendir Hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Tutulduğunu gördüğünüzde Aziz ve Celil olan Allah’a dua edin, tekbir getirin ve sadaka verin” Sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ey Muhammed Ümmeti! Kullarından erkek ve kadının zina etmesine Allah’tan daha çok kıskançlık gösteren kimse yoktur Ey Muhammed Ümmeti! Allah’a yemin ederim ki eğer Benim bildiklerimi bir bilseydiniz az güler ve çok ağlardınız” (Buhârî, Küsûf: 10; Müslim, Küsûf: 3)
1458- Yine Aişe (ranha) anlatıyor: Bir Yahudi kadını bana gelerek: “Allah seni kabir azabından korusun” demişti Ben de Peygamber (sav)’e: “Ey Allah’ın Rasûlü! insanlara kabirde azâb ediliyor mu?” diye sordum Bunun üzerine Peygamber (sav): “Allah’a sığınırım o kabir azabından” dedi Aişe diyor ki Rasûlullah (sav) dışarı çıkmıştı da Güneş tutulmuştu Biz de dışarı çıktık, kadınlar etrafıma toplandılar Rasûlullah (sav), bize doğru geldi Vakit kuşluk vakti idi Uzun süren bir kıyam yaptıktan sonra yine uzunca bir rükû’ yaptı sonra başını rükû’dan kaldırdı, önceki kıyamdan biraz hafif olarak yine kıyamda durdu Sonra tekrar rükû’a vardı ki o rükû’ da öncekinden biraz kısa idi Sonra secdeye vardı Sonra ikinci rekata kalktı, aynısını yaptı fakat ikinci rekatın kıyam ve rükû’ları birinci rekattan daha kısa idi sonra secdeye vardı, (bu esnada) güneş açılmıştı Namaz bitince minbere çıktı, söyledikleri arasında şunlar da vardı: “İnsanlar Deccal fitnesine uğrayacakları imtihan gibi kabirlerinde de imtahana çekilirler” Aişe diyor ki: Bu olaydan sonra Rasûlullah (sav)’in kabir azabından Allah’a sığındığını duyuyorduk (Buhârî, Küsûf: 7; Müslim, Küsûf: 2)
12- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI
1459- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Benden bir şey istemeye gelen bir Yahudi kadını: “Allah seni kabir azabından korusun” dedi Peygamber (sav) gelince, “Ey Allah’ın Rasûlü! insanlara kabirde azâb ediliyor mu?” diye sordum Rasûlullah (sav): “Allah’a sığınırım” dedi Hemen bir binite bindi, (o anda) Güneş tutulmuştu Ben kadınlarla beraber odaların arasında idim Rasûlullah (sav) merkebinden inerek namazgaha geldi ve insanlara namaz kıldırdı Namazda kıyamı uzattı sonra rükû’ya gitti rükû’u da uzattı sonra başını rükû’dan kaldırdı ve yine kıyamı uzattı sonra rükû’a gitti rükû’unu yine uzattı sonra başını rükû’dan kaldırdı ve yine kıyamını uzattı sonra secdeye vardı, secdesini uzattı sonra tekrar ayağa kalktı, bu duruşu öncekinden daha kısaydı sonra tekrar rükû’a gitti, bu rükû’u öncekinden daha kısaydı sonra başını kaldırdı, bu duruşu önceki duruşundan daha kısa idi sonra rükû’a gitti, bu rükû’u önceki rükû’undan daha kısa idi sonra başını rükû’dan kaldırdı ve ayakta durdu, bu duruşu da öncekinden daha kısa idi Böylece dört rükû’ ve dört secde yapmış oldu, (bu esnada) güneş te açılmıştı Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “Deccal fitnesi ve imtihanı gibi kabirde de fitneye uğrayıp imtihana çekileceksiniz” Aişe diyor ki: Bu olaydan sonra Peygamber (sav)’in kabir azabından Allah’a sığındığını duydum” (Buhârî, Küsûf: 7; Müslim, Küsûf: 2)
1460- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, “Rasûlullah (sav), zemzem kuyusu yanında Güneş tutulma namazı kıldı ve namazda dört rükû’ ve dört secde yaptı” (Müslim, Küsûf: 1; Ebû Davud, Salat: 262)
