Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gugul

Gugul

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Gugul

Gugul Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Gugul Hakkında - Gugul Faydaları - Gugul Yetiştiriciliği

(Commiphora mukul)

Burseraceae familyasındandırHindistan, Pakistan ve Bangladeş ‘in kurak ve çorak topraklarında yetişen dikenli bir ağaçcıktırKoyu kırmızı çiçekleri, olgunlaşınca kızaran küçük meyveleri vardır

Gövdeden sızan reçine kullanılırKasım – ocak aylarında bitkinin kalın dalları çizilerek sızan süt alınırYeşilimsi solgun sarı renkli kokulu, baharlı ve acı lezzetli şehriyemsi parçalardır bunlar

Bileşimindeki polisakkaritler, monoterpenler ve benzeri maddeler bulunur

Hindistan’da 3 bin yıldır bilinen ve kullanılan bir reçinedirGeleneksel Ayurveda hekimliğinde şişmanlığa , egzamaya, eklem romatizması ağrılarına ve kronik deri ülserlerine karşı kullanılmıştır

Günümüzde kandaki kolestrol ve trigliserit oranlarını düşürmek için kullanılmaktadırBöylece kalp krizi ve felç riski azaltılmaktadır

İshal giderici spazm çözücü, balgam söktürücü,cinsel gücü arttırıcı , yumuşatıcı, yatıştırıcı etkileri de vardırYılan ısırmalarında , akrep sokmalarında , karaciğer rahatsızlıklarında kimi cilt rahatsızlıklarında da kullanılırBitkiden hazırlanmış 25 mg lık standart kapsüllerden günde iki-üç adet alınarak da kullanılabilir

Dikkat hamileler aybaşı rahatsızlığı olanlar kullanmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com