Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitkilerde, hücre

Bitkilerde Hücre

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bitkilerde Hücre

bitki hücresi - bitki hücresinin yapısı - bitkilerde hücre çeperiBitki hücrelerini, yapısının büyük bir kısmı selüloz olan, cansız bir çeper dışardan çevirir Böyle bir çeper hayvan hücrelerinde mevcut değildir Hücre çeperi içeride bulunan protoplastın ifrazı neticesi meydana gelir, iki primer komşu hücre çeperini birbirine, yapısını kalsiyum ve magnezyum pektat karışımı teşkil eden bir orta lamel yapıştırır

Orta lamel üzerinde protoplast tarafından ilk meydana getirilen çepere primer çeper ismi verilir Yapısını esas itibariyle selüloz maddesi teşkil eder Bazı hücrelerin çeperi sadece primer çeperden ibarettir Fakat diğer bazı hücrelerde, hücre yaşlandıkça bu primer çeper üzerinde protoplast tarafından yeni bir tabaka ilave edilir ki, teşekkülü tamamlandıktan sonra bu ikinci çepere de sekonder çeper denir

Sekonder çeperin yapısının büyük bir kısmını primer çeperde olduğu gibi selüloz teşkil eder Sekonder çeper bünyesinde bulunan selüloz tabakaya bir çok maddeler karışır Bu maddelerden en çok görülen ve çepere sertlik veren, liğnindir Bundan başka sekonder hücre çeperinin yapısında su, süberin, taninler, mumlar, yağlar, proteinler, bazı pigmentler ve mineral maddeler bulunabilir

Hücre çeperlerinin yapısı genellikle birbirine pek benzemez Çeperin yapısı türden türe değişir, hatta bir türün muhtelif organlarında dahi değişiklik gösterir Hücre çeperi yapısında yüzde itibariyle en çok bulunan selüloz maddesi, bir karbonhidrattır Bilindiği gibi karbonhidratlar karbon, hidrojen ve oksijenden meydana gelirler Selüloz bir çok glikoz moleküllerinin uygun bir şekilde birbirilerine bağlanmaları ile teşekkül eden uzun zincir şeklinde bir bileşiktir

Canlı bitki hücre çeperinde çok ince kanalların içerisinde plasmodesmata ismi verilen sitoplazmik iplikçikler mevcuttur Bu iplikçikler iki komşu hücrenin protoplastını birbirine bağlarlar Plasmodesmata çok ince olduğundan boyamadan görülmeleri imkânsızdır Plasmodesmata’nın ödevi henüz tam olarak anlaşılmış değildir Onların bir protoplasttan diğerine bazı maddeleri taşıdıkları, hatta uyartı naklinde de rol aldıklarına dair bazı deliller mevcuttur

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com