1461- Câbir b Abdullah (ra)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında çok sıcak bir günde Güneş tutulmuştu Bunun üzerine Rasûlullah (sav) ashabına küsûf namazı kıldırdı Namazda kıyamı o kadar uzattı ki bazıları bayılmaya başladı sonra rükû’ yaptı, onu da uzattı sonra kalktı ve kıyamı yine uzattı sonra tekrar rükû’a vardı ve yine uzattı sonra doğruldu, kıyamını yine uzattı sonra iki secde yaptı sonra kalktı ve birinci rekattaki gibi yaptı, bir ara ilerlemeye sonra da gerilemeye başladı Böylece dört rükû’ dört secde yapmış oldu Namazdan sonra şöyle buyurdu: “Onlar Güneş ve Ayın sadece büyüklerden bir büyüğün ölümüyle tutulacağını söylüyorlardı Halbuki onlar Allah’ın varlığının ve birliğinin alametlerindendir Onların tutulduklarını gördüğünüzde açılıncaya kadar namaz kılınız” (Müslim, Küsûf: 3; Buhârî, Küsûf: 10)
13- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI
1462- Abdullah b Amr (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu “Namaz toplayıcıdır” diye anons edilmesini emretti Rasûlullah (sav) insanlara iki rükû’ ve bir secdeli namaz kıldırdı sonra kalktı sonraki rekatı da yine iki rükû’ ve bir secdeyle kıldırdı Aişe bu namazla ilgili şöyle der: “Bu kadar uzun ne rükû’ ne de secde yapmıştım” (Ebû Davud, Salat: 264; Buhârî, Küsûf: 8)
1463- Abdullah b Amr (ra) anlatıyor: Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) iki rükû’ ve iki secde yaparak bir rekat kıldırdı sonra kalktı, ikinci rekatta da yine iki rükû’ ve iki secde yapmıştı sonra güneş açıldı Aişe diyor ki: “Rasûlullah (sav) bunlardan daha uzun rükû’ ve secde hiç yapmamıştı” (Buhârî, Küsûf: 8; Müslim, Küsûf: 2)
1464- Aişe (ranha)’nın azatlı kölesi Hafsa anlatıyor Bana Aişe anlattı Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) abdest aldı cemaate namaz toplayıcıdır diye anons ettirdi ve cemaate namaz kıldırdı Namazında kıyamı o kadar uzattı ki -Aişe şöyle diyor herhalde Bakara sûresini okuduğunu zannediyorum- sonra rükû’ yaptı, rükû’unu da uzunca yaptı ve semiallahü limen hamideh dedi Sonra kalktı, önce ki kıyamı gibi kıyamda uzunca durdu, secdeye gitmedi sonra tekrar rükû’ etti ve arkasından da secdeye vardı Sonra ikinci rekata kalktı, önceki yaptığı gibi ikinci rekatı da tamamladı sonra oturdu bu esnada güneş de açılmıştı (Buhârî, Küsûf: 8; Ebû Davud, Salat: 263)
14- DEĞİŞİK BİR KÜSÛF NAMAZI
1465- Abdullah b Amr (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) namaz kılmak için kalktı, orada bulunanlar da kalkıp namaza durdular Namazda kıyamda duruşunu uzattı Sonra rükû’a gitti, rükû’sunu da uzattı sonra rükû’dan başını kaldırdı ve secdeye vardı, secdesini de uzattı sonra secdeden başını kaldırdı ve oturdu, oturuşunu da uzattı sonra secdeye vardı, secdesini de yine uzattı sonra başını kaldırdı ve ikinci rekatta da yine birinci rekattaki yaptığı gibi kıyamı, rükû’u, secdeyi ve iki secde arasındaki oturuşunu uzattı, ikinci rekatın secdesinde derinden nefes alıyordu ve ağlıyordu ve şöyle diyordu: “Ben aralarında iken bunu vaad etmemiştin ve bizler bağışlanmamızı isterken bunu vaad etmemiştin” Sonra başını kaldırdı ve Güneş açılmıştı Namazdan sonra kalkarak cemaate hitap etti; Allah’a hamdedip O’nu övdükten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay, Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren alametlerden bir alamettirler Ay ve Güneşten birinin tutulduğunu görürseniz Allah’ı zikre (namaza) koşunuz Canım kudret elinde