Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gülü, güneş

Güneş Gülü

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Güneş Gülü

Güneş Gülü Hangi Hastalıklarda Kullanılır - Güneş Gülü Hakkında - Güneş Gülü Faydaları - Güneş Gülü Yetiştiriciliği

GÜNEŞ GÜLÜ, SİNEK KAPAN, ÇİY OTU

DROSERA ROTUNDIFOLIA L

(Droseraecae-fam)

Bulunduğu yerler: Yüksek dağların yalnız bataklık sıtmalı (stagnum) bölgelerinde yetişir

Yapısı: 5-10 cm kadar yüksek, böcekler yiyen, yapraksız, saplı çok yıllık otsu bir bitkidir Yapraklar yuvarlak, uzun saplı üzeri bezimsi kırmızımtrak tüylerle kaplıdır Bu bezlerden yapışkan bir sıvı çıkarır, bunlarla böcekleri avlar Çiçekler bir sıraya dizili beyaz renkte ve üzüm taneleri gibi dizilidir Çanak kaideye kaynaşmış 5 yapraklı, taç 5 yapraklı, 5 adet de erkek organı vardır Meyve çok sayıda tohumlarla dolu bir kutucuktur

Kullanılan Kısımlar: Yerüstü kısımları kullanılır Bunlar çiçek açma zamanında (temmuz-Ağustos aylarında) toplanır Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur Kuru bitki kırmızı kahve renkte , kokusuz ve mayhoş tattadır Rutubet % 12 dir Balya halinde paketlenir Kuru ve havadar binalarda muhafaza edilir

Kimyevi Terkibi: Naftahion drozeronu, vitamin C, antosian boyama, elma, limon ve benzon asidi, tanenler, enzimler, mum vs ihtiva eder

Hangi Hastalıklarda Kullanılır Ağrı yatıştırıcı, sıkıştırıcı, terletici, idrar söktürücü, balgam çıkartıcı, antispastik te’sirdedir

Halk tababetimizde boğmaca, nefes darlığı, kan tükürme, verem öksürüğü, sarılık, karın bölgesinde su toplama, ateroskleroz vs hastalıklarına karşı kullanılır Haricen taze dövülmüş bitki, lapa halinde , nasır ve siğillere konur

Kullanılışı: bitkiden 1 çorba kaşığı 400 gr kaynar su ile haşlanır, 2 saat bekletilir, süzülür Haşlama bal veya nebetşeker ile tatlılaştırılır Günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com