Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
kayağı

Su Kayağı

Eski 07-26-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Su Kayağı

Su Kayağı Bitkisi Özellikleri Nelerdir - Su Kayağı Yetiştiriciliği - Su Kayağı Hakkında

SU KAZAYAĞI

(Sium sisarum)

Maydonozgiller familyasındandır

60-200 cm boylarında , çok yıllık otsu bir bitkidirİçi boş ,yuvarlak kesitli, dayanıklı gövdesi tabanda kırmızımsı üsste yeşildirYaprakları dişli kenarlı sivri uçlu dar uzun karşılıklı yaprakçıklardan oluşur,uçta tek bir yaprakçık daha bulunurBeş taçyapapraklı beyaz çiçeklerden oluşan şemsiyemsi salkımlarını yaz aylarında açar3 mm uzunluğunda hilal biçimli kahverengi tohumları vardırBitkinin 10-13 cm uzunluğunda açık kahverengi ,dikdörtgen kesitli, hoş kokulu kazık kökleri onun orjinalitesidir

Bu kökler tarihten bu yana gelen çok sevilen sebze yemekleri arasında yer almıştırEski Çin’den Roma’ya kıtalar arasında ticaret yapan kişiler aracılıgıyla getirilmiştirRoma imparatoru Tiberius bu bitkiden övgüyle söz etmiş,John Evelyn ve enfes bir kök sebzesi tüm damak tatlarına uygun

Kültür yoluyla üretimi mümkündürTohumdan yada parçalanarak 30 cm aralıklarla dikilmesiyle yetiştirilir

Bitkinin yapraklarından taze sürgünlerinden köklerinden , kızartma buğulama tarzında yemekler yapılırÇin mutfağının sebze yemeklerine katılır

Türkiye’de de taze yapraklarıyla börek ve haşlanarak yemek yapılır

Bitkinin sindirim kolaylaştırıcı,idrar söktürücü etkileri vardır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com