bulunan Allah’a yemin olsun ki, Cennet bana o derece yaklaştırıldı ki üzüm salkımlarından bile koparabilecektim Cehennemde o derece yaklaştırıldı ki sizi çepeçevre kuşatmasından korkup Allah’a sığındım Cehennem de Himyerli bir kadını gördüm ki o kadın bir kediyi hapsetmiş, ona yiyecek ve içecek vermediği gibi kendisi bulup karnını doyurması içinde onu bırakmamıştı ve böylece o kedi ölmüştü Kedinin gelip gidip o kadının uyluklarını tırmaladığını da görmüştüm Hatta o Cehennemde Da’da oğullarından, benim Kâbe’ye adadığım develeri çalan bir kimseyi de gördüm Ateş içersinde çatallı bir değnekle kovalanıyordu Yine o Cehennem de bastonu ile hacıları soyan bir hırsızı da gördüm, o da bastonuna dayanıp: “Ben bastonla hırsızlık yapan kimseyim” diye bağırıyordu (Müslim, Küsûf: 3; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
1466- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında güneş tutulmuştu da Rasûlullah (sav) kalkıp insanlara namaz kıldırmıştı Namazında kıyamda durmayı uzattı sonra rükû’a gitti, rükû’unu da uzattı, tekrar kalkıp kıyamı yine uzattı ki önceki kıyamından biraz kısa idi Sonra tekrar rükû’a gitti, rükû’unu da uzattı fakat önceki rükû’undan kısa idi Sonra secdeye vardı, secdesini uzattı sonra kalktı tekrar secdeye gitti, secdelerini de uzunca yaptı, ikinci secde birinciden kısa idi Sonra ikinci rekata kalktı aynen birinci rekatta yaptığı gibi yaparak iki secde yaptı Namazını bitirince şöyle dedi: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren delillerinden bir delildir Onlar bir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlarTutulduklarını gördüğünüz zaman hemen zikir ve namaza koşun” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir)
15- DEĞİŞİK BİR RİVÂYET
1467- Semure b Cündüp (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Ben ve bir genç Rasûlullah (sav) zamanında bir hedefe atış yaparak atış öğrenimi yapıyorduk, Güneş ufukta iki veya üç mızrak boyu görünürken hemen kararıverdi Birimiz diğerimize haydi mescide gidelim, Rasûlullah (sav) bununla ilgili olarak ümmetine bir şeyler söyler dedik Mescide geldik, Rasûlullah (sav)’de mescide geliyordu Öne geçip namaz kıldırdı Kıyamı o kadar uzattı ki bize kıldırdığı namazlarda kıyamı o derece uzatmamıştı Namazda ne okuduğunu da duymadık sonra rükû’a gitti, böyle uzunca bir rükû’ hiçbir namazda yapmamıştı, yine rükû’da ne söylediğini de işitmiyorduk Yine secdeye vardı, o güne kadar hiçbir namazda secdeyi böyle uzatmamıştı, secdede ne söylediğini de duymuyorduk, ikinci rekatı da aynen böyle kıldırmıştı, ikinci rekatın oturuşunda Güneş açılmıştı Selâm verip Allah’a hamdetti ve O’nu övdü ve Allah’tan başka gerçek bir ilâh olmadığına ve kendisinin de Allah’ın kulu ve Rasûlü olduğuna şahadet etti (Ebû Davud, Salat: 262)
16- KÜSÛF İLE İLGİLİ DİĞER BİR RİVAYET
1468- Numan b Beşîr (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) korkmuş vaziyette elbisesini çekerek mescide geldi Güneş açılıncaya kadar bize namaz kıldırdı Güneş açılınca şöyle buyurdu: “İnsanlar, Güneş ve Ayın sadece büyüklerden birinin ölümüyle tutulduğunu zannederler Halbuki mesele öyle değildir Güneş ve Ay ne kimsenin ölümü ne de doğumundan dolayı tutulmazlar Fakat o ikisi, Aziz ve Celil olan Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren alametlerinden birer alamettirler Aziz ve Celil olan Allah mahlukatından birisi üzerinde gücünü göstermek için bir şeyler yapmak isterse o şeyler ona boyun eğer Sizler böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız farz namazları gibi namaz kılınız” (İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
