Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güzel, olmak, sözlü

Güzel Sözlü Olmak

Eski 07-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Güzel Sözlü Olmak

Güzel Sözlü Olmak
Güzel Sözlü Olmak

“Sizler tek hurmanın yarısıyla, bunu bulamaz-sanız, güzel bir sözle de olsa bile ateşten korunun”

Güzel bir söz mü?

Evet, güzel bir sözün seni, kıyamet gününde, cehennemin ateşinden koruması mümkün

Güzel söz nasıl oluyor da bu büyük ilgiye lâyık oluyor?

Namazla güzel söz arasında yakın alaka vardır Çünkü namaz, tamamen Kur'an, zikir, dua, tesbîh ve tahmîddir Oruçla güzel söz arasında da alaka vardır Çünkü oruç ancak, dili kötü sözden alıkoy-makla gerçekleşir “Kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, Allah'ın onun yemeyi içmeyi bırakmasına ihtiyacı yoktur”

“Birisi kendisine sataşır veya hakaret ederse, oruçlu olan: 'Ben oruçluyum!' desin”

Evet, Allah için oruç tutana ancak, güzel söz yakışır!

Zekatla güzel söz arasında da, alaka vardır: “Sadakalarınızı (zekatlarınızı) başa kakma ve eza et-mekle boşa çıkarmayın” Başa kakma ancak dille olur

Sadaka veren kişi, ister farz olsun, ister nafile olsun, başa kakarak kendisine muhtaç durumda olanın duygularını incitir

Güzel söz, solmak bilmeyen bir bahçedir

Enes kendisi bize, on yıl Rasülullah (sav)'a hizmet ettiğini ve

Enes b Mâlik (ra) bize şunu aktardı: Rasülul-lah (sav) sövmez, müstehçen ve utanç verici söz söylemez ve lânet etmezdi Bizden birisine darıldığında: “Ona ne oldu? Alnı toprak olasıca!”(1) derdi Ne kadar yumuşak ve nazik bir sitem değil mi?

Rasülullah (sav)'ın ona: “Of”, “Niye böyle yaptın?” ve “Şöyle yapsaydın!” demediğini belirtmiştir

Güzel sözü, bize öğreten ne büyük okul!

Hz Âişe anlatıyor: Bir grup Yahudi, Rasülullah (sav)'ın yanına geldi ve: “es-Sâmu 'aleyküm (ölüm üzerinize olsun)” dediler Ben onların ne dediklerini anladım ve: “Sâm ve lânet, sizin üzeri-nize olsun!” dedim Bunun üzerine Rasülullah (sav):

“Yavaş ol, Âişe! Allah, her şeyde yumuşaklık ve inceliği sever” dedi Ben de:

“Allah'ın Rasülü! Söylediklerini duymadın mı?” dedim O da:

Ben de: “Sizin üzerinize dedim” diye cevap verdi

Başka bir rivayette, Rasülullah (sav)'ın Âişe'ye:

“Yavaş ol, Âişe! Yumuşak davranman lazım! Katılık ve aşırılıktan sakın!” dediği aktarılmıştır

Gerçekten bu büyük ahlâk değil mi? “Sen büyük bir ahlâka sahipsin”

Muhammed (sav)'in okulunda katılık ve aşırılığa yer yok O'nun okulunun cephesine:

“Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söy-lesin, ya da sussun!” yazılmıştır

Ben size demedim mi? O, solmak bilmeyen bir bahçedir

O okulun giriş kapısına da şöyle yazılmıştır:

“Müslümana sövüp kötü sözler söylemek, fâsıklıktır(2) onunla savaşmak küfürdür”

Bu bahçede sövmeye ve hakaret etmeye yer yoktur Çünkü o, kendisinde sadece güzel sözün yetiştiği bahçedir

“Bir mü'mine lânet eden, onu öldürmüş gibidir Bir mü'mine iftira eden de onu öldürmüş gibidir”

Lânet, dilin söylediği, yaralayıcı ve incitici sözlerdir O kelimeler, haksız yere kan akıtmak demektir

İftira da, dilin söylediği, yaralayıcı ve incitici kötü sözlerdir O kelimeler de haksız yere kan akıtmak demektir

Dil, lânetten, iftiradan, sövmekten ve hakaret etmekten vazgeçtiğinde, karşısında sadece güzel söz vardır

Güzel söz, kötü sözü her taraftan ablukaya almış-tır Bundan dolayı Rasülullah (sav) dedikodudan ve çok soru sormaktan men etmiştir

Güzel söz bahçesinin sınırları buraya kadar mı?

Asla, o, gözün sadece hep güzel bir manzaraya iliştiği geniş alanlara sahiptir

Rasülullah (sav)'a İslâm'da en iyi davranış han-gisidir? diye soruldu Peygamber de (sav): “Yemek yedirmen, tanıdığın tanımadığın herkese selâm ver-men” diye cevap verdi

Selâm mı? Bu mübarek kelimeden daha güzeli var mı?

Allahümme! Ente's-selâmü ve minke's-selâm, te-bârakte yâ ze'l-celâli ve'l-ikrâm

“Allahım! Sen Selâmsın ve selâm sendendir Ey celâl ve ikram sahibi! Sen ne kadar yücesin!”

Dinimizde güzel sözün derecesini gördünüz mü?

Güvenlik, huzur, sevgi, dostluk, iyi olanı isteme ve uyumlu olma anl----- gelen, kötü niyeti kabul etmeyen selâmı, Rasülullah (sav), tanıdığımız ta-nımadığımız herkese vermemizi emrediyor

Güzel söz, gerçek Müslümandan hayatı boyunca ayrılmaz

Yaratıkların en üstünü olan Peygamber (sav), çocuklara selâm verir, onların içini huzur ve sevgiyle doldurur, onları selâmla ve güzel sözle eği-tirdi

Güzel söz, solmak bilmeyen bir bahçedir Gü-zel söz, sadakadır

Biz Müslümanlar, bunu, bütün dünyaya müjdeleme hakkına sahip değil miyiz?(3)

1-“Alnı toprak olasıca” mecazen “Namaz kılıp secdede alnına toz

toprak bulaşsın” anlamındadır

2- Fâsıklık: Hak yoldan sapmak

3- Abdurrahman b Sâlih'in “Beşşirû ve lâ tüneffirû” adlı kitabından

tasarruf edilerek, tercüme edilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com