1469- Kabîsa b Muharik el Hilâlî (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Güneş tutulmuştu, biz o anda Medine’de Peygamber (sav) ile beraberdik Rasûlullah (sav) bir korku içinde eteklerini toplayarak hemen kalktı, uzunca iki rekat namaz kıldı Namazını bitirmesiyle güneşte açılıverdi Allah’a hamdedip O’nu överek şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığını ve birliğini ortaya koyan alametlerinden ikisidir Ve hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Böyle bir durumla karşılaşırsanız farz namazlar gibi namaz kılmaya koşunuz” (Ebû Davud, Salat: 262)
1470- Kabîsa el Hilalî (ra) anlatıyor, Güneş tutulunca Peygamber (sav) her rekatta iki rükû’ yaparak güneş açılıncaya kadar namaz kıldı ve şöyle buyurdu: “Güneş ve ay hiçbir kimsenin ölümü için tutulmazlar Onlar Allah’ın yarattığı iki yaratığıdır Aziz ve Celil olan Allah yarattıklarından dilediği üzerinde dilediği değişikliği yapar Allah hangi yarattığına bir değişiklik yapmak isterse o yaratık onun bu yaptığına boyun eğer Eğer güneş ve ay da böyle bir değişiklik görürseniz açılıncaya kadar namaz kılın veya Allah eski durumuna getirinceye kadar namaz kılın” (Ebû Davud, Salat: 262)
1471- Numan b Beşir (ra)’den rivâyete göre, Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: “Güneş ve Ay tutulunca kıldığınız namazların en güzeli gibi namaz kılınız” (İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152; Müslim, Küsûf: 1)
1472- Numan b Beşir (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) güneş tutulduğu zaman rükû’ ve secde ederek bizim namaz kıldığımız gibi namaz kılardı (Ebû Davud, Salat: 263)
1473- Numan b Beşir (ra) anlatıyor: Bir gün Rasûlullah (sav), acele acele mescide çıktı Güneş tutulmuştu güneş açılıncaya kadar namaz kıldı sonra şöyle buyurdu: “Cahiliye dönemindeki insanları Güneş ve Ay sadece yer yüzündeki büyük bir kimsenin ölümünden dolayı tutulacağını söylerlerdi Halbuki Güneş ve Ay ne bir kimsenin ölümü ile ne de doğumu ile tutulmazlar Fakat o ikisi Allah’ın yarattığı iki yaratığıdır Allah yarattıkları üzerinde dilediği değişikliği yapar Onlardan hangisi tutulursa, açılıncaya kadar namaz kılın veya Allah eski şekline çevirinceye kadar namaz kılınız” (İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
1474- Ebu Bekre (ra) anlatıyor: Bizler Rasûlullah (sav)’in yanındayken güneş tutuldu Rasûlullah (sav) elbisesini toplayarak mescide çıktı, insanlarda oraya toplandılar Böylelikle bize iki rekat namaz kıldırdı Güneş açılınca şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren alametlerden birer alamet ve işarettir Allah gücünü göstererek kullarını böylelikle korkutur Onlar hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü ile tutulmazlar Onların tutulduğunu gördüğünüz zaman açılıncaya kadar namaz kılınız Bu olay peygamberimizin oğlu İbrahim’in vefatında olmuştu da insanlar cenaze için oradaydılar” (Buhârî, Küsûf: 1; Müsned: 19596)
1475- Ebu Bekre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav), güneş tutulması olayında kıldığımız namazlar gibi iki rekat namaz kılmıştı (Buhârî, Küsûf: 15; Müsned: 14496)
17- KÜSÛF NAMAZINDA NE OKUNACAK?
1476- Abdullah b Abbas (ra) anlatıyor: Güneş tutulmuştu da Peygamber (sav), beraberindekilerle birlikte namaz kılmaya başladı Kıyamı uzattı, Bakara sûresi gibi uzun bir sûre okumuştu Sonra uzunca bir rükû’ yaptı sonra kalktı ve yine uzunca kıyamda durdu Önceki duruşundan biraz kısaydı Bu duruştan sonra tekrar rükû’a gitti Önceki rükû’ kadar olmayan fakat yine uzunca bir rükû’ yaptı Sonra secdeye vardı Sonra tekrar tekrar ikinci rekata kalktı, bu kıyamı öncekinden biraz kısaca idi Sonra tekrar rükû’a vardı, öncekinden biraz kısa olup yinede uzuncaydı sonra kalktı ve uzunca kıyamda durdu Önceki kıyamından bu, biraz hafif idi Sonra tekrar rükû’a gitti uzunluğu öncekinden biraz kısa idi Sonra secdeye vardı Namazı bitirince Güneş açılmıştı ve şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay, Allah’ın varlığını ve birliğini bildiren alametlerden birer alamettir Hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü ile tutulmazlar Bunların tutulduklarını gördüğünüz zaman Allah’ı zikrediniz” Cemaat: “Ey Allah’ın Rasûlü! Bu namazda senin bir şeyi tutmak ister gibi yaptığını sonrada geri çekildiğini gördük” deyince: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Cenneti gördüm veya Cennet bana gösterildi Oradan üzüm salkımları koparmak istedim Eğer onlardan koparsaydım dünyanın sonuna kadar onlardan yerdiniz Cehennemi de gördüm Bugünkü gibi hiç görmemiştim Cehennemin içindekilerin çoğu kadınlardı “Niçin kadınlardı” diye sorulunca; Peygamber (sav): “Gerçekleri örtbas edip küfrettikleri için buyurdu Allah’a karşı mı Nankörlük edip küfrediyorlar denilince; Kocalarına karşı ve her türlü iyiliğe karşı nankörlük ediyorlar Eğer onlara yıl boyu iyilik etsen daha sonra da senden olumsuz bir şey görseler senden hiçbir iyilik görmedim deyiverirler” (Buhârî, Küsûf: 3; Muvatta', Küsûf: 1)
18- KÜSÛF NAMAZINDA SESLİ OKUMAK
1477- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, Rasûlullah (sav) dört rükû’ ve dört secde yaparak küsûf namazını kıldı Okuduklarını açıktan okudu Başını rükû’dan kaldırınca da: “Semiallahü limen hamideh, Rabbena velekel hamd” dedi (Müslim, Küsûf: 1; Ebû Davud, Salat: 265)
19- KÜSÛF NAMAZINDA OKUYUŞU GİZLİ YAPMAK
1478- Semure (ra)’den rivâyete göre, Peygamber (sav), cemaate küsûf namazı kıldırdı, namazda okuduğu şeyleri hiç duymamıştık (Ebû Davud, Salat: 263; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
20- KÜSÛF NAMAZININ SECDESİNDE NE SÖYLENİR?
1479- Abdullah b Amr (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında güneş tutulmuştu Bunun üzerine Rasûlullah (sav), namaz kıldırdı, bu namazında kıyamı ve rükû’u uzun tuttu, başını rükû’dan kaldırıp kıyama geçince yine kıyamını uzattı Şu’be diyor ki: Zannediyorum secdelerini de aynı şekilde uzun yapmıştı Secdesinde ağlıyordu, derinden nefes alarak şöyle diyordu: “Ben onların arasında iken bunu bana vaad etmemiştin Ben onların arasında senden bağışlanma dilerken bunu bana vaad etmemiştin” Namazını bitirince şöyle buyurdu: “Cennet bana gösterildi; O kadar yaklaştırıldı ki, elimi uzatsaydım meyvelerinden koparabilirdim Cehennem de Bana yaklaştırıldı da ateşinin sizi kaplamasından korkarak üflemeye başladım Orada benim iki devemi çalan kimseyi; ayrıca eğri sopasıyla hacılardan hırsızlık yapan ve sonra da: “Bastonumun ucu takılmıştır” diyeni Ayrıca Du’du oğullarının hırsızını da gördüm Ayrıca kedi yüzünden azâb gören uzun boylu siyah kadını da gördüm ki; o kadın kediyi hapsetmiş, ona hiçbir şey yedirip içirmemiş ve kendisini de serbest bırakıp yeme ve içmesine fırsat tanımamıştı, bu yüzden de kedi ölmüştü…
Güneş ve ay hiçbir kimsenin doğumu ve ölmesiyle tutulmazlar Fakat onlar Allah’ın varlığını ve birliğini gösteren delillerden birer delildirler Onlardan biri tutulunca -veya onlardan birinde bir şey olursa- Aziz ve Celil olan Allah’ı zikre (namaza) koşun” (Müslim, Küsûf: 3; İbn Mâce, İkametü’s Salat: 152)
21- KÜSÛF NAMAZINDA TEŞEHHÜT VE SELÂM VERMEK
1480- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) bir kimseye: “Namaz toplayıcıdır” diye anons etmesini emretti Cemaat toplanınca onlara namaz kıldırdı Tekbir alıp uzunca bir sûre okudu Sonra tekbir alıp kıyamı gibi uzunca bir rükû’ yaptı -veya kıyamdan daha uzun rükû’ yaptı- sonra başını kaldırıp: “Semiallahü limen hamideh” dedi Sonra uzunca ayetler okudu, bu okuyuşu ilk okuyuşundan kısaca idi Sonra tekbir aldı rükû’a gitti Uzunca bir rükû’ yaptı, bu rükû’da; ilk yaptığı rükû’dan biraz kısa idi Sonra başını kaldırıp; “Semiallahü limen hamideh” dedi ve tekbir alarak secdeye gitti Secdeyi de ilk yaptığı rükû’ gibi veya daha fazla uzattı Sonra tekrar tekbir alıp başını secdeden kaldırdı Sonra tekbir alıp tekrar secdeye gitti Sonra tekbir alıp kalktı, kıyamında uzunca bir şeyler okudu fakat bu önceki kıyamından kısa idi Sonra tekbir alıp tekrar rükû’a gitti Bu rükû’un uzunluğu da öncekinden biraz kısa idi Sonra başını kaldırdı ve “Semiallahü limen hamideh” dedi Sonra uzunca bir şeyler okudu ve bu okudukları önceki okuduklarından kısa idi Sonra tekbir alıp rükû’a gitti Rükû’u uzattı Fakat öncekinden kısa idi Sonra tekbir alıp başını kaldırdı ve: “Semiallhü limen hamideh” dedi Sonra tekbir alarak secdeye gitti Bu secdesi önceki secdelerden biraz kısa idi Sonra teşehhüd için oturdu Sonra selâm verdi ve cemaatin arasında ayağa kalkarak, Allah’a hamdü senadan sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Fakat onlar Allah’ın varlığını ve birliğini bildiren alametlerinden bir alamettirler Hangisi tutulursa namaz kılarak Allah’a sığınınız” (Müslim, Küsûf: 2; Buhârî, Küsûf: 5)
1481- Ebu Bekir’in kızı Esma (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (sav) küsûf namazı kıldı Namazında kıyamını uzattı sonra rükû’a vardı, rükû’unu da uzattı sonra doğruldu, yine ayakta duruşunu uzattı sonra tekrar rükû’a vardı, yine rükû’unu uzattı sonra tekrar doğruldu ve secde yaptı, secdelerini uzun tuttu, kalktı tekrar secdeye vardı, tekrar kalktı ayakta duruşunu uzun yaptı, tekrar rükû’a gitti, rükû’u uzattı Sonra doğruldu sonra secdeye vardı ve secdesini uzattı sonra kalkıp tekrar secdeye vardı Yine secdesini uzattı Sonra secdeden doğrulup namazını bitirdi” (Müslim, Küsûf: 3; Muvatta', Küsûf: 1)
22- KÜSÛF NAMAZINDAN SONRA MİNBERDE OTURMAK
1482- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) dışarı çıkmıştı ve Güneş tutulmuştu, biz de odalarımızdan dışarı çıktık, kadınlar da etrafımızda toplandılar Rasûlullah (sav), bize doğru geldi, vakit kuşluk vakti idi Bir namaz kıldırıp uzunca bir kıyam yaptıktan sonra uzunca bir rükû’ yaptı sonra başını rükû’dan kaldırıp önceki kıyamından biraz hafif olarak ayakta kaldı tekrar rükû’ yaptı Önceki rükû’undan biraz daha kısa idi Sonra secdeye vardı Sonra ikinci rekata kalkarak aynısını yaptı ancak kıyamı ve rükû’su öncekilerden kısa idi sonra secdeye vardı, (bu esnada) güneş te açılmıştı Namazı bitirince minber üzerine oturdu ve bir şeyler söyledi, söyledikleri arasında şunlar da vardı: “İnsanlar dünyada deccal karşısında imtihan edildikleri gibi kabirlerinde de imtihan edilirler” (Müslim, Küsûf: 3; Muvatta', Küsûf: 2)
23- KÜSÛF NAMAZINDA HUTBE
1483- Aişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) zamanında güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) namaza başladı Namazında kıyamı bir hayli uzattı, rükû’u da bir hayli uzattı sonra doğruldu, yine kıyamı haylice uzattı, bu ikincisi birinciden biraz kısa idi sonra rükû’a vardı, rükû’unu da biraz uzattı, bu ikincisi birinciden biraz kısa idi Sonra secdeye vardı sonra secdeden başını kaldırdı ve kıyamı yine uzattı, bu uzatış öncekinden biraz kısaca idi sonra rükû’ yaptı, rükû’sunu uzattı fakat bu rükû’ bir öncekinden biraz kısa idi sonra doğruldu, yine kıyamını uzattı bu kıyam da önceki kıyamından biraz kısaca idi sonra tekrar rükû’a vardı, rükû’u da yine uzattı, bu da öncekinden biraz kısaca idi sonra secdeye vardı Namazını bitirdiğinde güneş açılmıştı İnsanlara bir hutbe vererek: Allah’a hamd-ü senâdan sonra şöyle dedi: “Güneş ve Ay hiçbir kimsenin doğumu ve ölümü için tutulmazlar Böyle bir tutulma hadisesi gördüğünüzde namaz kılın, sadaka verin, Aziz ve Celil olan Allah’ı zikredin Ey Ümmeti Muhammed kullarından erkek ve kadının zina etmesine karşı hiç kimse Aziz ve Celil olan Allah kadar kıskançlık gösteremez Ey Ümmeti Muhammed! Eğer Benim bildiklerimi siz bilseydiniz az güler çok ağlardınız” (Buhârî, Küsûf: 4; Müslim, Küsûf: 3)
1484- Semure (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) güneş tutulunca insanlara bir hitabede bulundu ve… Bundan sonra… diyerek başladı (Buhârî, Küsûf: 4; Müslim, Küsûf: 3)
24- GÜNEŞ TUTULDUĞUNDA DUA YAPMAK EMREDİLİR
1485- Ebu Bekre (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav)’in yanında idik, güneş tutuldu Peygamber (sav) aceleyle elbisesini çekerek mescide gitti, cemaat de oraya geldiler Rasûlullah (sav) kılınan diğer namazlar gibi iki rekat namaz kıldı, Güneş açılınca bize bir hutbe vererek şöyle buyurdu: “Güneş ve Ay Allah’ın varlığının ve birliğinin işaretlerindendir Allah onlarla kullarını korkutur Onlar hiçbir kimsenin ölümü için tutulmazlar Onlardan birinin tutulmasını görürseniz açılıncaya kadar namaz kılın ve dua edin” (Buhârî, Küsûf: 2; Müsned: 19496)
25- GÜNEŞ TUTULMASINDA BAĞIŞLANMA İSTEMEK
1486- Ebu Musa (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Güneş tutulmuştu Rasûlullah (sav) kıyametin koptuğunu zannederek korkup hemen mescide geldi Kıyamı, rükû’u ve secdeleri uzatarak namaz kıldırdı Daha önce kıldırdığı namazlarda böyle hiç yaptığını görmemiştim Sonra şöyle buyurdu: “Allah’ın meydana getirdiği bu olaylar ne kimsenin doğumu ne de ölümü için tutulurlar Allah onları göndererek kullarını korkutur Onlardan bir şey görürseniz Allah’ı zikre, duâ’ya, ve istiğfara yöneliniz” (Buhârî, Küsûf: 4; Müslim, Küsûf: 5)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com